Wpis z mikrobloga

Serwisy grzmią, że dzisiaj planetoida Apophis, dosyć spory kamień, znajdzie się blisko Ziemi.

Gdyby walnęła, to nie byłoby zbyt wesoło. Najprawdopodobniej nie walnie (miejmy nadzieję, umieranie jest przereklamowane), ale najgorsze jest to, że za każdym razem znajduje się bliżej. Już teraz szansa na zderzenie wynosi 2,7% - w skali kosmicznej to naprawdę sporo.
Przy następnym minięciu (2029, również za naszego życia) Apophis będzie tak blisko, że - UWAGA - będzie ją widać z Europy, Azji i Afryki gołym okiem. Co już jest cholernie niepokojące. Nikt nie ma pewności, co wtedy będzie. Kolejny ras asteroida minie (albo nie) nas w 2068. Również za naszego życia.

Kolejnym potworem jest planetoida Bennu, ta jednak zagrozi Ziemi 25 września 2135 roku. Mamy czas.

Mówcie sobie co chcecie, ale jakoś od 4 roku życia co roku po paręnaście razy budzę się z koszmarów, w których jakaś asteroida rozwala Ziemię. I nie jest to przyjemny sen. Tak samo, jak te z tornadami i wielkimi falami tsunami.

Dlatego tak ważne jest, aby część populacji udała się na Marsa (chciałbym być członkiem tejże. Kto wie, może pan Musk kiedyś to urzeczywistni), oraz równie ważne jest zadbanie o system namierzania i likwidacji tego typu zagrożeń. Technologicznie - jest to już w naszym, ludzkim zasięgu. Teorie zakładają drobne korekcje orbit tych ciał niebieskich - czy to przez pomalowanie części asteroidy specjalną farbą, aby pochłaniała światło, czy też zdetonowanie w jej pobliżu ładunku nuklearnego, albo walnięcie w nią małym statkiem kosmicznym - specjalnie w tym celu zbudowanym.
To wszystko jest w technologicznych kompetencjach Ziemi. Zagrożenie, jak pokazał rok 1908 (Tunguska), a potem również 2013 (Czelabińsk), jest realne.

Tymczasem zerkam na komentarze ludzi i widzę głupie heheszki typu "Huehue, mogę już brać kredyt?", albo "Niech spadnie na warszawę, rozwali pisiorów, uhehehe".

Śmieszne, cholera. Takich komentarzy jest w cholerę i trochę - ludzie KOMPLETNIE nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, które nie jest filmem katastroficznym, ani jakąś odległą historią, która wydarzyła się dinozaurom i więcej się nie zdarzy. Zdarzy się. Na 100%. I to nie raz. Albo nam, albo naszym wnukom, albo prawnukom. Równie dobrze tak dzisiaj, jak i jutro. Dzisiaj po prostu mamy na tyle wielkiego farta, aby asteroidę zobaczyć. Ale w wielu przypadkach nie mamy nawet pojęcia, jak blisko byliśmy od katastrofy.

Ten sam problem z głupotą i krótkowzrocznością mają politycy. Ci wszyscy, którzy kierują budżetami. Wiecie, była taka misja - sonda Don Quijote miała być wysłana do Apophis (tak, TEJ co właśnie obok przelatuje), by zbadać możliwość odchylenia orbity tak sporego kawałka skały.
ESA planowała ją na 2013 lub 2015. Ostatecznie jednak - o ile dobrze pamiętam - zabrakło pieniędzy, trzeba było się zająć innymi rzeczami.

Zagrożenie jest realne. Wszechświat jest wspaniały i piękny, ale również cholernie niebezpieczny. Mamy tylko jedną Ziemię, która nadaje się do życia i oprócz dbania o nią, mamy także obowiązek chronić ją, jako jedyna rasa na tej planecie, która dysponuje technologią.

Tyle jeśli idzie o apel poranny. Życzę nam wszystkim, abyśmy przeżyli dzisiejszy dzień.

