Wpis z mikrobloga

Od kilku lat używam vim'a jako podstawowego edytora, jako ide do JS i edytora do wszystkiego.

Trzeba było poświęcić trochę czasu aby poznać podstawowe komendy oraz pracę na buforach, ale po jakimś czasie można docenić wygodę i szybkość pracy w tym edytorze.

Kilka miesięcy temu uparłem się aby korzystać również z innych aplikacji konsolowych do obsługi różnych rzeczy i muszę powiedzieć, że wygoda (w połączeniu z tmux) jest ogromna.

Chciałbym zapytać jakich aplikacji Wy używacie w terminalu. Tu jest moja lista:

vim - jak napisałem wyżej, IDE do JS oraz podstawowy edytor
mutt - klient email (konto w gmail)
cmus - odtwarzacz muzyki i radia
irssi - klient IRC (kilka kanałów na freenode)

Aktualnie w zasadzie jedyną aplikacją z gui jest firefox.

#linux #unix #it #komputery #programowanie
  • 21
  • Odpowiedz
@maledorak: tak i3wm jest spoko szczególnie jak się pracuje na dwóch monitorach, natomiast nie jest tak bardzo potrzeby jeśli korzysta się z tmuxa :)
dzięki za vimium sprawdzę
@Ragnarokk: akurat do gita nie potrzebuję klienta, wystarczy sam git. htop jak najbardziej, jak również iotop, hexedit...
  • Odpowiedz
@passage:
Tutaj znów zależnie od tego co robię w gicie. Do większości operacji sam git, ale z rzadka posiłkuje się tigiem. Z innych apek to w sumie nie potrzebuję, z rzadka jakiegoś converta. TMuxa próbowałem, ale jakoś nie przyjął się :)
  • Odpowiedz
@passage: odkąd przesiadłem się z vima na Emaksa, liczba konsolowych aplikacji z których korzystam, zmalała prawie do zera (tylko z ncmpcpp korzystam jako klienta mpd, bo emaksowe rozwiązania mu do pięt nie dorastają), ale wcześniej korzystałem między innymi z:
* mcabber — klient XMPP
* mc — manager plików
* newsbeuter — czytnik RSS, teraz rozwijany jest tylko jego fork, newsboat
Plus dziesiątki małych aplikacji, typu fd do wyszukiwania
  • Odpowiedz
@Althorion: do emacsa podchodziłem kilka razy ale ciągle wracałem do vima, ale wiem, że jest to potężna maszyna. Dlaczego fd a nie find i ncdu zamiast df? seda również używam, teraz również uczę się języka awk.
  • Odpowiedz
@passage:

do emacsa podchodziłem kilka razy ale ciągle wracałem do vima, ale wiem, że jest to potężna maszyna

To raz, a dwa że jego implementacja vima jest po prostu lepsza od samego vima — wielowątkowość działa lepiej (a jak się przesiadałem, na vimie nie działała wcale…) i język konfiguracji jest mniej szalony (dalej nie jest normalny, ale vimscript to pomiot szatana).

Dlaczego fd a nie
  • Odpowiedz
@passage Możesz mi podać jakieś tutoriale które po kolei mogłyby mnie wprowadzić w temat vima? Zawsze chciałem się nauczyć obsługi tego ale jak zawsze zapał się kończył bardzo szybko
  • Odpowiedz