Wpis z mikrobloga

Czołem!
Ostatnio (czyli przedwczoraj) budząc się rano wpadłem na pomysł ze w czasach tych wszystkich zapalonych bimbrowników, amatorów fermentacji wina czy nalewkowiczów na których trafiam w moim towarzystwie regularnie, świetnym pomysłem było by zrobienie własnego szlachetnego alkoholu czyli piwa które lubię cenie i szanuję, nie to co taka ordynarna wóda xD mniej więcej wiem co i jak, ale bardziej mniej. Więc zacznę od sprzętu - ten zestaw wydał mi się najbardziej rozsądny że względu na kapslownice Eterna, chyba wszystkie podstawowe i niezbędne rzeczy i atrakcyjną cenę -
https://esencjesmaku.pl/pl/p/Zestaw-do-piwa-domowego-ES-Classic-browar-domowy/247
Pierwsze pytanie - czy to dobry wybór? Czy, lepiej skompletować to ręcznie i cos zmienić?
Pytanie drugie - Jakiś sprawdzony brewkit? Tak tak... Brewkit. Chcę zacząć od niego bo przypuszczam mniejsze prawdopodobieństwo zepsucia sprawy a znając siebie przy okazałej klapie się zniechece a jednak chciałbym mieć jakąś wymówke do zalewana pały (degustacja i te sprawy, zawsze to sumienie czystsze). Wybrać coś z tamtej listy czy celować w cos innego? Coopers? MYO? Coś lekkiego i jasnego z możliwością wyjścia ponad te 5%. European Lager? Chociaż chyba Lager i górna fermentacji to chyba się nie zagrywa.
Pytanie trzecie - ważne jest utrzymywanie temperatury czyli otoczenia. Wystarczy mierzyć temp w pokoju czy całego zastawu?
No i czwarte - środek do dezynsekcja. W zestawie jest 100g. To dużo? Wystarczy to na spokojnie na umycie tych 45 butelek i sprzętu?
Oo jeszcze piąte - zamiast cukru koncentrat slodowy mam zamiar użyć, jakiś konkretny pod dane piwo? Czy losowo? Może być slodowy z cukrem 5/5 (#cebula dopiero dorabia się bogactwa)
PS. Tak, brewkit. Nie dam się namówić na własny zacier na ten moment, chce sprawdzić czy to dla mnie. Oprócz walwnia perły export i tyskie go pilem dużo piwek craftowych (tak sie mówi?) w Anglii prosto z drewnianej kegi czy różnych wytworów ze sklepików z "alkohol ami regionalnymi" więc wiem czego się spodziewać. Niektóre były... Nie moje gusta, ale w innych mógłbym nurkować. Sorry za długi wpis ale jestem pełen entuzjazmu i chciałem go jakoś spożytkować więc nie smuccie mnie zachowaniem tl;dr :(
#piwowarstwo #piwo #zielonka #craftbeer #zestawdopiwa
  • 15
@niebenben:

Pierwsze pytanie - czy to dobry wybór? Czy, lepiej skompletować to ręcznie i cos zmienić?

Możesz ręcznie, nie wszystkiego potrzebujesz z tego zestawu, ale to są pierdoły.

Pytanie drugie - Jakiś sprawdzony brewkit?

Weź jakikolwiek ale, do lagera musisz mieć lodówkę. Na początku nie ma co kombinować. Proponuję Bittera.

Pytanie trzecie - ważne jest utrzymywanie temperatury czyli otoczenia. Wystarczy mierzyć temp w pokoju czy całego zastawu?

