Wpis z mikrobloga

Zainstalowalam sobie na laptopie elementary OS. Fajowy, śmiga. Problem mam taki, że co jakis czas graficzne środowisko Pantheon przestaje odpowiadać. W sensie wszystkie aplikacje działają, np po przeglądarce mogę się poruszać tabem i ogólnie skrótami klawiszowymi, muzyka leci dalej, ale nic nie reaguje na klikanie myszką. Czasem wstaje jak poklikam win/alt + space. Jak przechodzę na tryb cli i wklepię top to nic nie wykazuje, że komputer jest przeciążony w jakikolwiek sposób. Rebootuję i wtedy już działa. Czytałam, że to może być kwestia niezgodności z sterownikami karty graficznej, pomajsterkowałam, nic mi nie pomogło. Czeka mnie wrzucanie nowego srodowiska? nie ma opcji bym zostala z tym problemem, bo czesto przez to tracę pliki nad którymi pracowałam długo.

[system elementary OS 0.4.1 Loki 64bit, zbudowany na "Ubuntu 16.04.5 LTS"]
#elementaryos #linux #ubuntu
  • 16
  • Odpowiedz
@oruacie: tez tak miałem, ale to z 2 wersje temu, zresztą tłumaczyłem tez ten system na polski.. ale przez to ze ciągle się #!$%@? to to rzuciłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Zanim zrobilam to na zywym organizmie, spróbowałam na VM. Mialam Loki, wrzucilam jakies dane i cel byl taki, by przy upgrade na Juno nie stracic plikow.
https://www.reddit.com/r/elementaryos/comments/9pgbs1/unsupported_upgrade_loki_to_juno/ <-- dziala ten sposób, pliki zostaja (a gdzieś pisali ze wlasnie elementary sie zachowuje jak nowa instalka i nadpisuje wszystko).

Na pierwsze wrazenie to porażka. Jak jakis popup mi przyszedł to sie rozciagnela ikona na pol ekranu xD no niby to beta, ale skoro juz
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@oruacie: Cześć!
Niestety nie mogę Ci pomóc, obecna wersja ElementaryOS to Juno i na takiej pracujemy. Wsparcie dla 0.4 zostało zarzucone, a serwery aktualizacji utrzymuje Canonical. