Wpis z mikrobloga

Ostatnie podejście, jestem ciekawy co tym razem niby robię źle (hehe).
Mam dwa monitory, jeden podłączony przez port VGA, drugi do portu DisplayPort przez przejściówkę na hdmi.
Monitor podłączony przez hdmi ma być głównym monitorem. Tak to wygląda do ekranu logowania. Użyłem X zamiast Wayland (opensuse leap 15.0, choć na ubuntu 18.04.2 problem jest dokładnie ten sam). Po zalogowaniu się ekran VGA jest głównym ekranem i nie widać rozdzielczości wyższej, niż 1024x768. Ten problem "rozwiązałem" poprzez użycie komend (tu już pierwszy zgrzyt bo takie coś powinno działac out of the box):

xrandr --newmode "1440x90060.00" 106.50 1440 1528 1672 1904 900 903 909 934 -hsync +vsync

oraz

xrandr --addmode VGA-1 1440x90060.00

Wchodzę w ustawienia, ustawiam położenia monitorów, rozdzielczości, który jest główny i spoko.. Niby, bo wystarczy restart systemu i system kompletnie zapomina wprowadzone przeze mnie zmiany.
Karta grafiki Intel HD 4400. Oczywiście pod Windowsem wszystko działa świetnie, out of the box.
#linux #opensuse #ubuntu
  • 19
Wchodzę w ustawienia, ustawiam położenia monitorów, rozdzielczości, który jest główny i spoko.. Niby, bo wystarczy restart systemu i system kompletnie zapomina wprowadzone przeze mnie zmiany.


@sroka22: xrandar nie zapisuje ustawień. Możesz je sobie dopisac np do configu xorga.

Jak masz podłączony tylko vga to widzi wszystkie rozdzielczości ?
@Kryspin013: to po cholerę ta funkcja w ogóle istnieje?
Nie, sam wyświetlacz VGA dalej pokazuje 1024x768 jako maksymalną możliwość ale już widzę, że system przynajmniej pamięta ustawienia (jeśli nie dodam nowej rozdzielczości).
@xbonio: czyli jak? Swoją drogą za bardzo mi to chyba nie pomoże, bo po wprowadzeniu tych komend muszę jeszcze wchodzić w ustawienia i wybrać rozdzielczość i położenie ekranu.
to po cholerę ta funkcja w ogóle istnieje?


@sroka22: Żebyś mógł ustawić na tą sesję a nie na zawsze oraz byś mógł wygenerować sobie gotowy config dla xorga. Przyzwyczaj się, że w uniksach polecenia działają "na teraz". Jak chcesz coś ustawić to wrzucasz to w config.

Jak ustawiaasz np ramdisk, swap lub montujesz partycję to też oczekujesz, że po reboocie będzie od razu w systemie? Co jakbyś xrandarem #!$%@?ą konfigurację zastosował
Nie, sam wyświetlacz VGA dalej pokazuje 1024x768 jako maksymalną możliwość ale już widzę


@sroka22: Czasami przy VGA dzieje się coś dziwnego, że komunikacja między pc a monitorem źle następuje i masz wyświetlone tylko "bezpiezcne rozdzielczosc". Wypnij i wepnij kabel zarówno od strony monitora jak i pc.

Btw nie połączasz tego VGA przez jakąś dodatkową przejściówkę?
@xbonio: zrobiłem sobie ten skrypt tym programem tylko, jak mam to wrzucić w autostart? W gnome tweaks mogę wybrać tylko program z listy.. Ok... Nie, nie, nie, nie. Menedżer plików nie ma opcji nowy plik?! Co #!$%@?? Tylko nowy katalog. Ja #!$%@?ę! Dzięki za pomoc ale nie, ja tego nie zniosę. Wracam do Windowsa, do testowania skryptów jednak sobie zainstaluję maszynę wirtualną, nie chcę systemu kaleki gdzie nic nie działa out
@sroka22: Nikt nie mówił, że będzie łatwo. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Linuksy są tak modularne, że jak nie odpowiada ci ten menedżer plików, to sobie instalujesz inny, no ale wszystko wymaga wprawy i cierpliwości. Nie chcę liczyć ile sam na to czasu poświęciłem.

