Wpis z mikrobloga

Gram sobie w #eu4 Mingiem. Celuje w podbój świata. Idzie mi nieźle. Ale zacząłem graniczyć z dużymi państwami które chce podbić - ottomany i ruskie. Ruskich nawet udało mi się już dwa razy zmusić do płacenia trybutu ale zrywają się od razu po rozejmie. Tak czy inaczej żeby ich podbić nie mogą być moimi trybutariuszami. I jak nie są + ottomany mam jakiś minus na mandacie tak mniej więcej -0,15-0,2 na miesiąc. Więc nie bardzo na dłuższą metę. Zastanawiam się czy nie lepiej będzie w ostaniej reformie rządowej lub w inny sposób zmienić ustrój Minga z celestial empire na coś innego.
Pytania:
1. dobry pomysł z tą zmianą ?
2. na jaki ustrój zmienić?
3. co będzie z trybutariuszami po zmianie rządu? Pewnie się po prostu odłączą?
3. czy podbój świata może być tez za pomocą trybutariuszy? Czyli czy może być cały świata = ja + wasale + trybutariusze?
  • 12
@FreeSheep: Muszę Ci powiedzieć, że jak celujesz Mingiem w WC, a nie przeczytałeś przed grą jak sobie radzić z tym problemem (spadający mandate) w jakimś poradniku to kiepsko to niestety widzę. :/

3. Nie trzeba być Celestial Empire żeby mieć trybutariuszy, ale nie wiem czy się nie odłączą.
4. Trybutariusze na pewno nie liczą się jako wasale do WC.
Muszę Ci powiedzieć, że jak celujesz Mingiem w WC, a nie przeczytałeś przed grą jak sobie radzić z tym problemem (spadający mandate) w jakimś poradniku to kiepsko to niestety widzę. :/


@Yukio_Mishima:

To dawaj radę, zamiast się wymądrzać. Rada otocz się wasalami mi nie pasuje.

Aktualnie mam mandat 100 i wszystkie reformy przepchnięte.

I dzięki za pozostałe odpowiedzi.
To dawaj radę, zamiast się wymądrzać. Rada otocz się wasalami mi nie pasuje.


@FreeSheep: Gdybym miał jakieś rozwiązanie to bym je przedstawił (musiałbym googlować, a to sam przecież możesz zrobić). Przykro mi, że WC Ci nie wyjdzie - nie chciałem być złośliwy. Po prostu podejście do podboju całego świata wymaga przemyślenia wszystkiego od początku.
bo za dużo klikania. Wydaje mi się że podczas wojny by karmić wasali musiałbym ręcznie każdą zajętą prowincję im przekazywać by móc im ją dać w warunkach pokoju.


@FreeSheep: Heh. Jak Ci się nie chce klikać prowincji żeby oddać wasalowi to odpuść sobie ten WC, bo tak się składa, że podbój całej mapy bez vassal swarma wiąże się z niesamowicie bolesnym i precyzyjnym klikaniem przez ostatnie +/- 60 lat gry.
@FreeSheep: Mingi z mechaniką EoC wbrew pozorom (a więc początkowemu developmentowi) bardzo słabo nadają się na podbój świata. I nie jestem pewien, czy Celestial Empire można zrzucić reformą, na pewno EoC można się pozbyć przegrywając wojnę, ale to raczej na początku gry.

Co do karmienia wasali - to można peace dealu, a można im przekazywać też po (pewnie wymaga jakiegoś DLC), co jest zresztą efektywniejsze, jeśli chodzi o warscore. Gorzej z