Wpis z mikrobloga

Buraczki tarte

Buraczki tarte nauczyła mnie robić mama. Generalnie śmiejemy się, że buraczki tarte muszą minimum 2 razy w miesiącu i już! Najczęściej moja rodzina się cieszy, ponieważ buraczki tarte lubimy wszyscy bez wyjątku. Buraczki tarte robimy głównie na pięć sposobów:
Buraczki z jabłkiem – są dość słodkie, lekko winne, pasują wyśmienicie do obiadu. Smak takich buraczków zależy od gatunku i ilości dodanych jabłek. Ja lubię, żeby było ich całkiem sporo.
Buraczki z cebulą – to klasyczne buraczki obiadowe. Drobno pokrojoną cebulę podsmażam na złoto na oleju, dodaję do ugotowanych i startych buraków. Doprawiam i podaję.
Buraczki z papryką – słodkie, winne o bogatym aromacie. My bardzo lubimy buraczki w takiej wersji. Najczęściej przygotowuję je na zapas i wekuję w słoikach.
Tarte buraki ze słoika – robię raz na jakiś czas. Najczęściej w okolicach października i listopada. Staram się ułatwiać sobie prace i za jednym zamachem przygotowuje kilkanaście słoików tartych buraczków.
Buraczki zasmażane – to wspaniałe buraki obiadowe. Zaciągnięte mąka są gęste, pożywne, słodkie i bardzo smaczne. Do obiadu pasują w sam raz.
Buraczki tarte na zimę – to buraczki, które przygotowuję w dużych ilościach za jednym razem. Klasyczne, czyste, nadają się do przygotowania różnych buraczków, zaraz po otwarciu słoika.
Ćwikła z chrzanem – co jak co, ale na święta ćwikła z chrzanem musi powstać i już! Zresztą domowa ćwikła zawsze jest najlepsza, sklepowe ćwikły mają niewiele wspólnego ze smakiem domowej, odświętnej ćwikły.
A Ty, robisz buraczki tarte, mam w domu 6 kg buraków i będę robiła buraczki tarte do słoików? Ze smaków dzieciństwa pamiętam buraczki tarte, marchewkę z groszkiem i surówkę z marchewki z jabłkiem – a ty?

BURACZKI TARTE

BURACZKI TARTE SKŁADNIKI:

2 kg buraków (polecam wybrać buraki ekologiczne!)
2-3 łyżki syropu daktylowego lub ryżowego (oba są świetne) lub w ostateczności 1 łyżka cukru trzcinowego. Ilość dodanego słodu zależy od słodkości buraków.
2 cebule
2 łyżeczki łyżki soli do smaku
szczypta lub dwie mielonego pieprzu do smaku
sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
2 łyżki oleju
Buraczki tarte przygotowanie:

Buraki gotuję -> jak ugotować buraki lub piekę w piekarniku -> jak upiec buraki. Osobiście wolę buraki piec niż gotować.
Cebule obieram, szatkuję w drobniutką kostkę i podsmażam na oleju.
Buraki studzę, ścieram na tarce o grubych oczkach, właściwie grubość tarcia można dostawać do swoich preferencji.
Dodaję przyprawy, sok wyciśnięty z cytryny, syrop daktylowy lub ryżowy, sól oraz pieprz. Mieszam bardzo dokładnie i podgrzewam ponownie.
#adrianpolak #beatazroksy