Wpis z mikrobloga

#dota2 #rasizm #kappajnews

Jakiś czas temu mieliśmy na scenie esportowej dota2 względnie niemiły przypadek, gdzie zawodnik COL na początku meczu napisał "GL ching chongs", a zawodnik TNC kiedy cały chat został zaspamowany językiem chińskim napisał "wtf ching chongs". Dla normalnego człowieka - nic nie znaczące teksty.

Ale nie dla obywateli tego komunistycznego kraju.
Najpierw mieliśmy wielki napad szału chińczyków, zalali wszystkie możliwe kanały komunikacyjne spamem, wyzwiskami, groźbami, czy nawet tak idiotycznymi rzeczami jak "i wish 9/11 will happen again". Kiedy obydwoje profesjonalnych graczy którzy niby są źródłem tej dramy pochodzi z Filipin! Gracze przeprosili, organizacje przeprosiły, Valve zrobiło oficjalne oświadczenie. To wszystko było w ciągu ostatnich 2-3 tygodni.

Byłem pewny że drama związana z pseudo rasistowskim "chingchong" już umarła - gracze przeprosili, Volvo zrobiło komunikat, ogólnie jak to zwykle bywa niby rozeszło się po kościach.
TAKI LUJ! Chińscy organizatorzy zbanowali dwójkę zawodników (Skem z COL i Kuku z TNC) z uczestnictwa w najbliższym majorze, choć mówi się także o jakimkolwiek turnieju w Chinach, więc także TI9.
Początkowo jako plotkę wspomniał o tym GodZ (australijski komentator), ale potwierdził to manager Team Secret - CyborgMatt.

Osobiście czekam na najostrzejszą możliwą reakcję Valve. Banowanie za użycie czegoś co do końca nie jest nawet rasizmem (bo to stwierdzenie uderza nie w Chińczyków jako samych sobie, a bardziej w język w który czesto właśnie zwroty jak czing / czong zawiera.

Takim samym "rasizmem" możemy nazwać pisanie do Rosjan "cyka blyat", śmianie się z niemieckiego "sch" czy długich nazw, czy pisanie "puta mierda" do każdego gracza z Ameryki Południowej. Zresztą pewnie nie jeden z Was usłyszał od obcokrajowców po tym jak dowiedzieli się że jesteście z Polski "#!$%@? mać" - czy to też rasizm?

// W sumie miałem tylko kopiować swoje posty z fejsbuka ale uznałem że wykop jest zbyt ogólny i trzeba zrobić dodatkowy wstęp jakby ktoś przez przypadek trafił. Możliwe że będę na wykop robić jakieś bardziej rozbudowane posty w ogóle wstawiać
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Karpaj: Tu i tak 90% czytających ten tag czyta reddia.

Stawiam, że jednak dojdzie do porozumienia, bo nie widzę Valve przenoszącego teraz TI do innego kraju. Utrata chińskiego rynku zabolałaby ich zbyt mocno.
  • Odpowiedz
@Karpaj: Co do twojego postu o qualach, to myślę, że wystarczyłoby zabrać NA jeden slot i dać EU.
Normalnie zabrałbym chinom, w związku z tym, że na ostatnim majorze im poszło słabo, ale w związku z zaistniałą sytuacją nie jest to mądry ruch.
  • Odpowiedz
@Kardig: o slotach decyduje Valve, ale że sytuacja #!$%@?, to mysle ze podeszli asekuracyjnie i zostawili sloty tak jak były.
Przeczywam brak OG na majorze tbh
  • Odpowiedz