Wpis z mikrobloga

#szkola #prawo #heheszki

Przed przeczytaniem zaznaczam iż mam 18lat i nie jestem w żadnym stopniu pozbawionych swoich praw

Ostatnia sytuacja w szkole, przychodzę do wychowawczyni i mówię jej ze musze się zwolnić z ostatniej godziny lekcyjne że względu na wizytę u lekarza:
-Masz skierowanie lub zwolnienie od MAMY?
-Eee... Lekarz jest prywatnie a mama nie musi mi nic pisać a nawet nie ma takiego prawa.
-a więc nie zwolnie cię ponieważ nie mam żadnej podstawy na to?
-a jaka podstawę miałoby zwolnienie od mamy?
-no bo to twoj opiekun prawny.
-nie wydaje mi się, to zostanę zwolniony? Czy mam wyjść sam bez zwolnienia?
-jeśli wyjdziesz to dostaniesz nieobecność nieusprawiedliwiona bez możliwości usprawiedliwienia ponieważ to ucieczka z lekcji.
-a jak przyniosę zaświadczenie od lekarza?
-nie bo to ucieczka z lekcji.

*kurtyna*

Jutro idę z zaswiadczeniem od lekarza zobaczymy jak to się potoczy. Aż mi się przypomniał cytat

"najważniejszym aktem prawnym jest Statut szkoły*

*zdu*
Xeni323 - #szkola #prawo #heheszki

Przed przeczytaniem zaznaczam iż mam 18lat i ni...

źródło: comment_IMJtdJISlWDWpzv1sAbKXhhwDFZdujwx.jpg

Pobierz
  • 6
@Xeni323: Rodzic usprawiedliwia nieobecności dziecka poniżej 18 roku życia zgodnie z procedurą przyjętą w prawie wewnątrzszkolnym (nie ma obowiązku dostarczenia zwolnienia wystawionego przez lekarza, wystarczy prośba bądź wniosek jednego z rodziców lub opiekuna prawnego). Uczeń pełnoletni ma prawo do samodzielnego usprawiedliwiania nieobecności w szkole.

W art. 70 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. zostało ustanowione prawo do nauki, które do 18 roku życia połączone jest z obowiązkiem nauki.
@kryku: tylko wiesz pracowanie wspólne Nd statutem kończy się tym że mamy dawać propozycje przez samorząd który mówi że nie opłaca się pewnych rzeczy robić "bo nauczyciele źle będą patrzeć" no to dajemy osobiście a dyrka że to przemysli xd
@Xeni323: Nawet jeśli w statucie Ci zapiszą że rodzic usprawiedliwia dziecka nawet po tym jak ma 18 lat to jest to niezgodne z kodeksem cywilnym który stoi wyżej w prawie niż statut szkoły ;) jeśli jest taki zapis to jest niezgodny z prawem. Samorząd niby dorosły a boją się powiedzieć nauczycielom o tym co chcecie zmienić w szkole?
@kryku: tak :D ja lubię robić afery gdy coś jest nie halo, jestem jedyną osobą która się odzywa gdy coś jest nie halo i przez to jestem jedynym z najbardziej znienawidzonych uczniow. A i myślę czy nie wziąć sobie tego statutu i nie pozaznaczac punktów niezgodnych z prawem i niech mają zajęcie