Wpis z mikrobloga

Cześć,

temat na pewno się przewijał tu nie raz, ale w gąszczu postów i odpowiedzi ciężko coś znaleźć. Otóż potrzebuję narzędzia (fajnie jak Open Source, ale może być też takie w rozsądnych pieniądzach <50 PLN / serwer), które mi zmonitoruje wybrane komputery z Windows (różne wersje, od 7 do 10 i od 2008 do 2016).

Informacje potrzebne to:
* zajętość dysku
* zajętość RAM
* obciążenie CPU
* ewentualnie dostępność aktualizacji
* każde dodatkowe mile widziane

I teraz najważniejsze założenia (bo znam co nieco rynek). Komputery będą mieć dostęp do Internetu (tak czy owak, np. po portach www, mail, ssh itp. — ogólnie wyjście), ale nie są częścią jakiś zunifikowanych organizacji (brak AD, chociażby). Nie chcę jakichś kombajnów typu Axence nVision, czy IT Manager, bo są drogie, a ja nie potrzebuję tylu funkcjonalności. Chcę tylko wiedzieć, czy na serwerach/komputerach klientów, którymi opiekują się nasze firmy, nie zabrakło miejsca, ramu, czy procek się nie przemęcza i czy są jakieś aktualizacje — są to typowe outsourcingi z małymi budżetami, dlatego szukam taniego i prostego rozwiązania. Mamy serwery dedykowane, więc serwer dla takich rzeczy możemy spokojnie wydzielić. Komunikacja będzie przez Internet, nie w LAN.
Najważniejsza prostota.

Dziękuję i pozdrawiam.

PS
Zależy mi na sofcie z prostymi agentami, wiem jak to zrobić zabbixem, czy cacti lub nagiosem — szukam czegoś dedykowanego dla MS Windows, prostego w instalacji na końcówce, bez żadnych wymyślnych sztuczek (musi to zrobić zwykły serwisant, czy nawet typowy użytkownik, tak jak instaluje się Teamviewer host np.).

#informatyka #windows #serwery #it #komputery #internet
  • 5
@patefoniq: Cześć! Idealnie do tego scenariusza sprawdzi Ci się Azure Log Analytics - usługa oparta o System Center Operations Manager, pozwalająca zbierać dane na temat różnych performance counterów, treści logów i innych danych, oraz wysyłać powiadomienia jak coś jest nie tak. To SaaS, nie musisz nic instalować, jedyne co to agent z danymi klucza API, co też da się zautomatyzować. Jak nie skonfigurujesz zbyt częstego zbierania nie wyjdzie to drogo, a