Wpis z mikrobloga

Co sądzicie o Le Goffie? Kończę "Kulturę średniowiecznej Europy" i niektóre jego rezy wydają mi się mocno kontrowersyjne.

#historia #sredniowiecze
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@BRTM: miały być kontrowersyjne, generalnie Le Goff jak i Duby to bardziej gawędziarze i erudyci niż "etatowi" badacze. Kiedy pisali swoje najważniejsze książki, to prezentowali świeże spojrzenie na mediewistykę. Długie trwanie, historia kultury, trzy funkcje itp :) Które tezy wydają Ci się dyskusyjne swoją drogą?
  • Odpowiedz
@BRTM: To absolutna czołówka światowej mediewistyki, jeden z najbardziej wpływowych historyków tej epoki ostatniego półwiecza. Sam Kulturę średniowiecznej Europy czytałem ostatni raz pięć lat temu, trudno mi się będzie zapewne odnieść do konkretnych zarzutów, ale powiedz, która z jego hipotez wydaje ci się kontrowersyjna?
  • Odpowiedz
I zbytnia inspiracja marksizmem.


@BRTM: a czym mieli się inspirować wtedy? Generalnie to było zupełnie inne spojrzenie na historię. Zamiast klasycznych konfliktów politycznych, zainteresowanie tym jak na bieg dziejów wpływają relacje społeczne i ekonomiczne. Próba odnalezienia w źródłach tej ogromnej masy ludzi, których kronikarze nie uznawali za godnych wzmianki
  • Odpowiedz