Wpis z mikrobloga

Wykształcenie w prawie polskim

Wykształcenie jest także sztywno określonym wyznacznikiem rodzaju ukończonej szkoły. W Polsce, prawne kryteria poziomu wykształcenia określają Prawo oświatowe z 14 XII 2016[1], oraz Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 VII 2018 r[2]. Zgodnie z nimi wyróżnia się następujące poziomy wykształcenia:

wykształcenie podstawowe – posiadają osoby, które ukończyły szkołę podstawową lub podstawowe studium zawodowe

wykształcenie gimnazjalne – posiadają osoby, które ukończyły gimnazjum (jest ono odpowiednikiem wykształcenia podstawowego
@ms93: A to nie wiedziałem szczerze mówiąc. Sądziłem, że po gimnazjum jest podstawowe, a po samej podstawówce niepełne podstawowe (co poniekąd byłoby logiczne, porównując czas nauki i program nauczania do tego sprzed reformy).
Zatrudnic to tylko chartytatywnie - po co komu taki pracownik


@Miyazaki: z tym jest różnie, zależy od stanowiska. Czasami lepiej zatrudnić kogoś bez doświadczenia, ale z chęciami. Można go wyszkolić na dobrego pracownika w tej konkretnej firmie, zamiast brać pseudo fachowca, który pozjadał wszysykie rozumy, bo "wie lepiej, już to robił" i do tego ma własne nawyki, które nie zawsze będą pasować w danej firmie, a wręcz utrudniać z nim pracę.