Wpis z mikrobloga

#liturgicznywykop

Mam akurat luźną godzinę między spaniem, a robieniem wszystkiego na ostatnią chwilę dzisiaj, to coś znowu opiszę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tym razem niech to będzie paliusz.

Paliusz to szata liturgiczna przysługująca metropolitom katolickim, jest to wełniany pas noszony na ramionach z wyhaftowanymi sześcioma krzyżami greckimi na nim. Ma on podkreślać funkcję metropolity (nie mnie pytajcie po co) i jego łączność ze Stolicą Apostolską. Na prostym przykładzie. W mojej rodzinnej diecezji (siedleckiej) bp. Kazimierz paliusza nie ma, ale w archidiecezji lubelskiej bp. Budzik już paliusz nosi. Czym oni się od siebie tak różnią, że jeden ma paliusz, a drugi nie? Nie mam pojęcia.


Ciekawe są zwyczaje związane z produkcją paliuszy. Zgodnie z tradycją paliusz powstaje z wełny z dwóch owiec, pobłogosławionych przez papieża we wspomnienie liturgiczne św. Agnieszki 21 stycznia. I z tej wełny zakonnice wyrabiają paliusze, które potem są przechowywane w szkatule na grobie św. Piotra w Watykanie. Zazwyczaj są nadawane metropolitom przez papieża na uroczystość św. Piotra i Pawła 29 czerwca, jako znak łączności z Biskupem Rzymu.

Paliusz ma symbolizować owieczkę, którą na swych ramionach niesie Dobry Pasterz. To tak w ramach podsumowania.

Na zdjęciu: św. Jan Paweł II w paliuszu krótkim. W komentarzu załączę zdj. Benedykta XVI w długim paliuszu.

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #kosciol #katolicyzm #wiara #liturgia
Scorpjon - #liturgicznywykop

Mam akurat luźną godzinę między spaniem, a robieniem ...

źródło: comment_a3BN7HrZO7KKXgkcW2xz54ahiYzbUSET.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@Osculum_Infame: pytanie tak nieprecyzyjne, że nie wiem co Ci odpisać. Jeżeli chodzi o to, że wiem jak wygląda krzyż egipski to tak, słyszałem. Albo jeśli o to, że pojawia się w liturgii katolickiej, mimo pogańskiego pochodzenia, to też wiem. Wiele symboli w liturgii, wiele zwyczajów dawniej pogańskich zostało potraktowanych christianization beam'em i włączono do Kościoła. W pierwszych wiekach raczej myślano, że jeżeli coś nie jest wprost niezgodne z nauką Kościoła to
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Scorpjon: opisz jak się wybiera biskupa. Jak to wygląda, kto za tym stoi i czy wybrany ksiądz ma coś do powiedzenia w tej materii ( ͡° ͜ʖ ͡°) bo myślę, że wiele osób się zdziwi jak to wygląda na prawdę.
  • Odpowiedz
@JakTamCoTam: brzmi nieźle ( ͡° ͜ʖ ͡°) aczkolwiek temat bardziej pod grzebanie w prawie kanonicznym, niż w księgach liturgicznych. Ale co mi tam. Kiedyś musiał nadejść dzień by stanąć twarzą w twarz z KPK
  • Odpowiedz
@Osculum_Infame: O. Niewykluczone, choć sam na taką informację nie natrafiłem. Aczkolwiek jest to możliwe. W kościele Koptów długo właśnie Ankh funkcjonował jako symbol ich wyznania, dopiero nowożytni Koptowie wybrali inną formę krzyża.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Scorpjon: myślę, że to byłby dłuższy wpis a i jak robisz taki artykuł to zacznij tak, aby przyciągnąć uwagę. Czyli np pierwsze zdanie powinno być pogrubione i coś w stylu: skąd się wziął zwyczaj tacy? Wówczas zaznacz temat i ludzi to może zaciekawić a tak to mało komu chce się czytać losowe rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Taki mój mini tip
  • Odpowiedz
@Scorpjon: co do noszenia paliusza to nosi go metropolita czyli szef prowincji kościelnej, ale tylko w obrębie swojej prowincji. Metropolita białostocki nie założy go w Szczecinie. Biskup łomżyński jest pod metropolitą białostockim i nie ma prawa do paliusza. Chociaż świeceniami wszyscy biskupi są równi. Jest jeszcze kwestia biskupów tytularnych, którzy nie noszą paliusza, bo ich diecezje już nie istnieją. Trzeba by też zbadać historię tworzenia się administracji kościelnej, może tam się
  • Odpowiedz