Wpis z mikrobloga

Mireczki,
proszę o kilka słów rady szczególnie jakichś #audiofile , znawców audio.
W moim rodzinnym domu jest wieża wraz z kolumnami, która była własnością kogoś kto już nie żyje i nie bardzo wiemy co z nią zrobić. Moja znajomość w sprzęcie audio to 1 w skali 0-20.
Na dole podałem opis sprzętu.

Pytania są dwa:
1. Ile mniej więcej jest wart taki zestaw? Czy w ogóle ktoś jeszcze coś takiego kupuje? A może to jakaś perełka (bez śmiechu proszę ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) i warto go zachować, bo dźwięk może być bardzo hm.. pełny, czysty..?

2. Rozważam kupno soundbara do 1500 zł. Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby zostawić poniższy zestaw i dokupić jakiś amplituner, zakładając oczywiście, że zestaw jest sprawny a wiek nie odbił się na jakości dźwięku. Nie zależy mi na oszczędności miejsca w pokoju.
Pokój: 4,8 x 4,8m. Zastosowanie: 65% telewizja, 30% muzyka, 5% film.

Wiem, że cały zestaw jest w 100% sprawny w ostatnich latach bardzo mało używany. Zestaw stał w suchym (zimą nawet bardzo suchym) pokoju.
+Wieża nie była w ostatnich latach w żaden sposób konserwowana. Poza widocznymi na zdjęciu, jest jeszcze 4. element - radio.
+W kolumnach ok. 10 lat temu zostały wymienione głośniki na nowe przez osobę zajmującą się sprzętem audio, która ręczyła, że głośniki są bardzo dobrej jakości (nie wiem czy cokolwiek to znaczy) - być może uda mi się dojść do jakiegoś oznaczenia tych głośników (na razie jednak tylko taką wiedzę posiadam).

#audioboners #audio #sprzetaudio #rtv #pytaniedoeksperta
BaZyL4 - Mireczki,
proszę o kilka słów rady szczególnie jakichś #audiofile , znawców...

źródło: comment_iSVqeouLMe9xlTETyS2h9qFa1CxVSefX.jpg

Pobierz
  • 21
@BaZyL4: Nie jest to hi-end, ale takie odrestaurowane altusy potrafią zagrać. Ja bym zatrzymał, Unitrę oddaj na przegląd - możliwe że jakieś kondensatory powysychały czy nie trzymają parametrów.
Dużej kasy za to nie dostaniesz, a zagra to lepiej od soundbara.
@Ojezu: pianki w bardzo dobrym stanie, właśnie one były powodem, dla którego wymieniono w kolumnach głośniki te ok. 10 lat temu, wtedy same się kruszyły, właściwie nie było 2 cm niepopękanej pianki
@6502: @Armo11: @Ojezu: @Roszp: @robekk1978: @Hali:

Dzięki Panowie za szybką i konkretną odpowiedź, decyzja w takim razie zapadła.

Pytanie teraz jakiego urządzenia potrzebuję by wygodnie podłączyć do tego nowy telewizor, który z dźwiękowych wyjść ma jedynie optyczne i HDMI ARC, jednocześnie fajnie by było bez przepinania kabli by był podłączony komputer.
Pewnie jakiś amplituner? Przed tym amplitunerem podłącza się inny amplituner czy jak?
Jeśli tak to
@BaZyL4: Jak panowie wyżej napisali - wystarczy DAC, czyli zewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy. Komputer podłączasz z karty dźwiękowej a tv z wyjścia optycznego. Dac do wzmacniacza mocy, czyli tego cuda na górze i będzie śmigać.
@Ojezu: TV ma optyk i HDMI ARC, a komputer ma tylko jack. Czyli TV puścić optykiem przez DAC do wmacniacza, a z komputera jack (cinchami chyba) do wzmacniacza i na nim przełączać tymi przyciskami "tuner" "phono" "video"... zależnie od tego skąd ma być źródło dżwięku ?

Ewentualnie korektor po wzmacniaczu?