Wpis z mikrobloga

@Osculum_Infame: nie ufaj - ale zachowaj umiar i rozsadek. Jestes zaprzeczeniem konserwatysty nie dlatego ze nie lubisz chrzescijanstwa albo kosciola (obojetnie jak definiowanego) ale dlatego ze ufasz i wierzysz bardziej swoim emocjom niz rzeczom sprawdzonym wiecznym i niezmiennym. Niezaleznie od punktu odniesienia czy fundamentu. Zbyt duzo fantazjujesz i zbyt duzo sobie wmawiasz a emocje odrywaja cie od rzeczywistosci. Szczegolnie jezeli chodzi o kosciol ktorego nawet nie masz szansy zrozumiec. Nie
  • Odpowiedz
@Osculum_Infame: słońce, bez Chrześcijaństwa barbarzyńcy, którzy zniszczyli Antyk pozostaliby barbarzyńcami. Bo kto? Islam by cywilizował? Nie byłoby Islamu bez Chrześcijaństwa. Już chyba to Ci pisałem, że defekowałbyś się w lesie, bo tylko kniaź miałby stodołę.
@ArpeggiaVibration: chińska cywilizacja to to, co nas spotka przez PiS, Razem, Wiosnę, a nawet PO - cywilizacja sparaliżowana biurokracją. Plus niejawne prawo, znasz tylko interpretacje niewiążące i działające wstecz.
  • Odpowiedz
@Osculum_Infame: załóżmy że to prawda. Miałbyś czas i ochotę napisać mi swoje zdanie i wizję tego czym różniłby się świat/kultura/relacje społeczne wg ciebie na lepsze i gorsze w takiej sytuacji - oczywiście bez dalekosiężnych wizji powiedzmy porównajmy to z późnym średniowieczem?
  • Odpowiedz
@Osculum_Infame: Od razu mówię że wg mnie Imperium by nie przetrwało w takiej formie w jakiej było w latach swojej świetności. Demokracja, rozpad struktur, degeneracja władzy, problemy ekonomiczne/zaopatrzeniowe i zmiany kulturowe by przyczyniłyby się jeżeli nie do rozpadu to do radykalnej zmiany jego kształtu.

Natomiast chcę poznać twoje zdanie jak by to wyglądało wg ciebie tzn jak sobie to ty wyobrażasz. Porównując właśnie kulturę, stosunki społeczne, kształt państwa - główne
  • Odpowiedz
@Osculum_Infame: upadłoby, bo od samego początku toczył je rak. Rządzone na zmianę przez #!$%@?ów i uzurpatorów. Z gospodarką aukriarną (dobrze napisałem), otoczone przez wrogich barbarzyńców, nieinnowacyjne, bo oparte na niewolnictwie, a przy tym zasoby niewolników nie były z gumy. Wyżej padł przykład Chin - zdławiła je biurokracja. Islam zdławiło skupienie się na religii i podboje barbarzyńców. Bizancjum skostniałość. Nie ma wiecznych imperiów. Imperium rosyjskie zabili kapitaliści niemieccy jednym wagonem z Leninem w środku.
Rzeczypospolita Obojga Narodów - gospodarka aukriarna oparta na monokultyrze rolniczej (to samo, co Rzym) plus nieżyciowy ustrój (to samo co Rzym) plus dzicy sąsiedzi (to samo, co Rzym).
Wielkie cywilizacje? Babilon był wielki. Ludność sama otworzyła bramy Persom, gdy tylko Persowie wyprowadzili armię babilońską poza miasto.
Cywilizacja Etrusków? Sprzedana za obietnicę obywatelstwa.
SPQR - jeden chłop stwierdził, że drugi sprzedał mu wadliwy towar, drugi że pierwszy zajechał mu córkę na śmierć.
Ja wiem, że może poza Rzymem głównie elity były zagrożone (wynalazca elastycznego szkła zgładzony z
  • Odpowiedz
@Osculum_Infame: Ja tylko napisze tak, że ja po Imperium widzę kompletnie zdemoralizowanych ludzi. Nie z tego powodu że Imperium było takie od początku ale dlatego że upadało setki lat i ludzie popadli w taki samozachwyt że zagubili swoje drogi, przestali się rozwijać i setki lat konsumowali to czego się dorobil a potem to puścili z dymem i zaczęła się kradzież bandyctwo degeneracja i dzicz. Wszędzie. Ludzie nie umieli już nic
  • Odpowiedz
@Osculum_Infame: Rzym był chozy w stu procentach. I pisanie o galilejskim spisku to foliarstwo. Kościół to zwykła sekta, a spiski to chociażby ugrupowanie broniące pedofilów oraz związki z masonami z Propaganda duo (związane ze skokiem na bank watykański mordy, w tym papieża Jana Pawła, zamach w Bolonii), we wszystkim ważną funkcję pełniła tzw. polska mafia, z Karolem Wojtyłą na czele.
  • Odpowiedz