Wpis z mikrobloga

Potrzebuję chyba małej pomocy. :) Żeby odpocząć od pracy postanowiłem zrobić coś konstruktywnego i nauczyć się programować. Nie zależy mi na tym żeby znaleźć w tym pracę ale kto wie co będzie za rok. Chcę nauczyć się porządnie Swift'a i programowania pod iOS. Może SpriteKit za jakiś czas? :) Nie wiem natomiast jak powinienem zacząć to robić porządnie - najpierw Swift, potem iOS etc? Próbowałem kursów iOS ale mam wrażenie, że próbują nauczyć Cię jak robić rzecz X a nie jak myśleć samodzielnie.

Programowanie w miarę ogarniam - zarządzam projektami i żeby rozmawiać z IT nauczyłem się podstaw C#, JavaScript, pythona, SQL'a i PHP więc może programistą nie jestem ale samodzielnie wprowadzam zmiany w szablonach Wordpress itp. oraz rozumiem programowanie funkcjonalne i obiektowe oraz potrafię coś tam napisać. Wybór padł na Swift bo zawsze chciałem nauczyć się C i C++ ale odpadałem po jakimś czasie bo nie były przyjazne a Swift wygląda po paru godzinach nauki jak coś między C++ a C#, którego bardzo lubię. Tak więc nie muszą to być porady dla kompletnie zielonego ale planuję poświęcić temu parę miesięcy swojego czasu więc chciałbym nauczyć się tego dobrze.
#swift #programowanie
  • 10
  • Odpowiedz
@LordSidious: przygotuj się ze Xcode to jest jakiś dramat.
Ale jak chcesz pisać w Swifcie nie pisząc na iPhone lub Maca?
W Playground zrobisz proste podstawy ale to ma sens przy poznawaniu składni, potem lepiej ogarniać już proste tutoriale do apek :)
  • Odpowiedz
@LordSidious: i kurs języka nie nauczy Cię myśleć samodzielnie, tylko nauczy korzystać z języka :)
Ale pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Sam zacząłem od prostych apek, a potem na własną rękę plus Stack ja rozwijałem.
Dało dobre efekty :)
  • Odpowiedz
Xcode jest ok. Playground to dramat. Zawiesza się i wywala na plecy jak gimnazjalista po pierwszej libacji.

Może się źle wyraziłem - zamierzam pisać na iPhone ale nie wiem czy warto natychmiast zacząć od pisania pod iOS tak jak różne poradniki proponują czy popisać w playgrounds etc. aż poczuję się swobodnie z językiem i jego składnią i wtedy jak będę wiedział bez zastanowienia co znaczy np. ? albo ! przejść na tematy
  • Odpowiedz
@LordSidious: Wymyślę sobie jakąś w miarę prostą apke, i zacznij ja pisać posiłkując się tutorialami i dokumentacja. W playground to można się nauczyć składni języka a to tylko jedna ze składowych
  • Odpowiedz
@LordSidious: Też myślałem że Xcode jest okej, dopóki nie zacząłem w nim pracować w większym projekcie.
On jest niepełnosprawnym dzieckiem Apple. Dopiero niedawno wprowadzili taką prostą rzecz jak refactor, a i tak często nie działa(nawet zmiana zmiennej w jednym pliku, w pięciu miejscach)
Playground to jest dramat, bo jest stworzony tylko do prostych pętli i tego typu bajerów.
? oznacza, że jest to zmienna opcjonalna. Przykładowo, jak sobie piszesz

func dupa(param:
  • Odpowiedz
Przeczytałem ten dokument ;) wiem co znaczą te znaki, miałem bardziej na myśli że chce czuć się na tyle pewnie żeby w środku nocy bez zastanowienia rozpykać jakieś wyrażenie z nimi ;)
  • Odpowiedz
@LordSidious: ja niedawno zacząłem naukę z Hacking with Swift i jestem zadowolony. Zawiera krótkie teoretyczne wprowadzenie, a następnie skupia się na szczegółowym przedstawieniu zbioru projektów, często sugerując modyfikacje, które przeprowadzasz na własną rękę. Projekty w układzie: apka/gra/technika, co 3 rozdziały podsumowanie i challenge. Można spokojnie robić jeden projekt dziennie. Dużym plusem jest też ciągła aktualizacja treści, wraz z wprowadzeniem nowej wersji języka. Jest darmowa także możesz sprawdzić czy Ci się podoba
  • Odpowiedz