Wpis z mikrobloga

Mirki litości. Zawsze mam pecha co do składania takich zabawek, ale tutaj sprawa przerasta wszystko.
PDB matek, FC najpierw omnibus F4, potem SP racing F3, ESC racestar 35A.
Leci fajnie, a raz na jakiś czas tak jakby traci silnik i zaczyna się kręcić wokół własnej osi.
Parę dni pod rząd latałem bez FPV i było świetnie - dalekie, długie loty.
Dziś chciałem sprobować fpv no i po pierwszej minucie takie coś.
Wymieniłem FC, odłączyłem vtx - to samo.
Nie wiem dlaczego blackbox nie wykrywa tego, że dron kręci się wokół własnej osi - czyżby FC?
filmik: https://youtu.be/0wltpXQMlbk
#drony #rc #modelarstwo
HamRadioOp - Mirki litości. Zawsze mam pecha co do składania takich zabawek, ale tuta...

źródło: comment_5USkTB6BRejeFGFhe9OL3ycTcaq3OkOq.jpg

Pobierz
  • 45
  • Odpowiedz
@HamRadioOp: Próbowałeś latać bez autolevela? Ogólnie wygląda na to, że Twoj dron wymaga korekty ustawień PID bo widać jak bardzo nim miota przy dodawaniu gazu oraz przy wszelkiego rodzaju zwrotach. Czy FC masz wyizolowany w jakikolwiek sposób od wibracji ramy?
  • Odpowiedz
@s3bape: Jestem noobem - to moje pierwsze kroki, autolevel to dla mnie naprawdę konieczność. Czy wymagam zbyt wiele?
PIDy standardowe bo narazie chciałbym testować a nie rozwalać się po minucie. FC odizolowany na tych gumowych dystansach z GB
  • Odpowiedz
@HamRadioOp: Skoro dopiero zaczynasz latać to polecam Ci od razu naukę latania w trybie bez stabilizacji szczególnie przy FPV - na początek warto zainstalować symulator i tam poćwiczyć. Przelatasz parę godzin na symulatorze to na prawdziwego drona przeskoczysz momentalnie. Nie warto utrwalać złych nawyków z latania w trybie stabilizowanym. Co do Twojego problemu - w jakim trybie pracują Twoje ESC - OneShot czy Dshot - wygląda mi to na desync silników...
  • Odpowiedz
@HamRadioOp: Jeśli bez nadajnika i kamery dron lata spoko to może masz za duży pobór prądu na linii 5V i w wyniku przeciążenia regulatora napięcia na PDB flight controller dostaje za mało prądu i wariuje. Spróbuj zasilić kamerę i nadajnik FPV z linii 12V (o ile mogą pracować @12V) a na 5V puscić tylko te komponenty, które tego wymagają.
  • Odpowiedz
@s3bape: nadajnik pracuje bezpośrednio z lipo. Dosyć mocno sie grzeje i podejrzewam że może SWR antenki nie taki jak powinien. Polatam bez, potem podłączę i zobaczę.
Finalnie i tak kupię chyba jakiś FC od mateka z wbudowanym osd. Wkońcu do 3 razy sztuka...
  • Odpowiedz
@HamRadioOp: Teraz w BF 3.5 i dalej to ja nawet nie piduje, przecież oni to tak ogarniają softwareowo, że ten quad lata idealnie wystarczy rc rate swój ustawić. Wygląda mi to podejrzanie. Szkoda, żebyś się zraził do racerów po takich doświadczeniach. Ogólnie to też zauważyłem, że "tanie mięso przy jedzą". Jak oszczędzasz i kupujesz najtańsze komponenty, to później jest więcej problemów niż to warte.

Quad leci prosto i po chwili wariuje
  • Odpowiedz
@TechBoss-pl: Według mnie PIDy są właśnie ogarnięte całkiem dobrze. Nie zrażę się napewno. Conajwyżej zrzuce swój honor i zlecę komuś poskładanie tego. Teraz esc kupiłem już rzekomo z wyższej półki, zostają mi tylko silniki które chciałem najpierw zajechać.
O desync nie czytałem. Faktycznie - objawy identyczne! Jedynie co to nie rozumiem dlaczego w logach nie ma informacji o rolowaniu (chyba, że źle je interpretuje).
ESC nie updatowałem a zmieniłem wartość min
  • Odpowiedz
@HamRadioOp: Jaki procent zużycia procesora pokazuje Ci BF na tym F3? Mam też ten FC u siebie jako taką płytkę do testów "na biurku" i zauważyłem, że procek jest potwornie obciążony w ustawieniu 4K/2K z włączonym akcelerometrem i Dshotem 600 na BF3.5 - nie pamiętam dokładnie ale to obciążenie oscylowało w granicach 50% a to już za dużo. Na starszych wersjach BF tak nie było. Sprawdź u siebie ten parametr. Możliwe,
  • Odpowiedz
@s3bape: Najnowszy update jest taki, że bez fpv też zwariował ale po 2 lotach po 10 minut. Po prostu nałożyło się to jakoś w czasie lub wpływ na to miało dodatkowe obciążenie z przodu coptera.
Zużywa ok 20-22% ale dshot 300.
Aktualnie chyba zamoczyłem jeden esc bo blheli go nie wykrywa, ale silnikiem normalnie steruje.
Też myślę, że źle podchodzę do tej zabawy. Może odłożę dziada na półkę a na wiosnę
  • Odpowiedz
@HamRadioOp: siema. Upierasz się, że pidy są OK a wcale nie są. Gdyby były OK to by się nie telepał, a na filmiku bardzo dobrze widać jak się trzęsie. To może nawet nie być wina PIDów tylko wadliwego któregoś z ESC bądź silnika. To co się dzieje na końcu filmiku to może być wina niedokręconego śmigła. Spróbuj przytrzymać silnik i obróć śmigłem.
Moje złote rady:
1. Wgraj od nowa czystego BF
  • Odpowiedz
@fotograf_warszawiak: Cieszę się, że nie zwątpiłeś i dalej próbujesz mnie nawracać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Z tymi pidami muszę uznać rację, ale nie zwalajmy winy opętania na same pidy. To chyba nie tak. Zostawiam standardowe właśnie w celu "ogarnięcia i testów" a potem obiecuje - będę ustawiał na acro.
1.Czy dobrą wymówką jest to, że latanie na acro ma sens tylko z fpv?
2.Czy używanie subtrimów jest
  • Odpowiedz