Wpis z mikrobloga

Cześć Mircy i Mirabelcy spod tagów #budownictwo #bhp #ewakuacjaboners #ppoz #strazpozarna, mam do Was pytanie.
W sumie to zanim zadam pytanie, to opiszę pokrótce sytuację, która ma miejsce.

Mieszkam w niskim bloku, już w nowym budownictwie. Blok składa się z pięciu klatek. W każdej klatce są 2/3 mieszkania (niektóre są dwupoziomowe). W mojej klatce są akurat dwa mieszkania - dwupoziomowe (parter + I piętro) i moje (II piętro). Poniżej poziomu parteru są jeszcze zamykane na klucz (którego nie mam) drzwi (wzmacniane, nie znam się, ale to chyba jakieś ppoż.) do garażu/piwnic. Dostęp do klatki zapewniają więc jedynie drzwi zabezpieczone sprawnym domofonem - działa elektrozaczep.

I właśnie tu pojawia się problem, ponieważ sąsiedzi z dołu za każdym razem jak wchodzą/wychodzą do/z klatki zamykają drzwi wejściowe na klucz, to znaczy, że otworzyć da się je tylko kluczem. Jest to o tyle irytujące, że często przychodzą do mnie ludzie, dzwonią domofonem, ja myślę że otwieram drzwi, a tu taki choooy. Za każdym razem muszę biec dwa piętra w dół żeby otworzyć. Inna kwestia, to że w przypadku jakiegoś (odpukać!) pożaru mam odciętą drogę ucieczki. Skok z drugiego piętra na beton nie jest wizją optymistyczną. Dodam, że na klatkach nie ma ani oświetlenia awaryjnego, ani oznaczeń PPOŻ./BHP.

Próbowałem grzecznie rozmawiać z sąsiadami, no bo po co sobie życie utrudniać, ale tłumaczą się tym że kiedyś dawno temu okradli im piwnicę i od tego czasu zamykają na klucz. I że EWENTUALNIE MOGĄ nie zamykać, ale jak coś zginie to na moją odpowiedzialność xD przystałem na to, ale i tak zamykają... ()

I tu moje pytanie: czy można jakoś wyegzekwować niezamykanie tych drzwi powołując się na jakieś przepisy ppoż. i/lub związane z utrudnianiem ewakuacji? Bo przyznam szczerze, że jedyne co ich może zmotywować to wizja jakiegoś mandatu od Straży Pożarnej /; w ogóle gdzie można zgłaszać przypadki takich naruszeń?

Z góry dzięki za podpowiedzi
  • 17
@Shajo: obawiam się, że jak klucz się złamie od środka to i od zewnątrz się nie da otworzyć drzwi, a wtedy będzie naprawdę problematycznie
@sops: oczywiście że tak, tyle że jestem najemcą mieszkania, a właściciel gdzieś zagranico /;
@mandrake13:

Kto #!$%@? w ogole wpadl na pomysl aby mozna bylo klatke tak o sobie zamknac?! To jest absurdalne.

Klatka jak i drzwi sa czescia wspolna budynku i zaden #!$%@? nie moze sobie tego przywlaszczac czy uzytkowac w sposob utrudniajacy korzystanie innym mieszkancom( ͠° °)

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20101090719/O/D20100719.pdf

Czynności zabronione i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej

§ 4. 1. W obiektach oraz na terenach przyległych do nich
@sops: w moim przypadku wszystko legalnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) niestety doświadczenie z poprzednich mieszkań nauczyło mnie, że jako najemca nie mam prawa głosu. Głupi przykład ze starego mieszkania to ot choćby prośba o przypomnienie kodu do domofonu. Poszedłem z umową najmu, ale powiedzieli mi że ich to nie rusza, tylko właścicielowi mogą wydać i tylko on może prosić o zmianę. Właścicielka powiedziała że ona nie ma
@mandrake13: Moze w tej administracji beda troche rozgarnieci a jak nie beda chcieli rozmawiac z Toba to beda rozmawiac z inspektorem od strazy pozarnej( ͡° ͜ʖ ͡°)
@sops: spróbuję pogadać z właścicielem, może znajdzie chwilę żeby wykonać do nich telefon. A orientujesz się może jakie mandaty można dostać od straży za blokowanie dróg ewakuacji? Bo grzebię w necie, ale żadnych konkretów nie widzę
@mandrake13: Najwyzszy jednostkowy mandat jaki mozna dostac od strazy od pindziesiont zlotych do tylko pincet zlotych. Przy wiekszej liczbie mandatow za jednym podejsciem suma to max tysionc zlotych.

Taryfikatora nie ma.
@mandrake13: Jakie to sa #!$%@? ameby ja #!$%@?( _) Trzaskaj ich tam bez skrupulow administracja, straza pozarna, sanepidem, straza graniczna, pogotowiem gazowym wszystkim czym sie da. Idz do jehowych aby za nimi chodzili. Ci ludzie sa niereformowalni. Jak nie dostana jakiegos #!$%@? to sie nie naucza( ͡° ʖ̯ ͡°)