Wpis z mikrobloga

#iiwojnaswiatowawkolorze

W Wojsku Polskim również nie zabrakło kobiet. W 1943 r. utworzono 1 Samodzielny Batalion Kobiecy, czyli słynne ''platerówki'', którego członkinie pełniły funkcję wartowniczą, medyczną oraz przeciwlotniczą. Jedną z bardziej znanych była szeregowiec Aniela Krzywoń, poległa pod Lenino, odznaczona Vrituti Militari i tytułem Bohatera Związku Radzieckiego. Inną ciekawą kobietą, chociaż już nie platerówką, była kapitan Janina Błaszczak, która dowodziła obroną ul. Czerniakowskiej w Warszawie 1944 r.

Autor postu: II wojna światowa w kolorze

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Mleko_O - #iiwojnaswiatowawkolorze

W Wojsku Polskim również nie zabrakło kobiet. W...

źródło: comment_wR0yMth40yJOOR04UGYM2jf8y6XzSBF5.jpg

Pobierz
  • 4
@Mleko_O: Po wojnie część platerówek osiedliła się na Dolnym Śląsku. Miejscowość Platerówka jest dziś siedzibą najmniejszej gminy (pod względem ludności) w województwie. Co do struktury samego batalionu to, o ile dobrze pamiętam, kobiety pełniły rolę dowódcy jedynie w sprawach 'wychowawczo-politycznych'. @Bajaderka_Z_Ryby Rzeczpospolita Babska to świetny film. Dzięki za przypomnienie, bo chętnie do niego wrócę. Jestem ogromnym fanem polskiego kina wojennego (i około-wojennego) z okresu PRL. Chociaż, z opowieści mojego ojca i