Wpis z mikrobloga

#sztosreceptura - łapcie przepis na dry stouta. jest to jedyne piwo które powtarzam regularnie, mogłoby stać w Sevres jako wzorzec stouta. Jest tu wszystko - czekolada, kawa, paloność, gładkość, pijalność. Niska alkoholowość (u mnie z reguły 4%, czasem mniej) sprawia że można tych piwesi wypić kilka na imprezie i dopiero wtedy przechodzić dalej z tematem. Nie jest to RIS, nie leżakujcie tego - po miesiącu jest IDEALNY.

Im macie twardszą wodę w kranie tym lepsze wychodzi. Nie przestraszcie się 12% zasypu palonych słodów - tak ma być, to stout a nie popierdółka xD nie bedzie popielniczki

jednocześnie jest to na tyle proste piwo do uwarzenia że gorąco polecam recepturę początkującym piwowarom. nie da się tego spieprzyć. aha i jak jesteś początkujący i chcesz tego stouta uwarzyć to weź tam typie nie wrzucaj żadnych owoców, wanilii, kawy czy psich balasów. to piwo nie może być lepsze, może być jedynie gorsze jak coś spieprzysz xD

przepis nie jest mojego autorstwa - oryginał jest tutaj: https://www.wiki.piwo.org/Dry_Stout,_Adam_Wr%C3%B3bel_(pieron). próbowałem go wzbogacić na różne sposoby, dawałem special B, carafy, karmele i inne cuda. nope. niczego nie zmieniajcie (najwyżej chmiel, bo to tylko na goryczkę)

moja wersja po lekkich modyfikacjach:

słód pale ale 3kg
słód monachijski II 1kg
jęczmień palony 350g
słód czekoladowy 1200 200g

wszystkie słody można kupić w wajking malt

Chmiele
18g Magnum

Zacieranie w 66-68 stopni

Docelowo wyjdzie tego 20l piwa 12blg, 25 IBU, stosunek IBU do SG 0,52 - czyli umiarkowanie. Fermentować chłodno, najlepiej US05 (s4 i 12% ciemnych słodów mogą dać nam ulepa).

@MientkiPajonk @pisaszbespiura
TOP__BK - #sztosreceptura - łapcie przepis na dry stouta. jest to jedyne piwo które p...

źródło: comment_yo53wB7D3uq277yrgmEe9mp5foLK4Wme.jpg

Pobierz
  • 4