Wpis z mikrobloga

#budownictwo #remontujzwykopem #remont

Witam,
na wstępie dodam, że jestem amatorem.

"Specjalista" od paneli układał je na podłodze od razu po wyjęciu z paczki, a dodatkowo nie zrobił odpowiednich dylatacji od ściany.

Jako rezultat panele trochę wilgoci wchłonęły, powiększyły się i oparły się o ściany.
Minęło kilka miesięcy w nieogrzewanym domku. Cala podłoga się pofalowała.

Szukam kolejnych specjalistów, którzy to poprawią, sam się na tym nie znając.

Czy możecie mi coś doradzić?
Niektórzy chcą te panele rozkładać, skracać i układać od początku.

A inni mówią, że pióra wpustowe pewnie sa lekko spuchnięte i nie da rady bezkolizyjnie tego rozłożyć i złożyć i sugerują próbę odcięcia paska paneli przy ścianie, tworząc w ten sposób dylatację.

Najchętniej poprosiłbym o pomoc kogoś znajomego, ale domek jest dość daleko od miejsca zamieszkania obecnego, a znajomi uwikłani w dzieci i swoje problemy... to juz nie te czasy, że się skrzykiwalo ekipę znajomych i malowało czyjeś mieszkanie.

Mam spore obawy, że ci wioskowi specjaliści tylko pogorszą mi stan tych paneli.

Szukałem ich na fejsie, prosząc o polecenia, ale zgłosiło się tylko 3, którzy sami się polecili...

Jak mogę uniknąć wtopy?
Wiadomo, że nikt z wioskowych specjalistów umowy ze mną nie podpisze, a ja nie będę z nikim się po sądach później woził...

EDIT:
odcięcie panela równiez nie jest bezproblemowe, bo szlifierka kątowa po prostu pali te panele...

może ktoś podrzuci jakiś link edukacyjny?
  • 21
@deryt: @anarkh:

dzięki za rady. Jak napisałem, nie jestem specem. Kiedyś ktoś mi powiedział, że do paneli lepiej stosować piły do metalu, bo maja cienki rzaz, a panele to głównie wióry i klej, i sa dużo twardsze od drewna.

czyli mała szlifierka kątowa i piła do drewna zrobi robotę?
z uwagi na to, że to przy ścianie to podejście jest bardzo słabe.
@mam__pytanie: Panel to nie parkiet ze musi odlezec rozpakowany, pytanie czy bylo polozone zabezpieczenie p-wilgociowe pod panele? Jak pofalowalo to piora sa ponapinane, ciezko bedzie raczej rozpiac bez zniszczenia, dodatkowo jak je uwolnisz to pewnie naprezenia powysuwaly piora z wpustow i porobia sie szczeliny, moze byc ciezko je na powrot zbic. Jak jest folia pod panelami to wyciac pasek pod sciana (mozna wyciac np pila typu lisi ogon) i sprobowac je
Panel to nie parkiet ze musi odlezec rozpakowany, pytanie czy bylo polozone zabezpieczenie p-wilgociowe pod panele? Jak pofalowalo to piora sa ponapinane, ciezko bedzie raczej rozpiac bez zniszczenia, dodatkowo jak je uwolnisz to pewnie naprezenia powysuwaly piora z wpustow i porobia sie szczeliny, moze byc ciezko je na powrot zbic. Jak jest folia pod panelami to wyciac pasek pod sciana (mozna wyciac np pila typu lisi ogon) i sprobowac je uklepac. Jak
Pobierz mam__pytanie - > Panel to nie parkiet ze musi odlezec rozpakowany, pytanie czy bylo p...
źródło: comment_ATp8Sk0FOlFSS9JfayxpGxpliyVq34mc.jpg
@mam__pytanie: coś takiego jak dremel sprawi, że cięcie zajmie ci sto lat. kątówką można, bedzie szybko ale duze ryzyko krzywego ciecia i utraty palców. szfierka oscylactjna typu delta(multinarzędzie) tnie czysto i dokładnie ale koncówki dość szybko sie zużywają. (w kątówce obraca się cała tarcza w multutoolu jest końcówka, która wykonuje ruchu jak wycieraczki samochodowe, tyle że b. szybko- takie oscylacje)
@mam__pytanie: multitool najbezpieczniejszy ale jednocześnie najwolniejsza metoda no i najdroższa jak nie masz bo koszt to kilka setek, jakby ci się udało znaleźć tarczę widiową do szlifierki kątowej to byłoby dużo szybciej no i tanio (tylko trzeba trochę skilla, nie dociskać za szybko i nie skręcać w drewnie) ale że nie będziesz ciął głęboko to powinno być dużo łatwiej
https://allegro.pl/oferta/jufisto-tarcza-do-ciecia-drewna-z-gwozdziami-125mm-7833406891
Albo zwykła z zębami z węglika, w Castoramie kupowałem Erbauer i