Wpis z mikrobloga

@Tosca303: raczej ty znasz słabo historię albo poprostu przeklamujesz. W 1918r było Polakow w Breslau około 5 tys. Im bliżej II WS tym ich liczba się zmniejszała. Nigdy ich nie było 50 tys :D nie wiem skąd wziąłeś taka liczbę.
  • Odpowiedz
Nigdy ich nie było 50 tys :D nie wiem skąd wziąłeś taka liczbę


@CanWeStop: yhm, rozumiem że masz lepsze dane niż miał profesor Nehring? Liczby oczywiście były zmienne i malejące ale do drugiej wojny w Wrocławiu i okolicach jednak ileś tych tysięcy Polaków zostało.
  • Odpowiedz
@Tosca303: @CanWeStop: Osobiście znam jedną osobę, której przodkowie byli Polakami (a może raczej polskojęzycznymi Ślązakami) z Breslau. Należy pamiętać, że akurat pod koniec XIX wieku germanizacja na Śląsku postępowała bardzo silnie i ludzie pochodzenia słowiańskiego mówiący po polsku byli silnie zniemczani. Moim zdaniem nieoficjalna liczba osób, których rodzice i dziadkowie byli Polakami w przedwojennym Wrocławiu mogła spokojnie być rzędu kilkudziesięciu tysięcy. Jeszcze pod koniec wieku XIX większość wsi
  • Odpowiedz
@Emil1803: Krasnale są niemieckie ale także czerwone. Krasnal to kwintesencja wroga Polskości aka komunista z Niemiec #pdk

A tak na serio to nie wiem o co lotto. Krasnale są git taki miły akcencik w mieście tu jeden toczy kule tam wypłaca z bankomatu samo życie.
  • Odpowiedz
@myownsummer: zgadzam się sporo Polakow było poddawanych germanizacji. Pytanie ile osób z Polsko brzmiącymi nazwiskami w ogóle czuło się Polakami.

50 000 tys Polakow mieszkających we Wrocławiu przed wojna, to straszliwie naciągana opinia, nie mająca źródeł historycznych.
  • Odpowiedz
@CanWeStop: ok, przyznaję że nałożyłem dane z całego regionu wrocławskiego dla początku dwudziestolecia. Źródło to na przykład encyklopedia Orgelbranda. Wkleiłbym screen ale #!$%@? wszystkie wtyczki djvu do bibliotek cyfrowych (°° co nie zmienia faktu iż jeszcze na początku wojny kilkutysueczna parafia polska była zamykana w Breslau. Stary, powołujesz się na dane z 1945 roku. No wiesz, jakby ci to powiedziec,
  • Odpowiedz
@Tosca303: powołuje się też na dane z 1918 i Polakow było 5 tys ;)
Jasne Polacy byli we Wrocławiu ale to była zdecydowana mniejszość. Miło że się przyznales do błędu, to nie jest częste ! ()
  • Odpowiedz
@CanWeStop: w sumie to zainteresowałem się tym tematem po artykule na Onecie sprzed chyba dwóch lat, który opisywał właśnie Polaków w Breslau i likwidację parafii. A wiesz jak te artykuły potrafią być popnaukowe. Bardziej nastawione na emocje że wysyłają księży do obozu a nie na wskazanie konkretnych źródeł. Jakoś utkwilo mi w głowie te 50000 ale chyba nie było tam dokładnie wyjaśnione, albo już nie pamiętam, że chodziło o cały
  • Odpowiedz
@Tosca303: @CanWeStop: Po prostu na Dolnym Śląsku sytuacja była analogiczna jak na kresach wschodnich - tam Polacy stanowili większość w miastach, a Ukraińcy na wsiach, a tutaj było analogicznie z Niemcami i Polakami. Prawda jest taka, że przyznawanie się do narodowości polskiej do roku 1945 na tych terenach nastręczało ludziom tylu problemów, że tylko nieliczne jednostki zdołały zachować jakąś odrębność. Zresztą większość z tych "oficjalnych" 5 tysięcy to
  • Odpowiedz