Wpis z mikrobloga

#hydraulika #ogrzewanie oraz lista ludzi znających się na rzeczy @WiesniakzPowolania @pablo397 @Jarek_P @janznetu @rybeczka

takie oto wnęki kiedy robili, będe wyminiał instalacje razem z grzejnikami, pytanie czy zostawic te wnęki i zrobić grzejnik w tym samym miejscu, na niemieckim youtube widziałem ze te wnęki zamurowywali bo niby pogarszają wydajność ogrzewania, co radzicie zamurowac na równo ze sciana czy zostawic ?
KrowkaAtomowka - #hydraulika #ogrzewanie oraz lista ludzi znających się na rzeczy @Wi...

źródło: comment_Jutp05AyArplquDP1qm2YqfFFynEaOBk.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka: a ja bym wywalil, czyli zamurowal na rowno. Grzejnik, aby wydajnie grzal, musi byc zamontowany odpowiednio wysoko od podlogi, zeby powietrze swobodnie cyrkulowalo. Jak wcisniesz do tej wneki jakies grzejniki plytowe, to bedziesz je musial przewymiarowac, bo wydajnosc na pewno nie bedzie nominalna.
  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka: wykuj z dołu dla dostępu powietrza, parapet i wnękę zostaw. Raz - zawsze to kawałek wolnego miejsca, dwa jeśli planujesz stalowe grzejnik to powinien byc nad nim parapet/półka dla lepszego rozproszenia ciepła po pomieszczeniu. Mam grzejnik jeden bez parapetu i półki - gdy położę rękę nad nim to czuc jak gorące powietrze ucieka pionowo po ścianie ku sufitowi, gdzie przy grzejnikach z parapetami ciepło ładniej rozprasza się po pokoju.
  • Odpowiedz
@pablo397: akurat chyba aluminiowe plytowe, ale to bez znacznie ? i tak chyba powinno byc jak mowisz, w sensie parapet nad grzejnikiem zeby lepiej cyrkolowalo ciepło, pablo robile u siebie w kostce jakies fragmenty ogrzewania podlogowego ?
  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka: nie robiłem i żałuję. Zwłaszcza w łazience. Będę robił w nowo budowanym wiatrołapie ale elektryczne.

grzejniki aluminiowe są lekko wygięte w stronę pokoju co pomaga w cyrkulacji powietrza i nie trzeba wtedy polki/parapetu
  • Odpowiedz
@pablo397: no wlansie ja tu mysle zeby walnac w lazienkach przedpokoju i kuchni ale zastanawiam sie jak to techcznie zrobic, zedre parkiet, co dalej , jak tu obnizyc jeszcze o pare centymetrów, normalnie kuc w betonowej podlodze ? nawet jesli tam jest wyleka na stropie o ile nie goły strop to pewnie i tak na pewno nie ma folii rozdzielajacej .
  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka Jak koszty chwilowe nie sa wazne (zyskasz w dluzszej perpektywie na tym, ze mniej energii zuzyjesz na ogrzanie pomieszczenia), to najwydajniej ogrzejesz pokoj wysuwajac grzejniki z tej wneki. Dodatkowo nalezy powiekszyc parapet. Grzejnik powinien byc 10-15 cm od podlogi i taka sama odleglosc pod parapetem. Dodatkowo przy wyposazeniu zadbaj o to zeby zasłony nie zaslanialy grzejnika, karnisz z firana nie byl za bardzo wysuniety na pomieszczenie i bedziesz mial cieplo w
  • Odpowiedz