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xbonio: system sam w sobie mi się w miarę podoba. Tylko próba zrobienia czegokolwiek więcej niż to co już jest to w kółko problemy. Trywialne sprawy to pół godziny z Google i może będzie rozwiązanie problemu, może nie. Rzeczy, które pod Windows działają.
Jakie distro niby ma być nie proszeniem się o problemy. Ubuntu będzie ok?
@sroka22: linux mint sobie zobacz.

Odbijając piłeczkę powiem, że problemy trywialne na linuksie (jak aktualizacje) na windowsie były zawsze bólem dupy, tak samo jak ten sperdolony cmd.exe razem z jego nakokszonym bratem powershellem.

A z tym "nowy plik" to powiem ci, że na osx jest tak samo - zazwyczaj po prostu otwierasz edytor i zapisujesz dokument tam gdzie chciałeś - po co najpierw tworzyć pusty plik?
To jest kwestia twoich przyzwyczajeń,
@xbonio: bo tak jest wygodniej, tak się kiedyś dało? Znalazłem na szybko w internecie, że trzeba dodać pusty plik to jakiegoś katalogu Templates i wtedy będzie taka opcja, zaraz sprawdzę.
Mint nie chcę bo z tego co pamiętam on nie obsługiwał długo distro-upgrade, a teraz niby je ma ale użytkownicy piszą, ze nie działa to zbyt dobrze.
Aktualizacje w Windowsie nigdy nie były dla mnie problemem, szkoda tylko, że czasem trzeba
@sroka22: No cóż, większość z tych problemów jest niestety spowodowanych przez fragmentację. Nawet w kwestii snapów ludzie zdążyli się już podzielić na appimage i inne flatpaki, także droga do standaryzacji jeszcze długa. No ale nie o standaryzację przecież chodzi.

trzeba dodać pusty plik

Pusty plik? nawet pusty plik ma przecież nazwę, nie? Więc nie taki do końca jest pusty.
@xbonio: tak wygląda mój .xinitrc

#!/bin/sh

xrandr --newmode "1440x900_60.00" 106.50 1440 1528 1672 1904 900 903 909 934 -hsync +vsync &

xrandr --addmode VGA-1 1440x90060.00 &

xrandr --output VGA-1 --mode 1440x90060.00 --pos 0x0 --rotate normal --output HDMI-1 --primary --mode 1920x1080 --pos 1440x0 --rotate normal --output DP-1 --off


Nic się nie zmieniło, rozdzielczości nie widać w ustawieniach, tym razem ekran hdmi w ogóle nie działa.. tzn. niby odbiera sygnał ale
@sroka22: no a jak zrobisz tak jak mówię i wygenerujesz skrypt w arandr i go będziesz uruchamiać w .xinitrc? Kurde, mam nadzieję, że cię nie wpuszczam w maliny i w suse ten plik cokolwiek robi xD
@xbonio: zmieniłem distro na ubuntu. Ok, chmod był zły. Chyba, zmieniłem chmod na 0777. Próbuję odpalić ten skrypt z terminala i wywala mi błąd:
xrandr: cannot find mode "1440x90060.00"
xrandr: cannot find mode 1440x900
60.00

Ale przecież te dwie pierwsze komendy dodają ten tryb, nie?
@xbonio: podkreślnik znika, bo wykop uznaje to za informację o kursywie.
Jak wpiszę te komendy w konsole (pierwsze dwie) to jest prawie ok (kursor zostaje na tym nie głównym monitorze).
https://wiki.ubuntu.com/CustomXSession patrząc na to zmodyfikowałem mój plik .xinitrc tak:
#!/usr/bin/env bash
xrandr --newmode "1440x90060.00" 106.50 1440 1528 1672 1904 900 903 909 934 -hsync +vsync &
xrandr --addmode VGA-1 1440x900
60.00

oraz zrobiłem symboliczny link: ln -s ~/.xinitrc ~/.xsession

Tylko