Wpis z mikrobloga

#fotografia

Czy obiektyw Canon 85mm ma jakikolwiek sens do portretów w pomieszczeniach? Mam teraz micro 4/3 (ogniskowa x2), zmieniam na canona 80d (ogniskowa x1,6) i za cholerę nie wiem jak to sprawdzić przed zakupem obiektywu.

Czy ma sens przeliczanie, że 85mm na 1.6 daje 136mm, to na moim micro 4/3 muszę ustawić ogniskową na 68mm i to będzie mniej więcej taki framing jak przy 85mm na cropie 80d?

Zastanawiam się między pierwszą portretówką 50 vs 85 mm canona. Niby czytam, że 85 zdecydowanie lepsze jakościowo, ale i 3 razy droższe. A portrety trzaskam głównie w domu póki co. Więc jak kupię i będę musiał robić zza okna, będę zły xD
  • 11
@Tomash49: Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego czego oczekujesz i jakim pomieszczeniem dysponujesz.
68mm na m4/3 da +- taki sam kąt widzenia jak 85 na APS-C Canona.
@Iskaryota: @pietrek3121:

Hmmm, no ja robiłem w kawalerce małej portrety TE na mikro 4/3 z obiektywem do pełnej klatki 50-100mm. Tyle, że miałem też metabones'a podpiętego. Czyli Obiektyw ostatecznie 71-144 (50-100 x 2.0 x 0,71 chyba) i używałem zooma czasami, żeby nie stać komuś przy twarzy zaraz.
@Iskaryota: O, super! No wychodzi na to, że mając do dyspozycji 5 m, powinno być ok w miarę. Zakładam, że modela odsuwam 1m od tła, sam daje sobie 1m kroku w tył i mam @Iskaryota: na spokojnie kadr od pasa w górę. Całej postaci i tak nie zrobię, bo tło i mieszkanie na to nie pozwalają. A za chwilę wiosna i portrety na dworze, więc chyba się zdecyduję na 85
@Tomash49: nifty fifty jest chyba najlepszym obiektywem canona pod względem cena/jakość. Mówię tutaj oczywiście o odmianie z silnikiem STM, cichutkim i bardzo sprawnie ostrzącym. Konstrukcyjnie niewiele się on różni od nieśmiertelnego 50mm f/1.8 II, robi też podobne zdjęcia. By uzyskać pełną ostrość trzeba go ściemnić na jakieś f2.8, na pełnej dziurze trochę miękki, ale do portretów jak znalazł. Osobiście nigdy nie używałem 85 mm, więc nie mam porównania, ale w jego
@Tomash49: mam oba ale uzywam na canonie cropie 1.6. Generalnie 85 1.8 to jest roznica jakosci wykonania razy 10 jesli chodzi o porownanie z 50 1.8. To jest duuuzo lepszy obiektyw. Ja do portretow nim staje tak z 1.5-2 m od modela. Takze nie wiem jak z 4/3, moze sprobuj isc do sklepu i podepnij 50 pod swoj aparat zobaczysz efekty. Ja tak robilem.
@Tomash49: a no i zapomnialem napisać: nie wiem czy ma to dla ciebie znaczenie ale ten 85 jest duzo ciezszy niz 50. 400g vs 170g. Jak na obiektyw jest dosc ciezki. Dla mnie to nie ma znaczenia bo jak idę robić zdjęcia to biorę założony jeden obiektyw na aparat w torbie, ale to chyba wazna informacja.
@TurboDynamo: Dzięki! Nie ma to aż takiego znaczenia. Strzelałem Sigmą 50-100mm, waży 1,5kg i jakoś poszło :D Po 3h sesji były zakwasy wprawdzie, ale to nie jest obiektyw na codzień, więc nie powinno to stanowić problemu :)