Wpis z mikrobloga

#medycyna #logopedia #ortodoncja no i też tyczy się #przegryw i #wygryw jednocześnie.

Na wykopie trafiłem na kilka filmów odnośnie wady zgryzu, budowy szczęki chada itd. Co przykuło moją uwagę to fragmenty o położeniu języka w spoczynku. Otóż rzekomo prawidłowa pozycja to gdy język dotyka podniebienia tuż przy zębach.

Teraz nim przejdę dalej to krótko o mnie:
- nigdy nie oddychałem ustami, więc nie mam cofniętej żuchwy
- miałem zwężony górny łuk zębowy, który musiałem rozszerzać aparatem hassa u ortodonty
- mam mocno wysuniętą brodę, a kości policzkowych czy też chad szczęki nie mam wcale

Ciekawe, że gdy zwróciłem uwagę na pozycję języka to zauważyłem, że u mnie w czasie spoczynku on leży na dolnych zębach.

Czyli to by miało sens. Język przez cały ten czas wypychał mi brodę do przodu, a nie rozpychał góry przez co pojawił się problem z górnym łukiem zębowym.

Nie wiem czy apel, czy może to porada, ale osoby narzekające na swój wygląd niech:
1) zgubią fat, żeby morda nie była zalana jak księżyc w pełni
2) zwrócą uwagę na położenie języka w spoczynku

Podzielacie tę teorię?
  • 7
@kosti9191 właściwie to ani jedna, ani druga pozycja nie jest dobrą. W odpoczyniu język (jego przednia część, ale też nie konkretnie czubek) powinien opierać się o wałek dziąsłowy (to ta górka za zębami górnymi), wtedy możemy mówić, że język jest prawidłowo spionizowany.
Możliwe, że masz niemowlęce połykanie. Masz jakieś wady wymowy?
@kosti9191
W prawidlowym połykaniu: pokarm, który ląduje w ustach Twój język przesuwa pod podniebieniem górnym ku przełykowi.
Niemowlęce najprościej rozpoznać po tym, że gdy masz pokarm w ustach i się nagle zaśmiejesz to jedzenie będzie wypadało z buzi.
Czubek języka przy takim połykaniu najczęściej znajduje się przy wargach (a przy samym procesie połykania usta są mocno zaciśnięte)
@kosti9191 Hmmm tak czy inaczej teorii raczej nie podzielam, zgubienie tłuszczu jak najbardziej na plus pod tym kątem bo na pewno to wyostrzy rysy twarzy, ale celowe trzymanie jezyka w takiej pozycji wiele nie zmieni, a może jedynie zaszkodzić.
Ale zawsze mogę się mylić XD