#astronomia #apophis #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
Cedrik - Serwisy grzmią, że dzisiaj planetoida Apophis, dosyć spory kamień, znajdzie ...

źródło: comment_TAdhhlTCwfWq7HfbbwdZwz1NoDmmGYWS.jpg

Pobierz
  • 95
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Cedrik: do snów się nie przywiązuj, mam tak dziwne sny, że przestałam na to zwracać uwagę. Różne wojny, katastrofy, inwazje obcych, śmierć na mnogość dziwnych sposobów. Tak, kometa też była i apokalipsa :D Nawet nie raz :D
  • Odpowiedz
@Cedrik: tez mi się czasem śni deszcz meteorytów i ten sen jest nie przerażający a cholernie smutny. Ta świadomość, ze to koniec wszystkiego... nawet teraz mam ciarki jak sobie przypomniałem te sny
  • Odpowiedz
Technologicznie - jest to już w naszym, ludzkim zasięgu. Teorie zakładają drobne korekcje orbit tych ciał niebieskich - czy to przez pomalowanie części asteroidy specjalną farbą, aby pochłaniała światło, czy też zdetonowanie w jej pobliżu ładunku nuklearnego, albo walnięcie w nią małym statkiem kosmicznym - specjalnie w tym celu zbudowanym.


@Cedrik: nie jest. jeszcze niedawno byl wykop, ze nawet Tsar bomba nie dałaby rady zmienić trajektorii lotu planetoidy, bo fala
  • Odpowiedz
@Cedrik: Ja tam się boję że #!$%@? mnie jakiś idiota samochodem, albo że zdechnę przedwcześnie w bólach bo korpo zależało tylko na cyfrach a nie wytworzeniu zdrowego produktu. Jeśli zdarzy się globalny kataklizm kosmiczny za naszych czasów, to będzie on jedynie oznaczał, że sobie w pełni na niego zasłużyliśmy. Skoro mając środki oraz możliwości techniczne, nie ustrzeglibyśmy się przed katastrofą, bo nasza uwaga była poświęcona wybieraniu idiotów którzy wywołują kolejne
  • Odpowiedz
@Cedrik: Też mi się przytrafiają sny, których tematem jest zagłada/apokalipsa. Najczęściej są to ogromne powodzie, wybuchy jądrowe lub asteroidy. Straszne momentami, ale po chwili szybko się budzę zaniepokojny mimo wszystko.
  • Odpowiedz
@Stitch: Nie zgodzę się. To prawda - fala uderzeniowa rozchodzi się inaczej, ale zmienić tor lotu planetoidy możesz już poprzez zbliżenie do niej małej sondy - już samo to wpływa na jej tor lotu. Grawitacja to suka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Cedrik: jesli uda mi się znaleźć to wrzucę. Wykop dotyczyl stanowiska NASA, ktora wprost powiedziala, ze obecnie to nawet łysy Bruce nam nie pomoże
  • Odpowiedz
Takich komentarzy jest w cholerę i trochę - ludzie KOMPLETNIE nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, które nie jest filmem katastroficznym, ani jakąś odległą historią, która wydarzyła się dinozaurom i więcej się nie zdarzy. Zdarzy się. Na 100%. I to nie raz. Albo nam, albo naszym wnukom, albo prawnukom.


@Cedrik: no i co z tego? Ci którzy mogą i potrafią planują, jak zminimalizować szansę katastrofy. Pozostali mają się samobiczować z
  • Odpowiedz
@Nieszkodnik Ano to z tego, że w krajach demokratycznych to jednak ludzie wpływają na decyzje polityczne. Pośrednio, lub bezpośrednio. Taka NASA musi się spowiadac z każdego wydanego dolara. Wiele programów jest wstrzymywanych, bo są uważane za zbyt drogie i nieopłacalne. Eksploracja kosmosu w krótkiej perspektywie jest nieopłacalna, a korzyści będą widoczne dopiero po latach. Albo, w sytuacji realnego zagrożenia uderzenia asteroidy, okaże się, że technologicznie nie jesteśmy w stanie nic zrobić,
  • Odpowiedz