Wpis z mikrobloga

Mireczki mam problem. Szukam ekspertów od androida, przesyłu danych komórkowych w tle i tego typu spraw.

Sytuacja jest następująca: o 23:59:59 03.12.2019 skończyła mi sie ważność pakietu internetowego. Zdarza się. Nie przejąłem się tym, bo spałem. Pobudka 6:15, odpalenie danych komórkowych i za jakiś czas informacja o braku środków na koncie.

I teraz plot twist - okazało się, że ściągnąłem 30MB danych w "strefie TANIEGO internetu play", co kosztowało mnie 37zł. Wg mnie dużo jak na 30min facebooka, a przede wszystkim drogo. Mało tego, te 30MB zostało pobrane wg billingu o 5:51 kiedy spałem a internet komórkowy i wifi były na pewno wyłączone. Sprawdzałem jakie aplikacje pobierały dane dzisiaj i w większych ilościach tylko Google Play jest podejrzane, bo nie odpalałem tego dzisiaj. Telefon podaje, że aplikacja pobrała 17MB. Dalej Facebook 10MB na którego sam wchodziłem po 6.

Czy android lub aplikacje mogą wymuszać pobieranie danych nawet przy wyłączonym internecie? Czy play jako sieć ma info o włączonej/wyłączonej transmisji danych? Bo już nie wiem czy składać reklamacje w play za błędnie naliczony transfer czy rzucić telefonem o ścianę... Jak się do tego zabrać, jak z tym walczyć?

Będę wdzieczny za jakiekolwiek informacje lub sugestie.

#android #transferdanych #internetmobilny #play #googleplay
  • 10
@UlicznyMatador: mi się podobna sytuacja wydarzyła w Orange, przez noc z konta „wyciekło” mi 150zl, i okazało się, ze cały pakiet wykorzystałem w kilka sekund. Zadzwoniłem do Biura Obsługi Klienta, i po kilku dniach otrzymałem cała kwotę w ramach reklamacji. Wiec może tez spróbuj zadzwonić i wytłumaczyć sytuacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@pawelwojciech aktualizacja telefonu? Aktualizacje mam ręczne i tylko przez wifi.

@ryfik90 i ja tak miałem w listopadzie. Reklamacja uznana, tylko teraz sie zastanawiam jak tego uniknąć, bo widzę że to nie jest jednorazowe. Co ciekawe, taki pobór zdarzył się tylko 2 razy i za każdym razem był to ranek po utracie ważności pakietu. Myślałem że w inne dni po prostu czerpał dane pakietowe, ale teraz sprawdziłem i od pół roku w żadne
@UlicznyMatador: jak nie zrootujesz to będziesz ruchany w dupe. Jedyny ratunek to zerophone na raspberry pi albo własny tel zbudowany na pc stick, w zależności od tego która architekture preferujesz (w końcu apki android to tylko Java)

No i + nie wymienisz tela co dwa lata
@UlicznyMatador: to nie była raczej żadna uznana reklamacja, tylko prokliencka rekompensata. Reklamować można najwyżej opłaty w roamingu, gdy nie dostaniesz welcome smsa z informacją o stawkach, a nie transmisję danych w kraju. Urządzenie chce korzystać z danych, więc operator te dane udostepnia. Nie da się reklamować wystąpienia transferu danych, reklamować mógłbyś najwyżej naliczenie opłat, gdybyś miał pakiet. To wszystko nie zmienia jednak faktu, że utworzenie zgłoszenia nic Cię nie kosztuje... (