Wpis z mikrobloga

Mirki, czy jeśli mniej więcej pół 2018 przepracowałem w PL a resztę w #szwajcaria, to czy muszę się rozliczyć w PL i CH? Ponoć w CH do kwoty 120k rocznie nie trzeba w ogóle składać deklaracji przy pozwoleniu B? Ogólnie wszelkie protipy podatkowe w CH mile widziane ( ͡° ͜ʖ ͡°) #podatki
  • 7
@madstorm: nie wiem jak to ze strony polskiej wygląda, ale jeśli przepracowałeś 6 miesięcy +1 dzień w Szwajcarii to rozliczasz się w Szwacarii z całości roku.
Jak masz B to płaciłeś podatek u źródła (Impôt à la source, Quellensteuer). W takim wypadku, jak nie masz czego odpisywać (3 filar, spłata kredytu, dużo dojazdów do pracy komunikacją publiczną, żłobek etc) to już wszystko masz zrobione. Tylko w kilku wypadkach musiałbyś się z
@square: @manedhel:
Ok, doprecyzuję, chociaż tak czy inaczej, moja sytuacja jest trochę niestandardowa:
W połowie roku (czerwiec/lipiec) przeprowadziłem się do CH (data wbita na pozwoleniu to ostatni dzień czerwca). W PL przebywałem jeszcze w międzyczasie na urlopie łączeni może z 10 dni (nie wiem czy to się liczy) .
Kontrakt w nowej firmie w CH rozpoczął się 1 lipca.
Kontrakt w starej firmie w PL wygasł 26 lipca (przez ostatnie
@madstorm: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych Art. 3 mowi o ograniczonym obowiazku podatkowym dla osob nie zamieszkujacych w PL ale posiadajacych przychody na podstawie stosunku do pracy etc.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19910800350/U/D19910350Lj.pdf

Wydaje mi sie ze podatek za przychody z PL bedziesz musial zaplacic w PL ... a zarobki z CH opodatkowac w CH ... tylko nie wiem czy PL oraz CH ma jakas umowe odnosnie podwojnego opodatkowania zeby CH nie opodotkowalo
@madstorm:
ja bym poszedł w Twojej sytuacji do urzędu podatkowego Twojej gminy i zapytał o rozliczenie. Dla mnie wygląda że dłużej pracowałeś w Polsce w tym roku (urlop z pracy szwajcarskiej to czas pracy w Szwajcarii), ale lepiej dowiedz się u źródła.

Nie spełniam żadnego z wymienionych przez Ciebie warunków + nie mam nic do odpisania. Jesteś pewien że tylko nieruchomości w CH? Te w PL się nie zgłasza/deklaruje?


Mój kanton
@manedhel: dzięki za szczegółowe wyjaśnienie - tak będę musiał zrobić, mam nadzieję jednak że nie będę musiał całości w PL rozliczać bo mi pewnie drugi próg wskoczy i za wesoło nie będzie.

@square: PL ma jakąś umowę z CH, a ponoć od tego czy poprzedniego roku jest jeszcze bardziej zacieśniona, tak że mają większy wgląd - więcej danych jest przekazywanych między państwami - gdzieś czytałem artykuł na ten temat, wygrzebię
Mały/wielki update sytuacji (może się przyda dla potomnych):

Część polska:
Choćbyś jeden dzień przepracował w PL to i tak musisz się z tego rozliczyć, mimo że mieszkasz i pracujesz gdzie indziej, a jesteś jej obywatelem. Rozliczenie odbywa się tzw. metodą wyłączenia z progresją i mimo iż podatek oblicza się tylko od dochodów osiągniętych w PL to do obliczenia procentażu o jaki nasz piękny kraj je uszczupli bierze się pod uwagę dochód zagraniczny