Wpis z mikrobloga

rozmyślanie ludzkie na temat lingwistyczno-psychiatryczny odnośnie #kononowicz :

częste i znamienne używanie przez pana Kononowicza pojęcia "prawda/Cała Prawda".

Nagram całą prawdę. Caaałą prawdę. Całą prawdę.

Nagrywaj! Powiedz prawdę!

Prawdę ujrzycie i światło ujrzycie.


to idiom na temat którego nie mogę znaleźć nic w literaturze znawców - ja natomiast uważam że jest ważnym elementem mentalnego słownika Prezydenta.

pewne cechy jakie zauważam w używaniu pojęcia Prawda (Cała) :

1. Przekonanie o jakiejś sile mistycznej/wrodzonej władzy ukrytej w tym słowie, którego akcentowanie ma podkreślić słuszność racji Kononowicza bądź nadać mu jakąś przewagę moralno-sądowniczą. (słowo mocy)
2. Zazwyczaj występuje w sposób sugerujący zawsze inną wersję danych wydarzeń od tej, z którą w danym kontekście skonfrontowany jest Kononowicz. Nawet wtedy, gdy ktoś ewidentnie punktuje mu coś oczywistego (zwykle hipokryzję/odrażające zwyczaje/alkoholizm), a on idzie w zaparte. (słowo iluzji)
3. Fraza ta często pojawia się w formie albo gorączkowo powtarzanej w krótkim odstępie czasu, albo wykrzyczanej w rozpaczy. Towarzyszy sytuacjom i wydarzeniom nacechowanym silnymi, negatywnymi emocjami; sygnalizuje stan depresyjny i aferę. (słowo rozpaczy)
4. W skrajnych przypadkach, moim zdaniem, fraza Prawda/Cała Prawda wygląda na wokalną reakcję obronną, swego rodzaju ostatnią deskę ratunku dla zmyślonej rzeczywistości - intonowaną wtedy gdy umysł niebezpiecznie zbliża się do śmiercionośnego "powrotu na ziemię" Kononowicza. Podświadomie przekonuje nie tyle widzów/osoby uczestniczące, co samego siebie. (słowo psychozy)

Adnotacja Punkt 1, a): "władczość" frazy Prawda/Cała Prawda może nawet mieć korzenie w motywie mentalnej władzy sądowniczo-karnej (przeświadczenie o wszechmocy policji, sądów i donosów), ale to temat na inną rozmowę.

Ogółem dziękuję za tą wypowiedź i przepraszam, że tak długo mówię.

#prawdacontent
  • 8
@prawda_w_moskwie:
Bardzo fajne spostrzeżenie. Możliwe, że silne przywiązanie Kononowicza do koncepcji prawdy jest odpowiedzialne za jego świrostwo, bo jak wiadomo, nie ma czegoś takiego jak jednak, obiektywna, skończona prawda. Zawsze jest inny punkt widzenia, kolejny niuans. Możliwe, że ze swoją ograniczoną pojemnością umysłową Kononowicz ciągle goni za tą całą prawdą jak pies za kiełbasą na wędce, obwody mu się przegrzewają i popada z wyczerpania w depresje i lekkie psychozy.
Innym zwyczajem
@barszcz1234: myślę że jeśli powiązanie z językiem Majora, to raczej z motywem wyprowadzki. Oba motywy pojawiają się jako reakcja na coś co jest nie pomyśli mówiącego. Zauważam nawet pewne wiążące cechy:

A. Zarówno powiedzenie Całej Prawdy, jak i Wyprowadzenie Się ma zakląć rzeczywistość, przejąć inicjatywę i pokazać moralną wyższość - ogółem postawić na swoim.
B. Zarówno Wyprowadzka, jak i Prawda ostatecznie nie pojawia się (pusta groźba). Nieistniejącej Całej Prawdy -
@boboli90210: Trafna uwaga, zwłaszcza koncepcja ciągłego gonienia za kiełbasą. Faktycznie K. ciągle zdaje się, przy wielu okazjach, mentalnie gonić i walczyć o powiedzenie tej całej prawdy. Nigdy do tego powiedzenia oczywiście nie dochodzi, a karawan jedzie dalej.

Wszystko ma nawet jakieś takie podobne nacechowanie do całej prawdy ; w podobny sposób jest nieokreślone i puste.
@prawda_w_moskwie:
Posługiwanie się zwrotem "powiedz prawdę", "powiem całą prawdę" jest też takim leniwym, skutecznym w stosunku do włożonego wysiłku skrótem, który jednocześnie przedstawia oponenta jako kłamcę, manipulatora, a Kononowicza jako przenikliwego mędrca, który z jakichś sobie tylko znanych powodów, jak np. litość lub wysoka kultura osobista, nie wyjawia całej prawdy.
-Całość(wszystko, całe te), Prawda, Zobaczyć/ujrzeć,
Wymienione słowa mogą być kluczem do niepojętnej fabuły szkolnej 17 i rozpracowania skomplikowanej psychiki bohaterów, ja np rozumiem to w ten sposób.
.

Prawda/Całość
Pełne zrozumienie prawdziwości prawdy Nibembena może być pojęte jeśli spojrzymy na stopień całości jej struktury.

Kononowicz wychowany w silnej rodzinie z pewnością miał w swoich rodzicach autorytet, ale zajęło mu masę czasu aby zrozumieć, ze są wybrakowani - nie cali. Zrozumiał to w