Najlepiej jedno i drugie,
@Nemrod tak też o tym słyszałem ale może również zostawię to na później. Chcę iść najmniejsza drogą oporu. :)

@SnowFox temp we wiadrze wystarczy ten naklejany termometr czy potrzebna już taka bagietka laboratoryjna? Ekstraktu slodowego tyle samo co cukru tj ten 1kg czy całą pake chyba 1.7kg bo akurat tu się trochę zacialem z informacjami?
@niebenben: miałem podobnie jednak po czasie to można tak, choć moga mnie zjechać
Jeśli chcesz przekonać się czy to Ci się podoba proponuje zrobienie małej warki czyli ok 10-12 litrów
Potrzebujesz,
wiadro z Castoramy z wiekiem , do tego uszczelkę i rurkę
ekstrakt słodowy najlepiej z WES (jasny, lub amber)
drożdze
i butelki ale tu aby ominąć kapslownice sa butelki PET do piwa (obrazek poniżej) (bo kupisz grete i po 6
@niebenben

Ad 1 (przeklejeam swoją odpowiedź z innego watku)

Tam z Piwowarz-a są całkiem spoko zestawy. Tak na początek z ekstraktów potrzebne Ci będzie:

-Fermentor (najlepiej taki +30l)

-kranik

- rurka do przelewu (igelitowa najtańsza było dopuszczona do kontaktu z żywnością - znak widelca i łyżki o takim fi żeby weszła na kranik)

-garnek

-kapslownica (jak reczna to polecam Eterne)

-kapsle

-środek do dezynfekcji (Ja polecam OXI -najtańsza opcja kupić w auchanie
@niebenben: Jak wspominał kolega, zainteresuj się ekstraktami, niewiele więcej do ogarnięcia na pierwszy raz, a efekt o niebo lepszy od brewkita. Ewentualnie jeśli jednak nie chcesz, to możesz zrobić brewkita i dochmielić go na zimno ( ͡° ͜ʖ ͡°)
pewnie już lekko w temat się zagłębiłeś, ale jak chcesz to zobacz ten film, jest parę praktycznych tipów dla początkujących w związku z dezynfekcją itp.

https://www.youtube.com/watch?v=aBi5IITzT4k

@lukaschels dzięki za sugestie, w sumie to dobry pomysł ale myślę że polecę z tematem już w ilościach normalnych i na dłuższą metę bo narazie jestem zafascynowany całą tą otoczką :D możesz wyjaśnić co ma na celu i ew jak zrobić taki atomizer z wódki?
@FelippeMassa co do temperatur, gdzie znajdę jakąś rozpiskę typu jakie piwo w jakich temp? Narazie wybadalem moją piwnice tam w poszczególnych pomieszczeniach temperatura od 15 do 18st,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@niebenben: atomizer to taki rozpylacz przy prawie kazdym środku czystosci. sprej ręczny za

Ja radzę z perspektywy czterech miesięcy gdy sam zaczynałem swoją przygodę. każdy tu dobrze radzi a swoją drogę zaczniesz wybierac po 3-4 warce.
Dla mnie warzenie stało się relaksem i odprezeniem.
Zasadniczo to najlepiej abyś poświęcił odrazu te 500-600 zl na dobry sprzęt który i tak kupisz w ratach

Ja np powoli idę w kierunku BIAB. kilka najbliższych
@niebenben
Polecam kupić zestaw z jakiejś innej strony. Ja brałem stamtąd kilka rzeczy i zapakowali mi tak, że jeden fermentor pękł, a rurka grawitacyjna do rozlewu była rzucona luzem do kartonu, przez co cały plastik do mocowania się połamał. Reklamacji nie uznali, tłumacząc się że to wina kuriera a nie pakowania.
@niebenben: sprzet ok. Masz tez jak cos inne sklepy typu browamator.pl albo twojbrowar.
Brewkit? Sam wybierz, czytaj opis smak piwa, wszystko zalezy jakie piwo lubisz :)
Powodzenia w tej fajnej zabawie :) nie ma nic lepszego jak po powrocie z pracy otworzyc swoje pyszne piwko i ze smakiem je wypic ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kamil2212 dzięki za sugestie, poszperałem i faktycznie Twoj przypadek nie był odosobniony.
@Aveczkin zestaw w końcu uległ trochę zmianą, skompeltowalem trochę bogatszy na innej stronie w podobnej cenie. Brewkit wybrałem Gold Pale Ale od Gozdawy i do tego drożdże us-05 bo po opiniach te zestawowe brzmiały słabo a co dopiero te z Gozdawy. Jutro będzie już tydzień jak mi to "w miare" ładnie fermentuje chociaż zawalilem sprawę temperatury zadania drożdży... :/ poza