Wpis z mikrobloga

Mam pytanko do osób, które znają się na prawie wyborczym. Złożyłem poprzez internet wniosek o dopisanie mnie do spisu wyborców, zgodnie z instrukcją tutaj. Otrzymałem UPP, itd. Wg. instrukcji w ciągu trzech dni miałem otrzymać odpowiedź, co nie nastąpiło. Wniosek składałem 12.10, termin na składanie tych wniosków był do 16.10 (link). Dzisiaj się okazało, że nie ma mnie na liście.

Nie chcę robić z siebie ofiary i pisać, że zostałem pozbawiony praw obywatelskich, czy coś. Mogłem ten wniosek złożyć wcześniej i pewnie by się udało. Mimo to zastanawiam się, czy urzędy i/lub komisje wyborcze nie odpowiadają za to, aby wyborca znalazł się na liście oraz czy taka sytuacja była zgodna z prawem, a jeśli nie, to kto za nią odpowiada i gdzie się pożalić. #wybory
  • 18
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Brut_all: najważniejsze czy przedstawiłeś dowody, że mieszkasz w danym miejscu na stałe. Bez tego nie zostaniesz dopisany, ale mimo to powinieneś dostać decyzję w ciągu 3 dni.
I raczej nie wysłałeś wniosku o dopisanie się do spisu, a o dopisanie się do rejestru, a żeby zapisać się do rejestru musisz stale mieszkać w danej gminie/mieście.
  • Odpowiedz
Nie chcę robić z siebie ofiary i pisać, że zostałem pozbawiony praw obywatelskich


@Brut_all: Zostałeś pozbawiony praw obywatelskich i jesteś członkiem znacznie większej grupy pokrzywdzonych.
  • Odpowiedz
@sanglier:
Dowód, że mieszkam pod danym adresem? Instrukcja sugeruje, że wystarczy jedynie oświadczenie. Zresztą gdyby to było przyczyną, to powinienem raczej otrzymać decyzję odmowną.

@RJ45
Z tym rozróżnieniem na rejestr oraz spis to już jest jakiś trop. Ja wykonałem dokładnie to, co zostało opisane w instrukcji, a więc raczej złożyłem wniosek o dopisanie do rejestru. Instrukcja nie wspomina o dowodach, więc żadnych nie przedstawiałem. Zresztą o ile mnie pamięć
  • Odpowiedz
@Brut_all: Zmartwię Cię. #!$%@? zdziałasz. Takich jak Ty jest setki. Jak masz coś naprawdę ważnego do załatwienia w urzędzie, to olej ePuap. Już sobie wyobrażam wybory przez internet! Albo lepiej już przestanę, zacząłem się pocić.
  • Odpowiedz
@PikPak: Dobre pytanie... Nie chcę cię kłamać, były to jakieś wiadomości na Polsacie albo TVN i wywiady z ludzmi, którzy wniosek złożyli a nie zagłosowali. Plus oczywiście mętne tłumaczenia urzędnika.
  • Odpowiedz
@RJ45:
To, co piszesz, ma sens. Pytanie natomiast, dlaczego zlinkowana przeze mnie instrukcja na obywatel.gov.pl nie wskazuje, aby taki dowód załączyć, a formularz do składania wniosku w ePUAP zdaje się wręcz to uniemożliwia (w tym momencie nie da się już sprawdzić). Niezdarność naszego państwa, czy to ja czegoś tu zupełnie nie ogarnąłem? Zupełnie osobną kwestią jest, że nie otrzymałem decyzji odmownej, a więc przypuszczam, że do tego wniosku do dziś
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Brut_all: akurat to też uważam za bezsens, bo nie spotkałem się z gminą która by takiego dowodu nie żądała, a skąd obywatel ma o tym wiedzieć, bo raczej nikt normalny nie czyta wszystkich ustaw i kodeksów
  • Odpowiedz
@PikPak:
Będę obserwował sytuację, o której piszesz. Gdyby się okazało, że urząd w jakimś stopniu zawalił sprawę, a prawo przewidywałoby coś na kształt "zażalenia zbiorowego", to chętnie się dołączę do akcji.
  • Odpowiedz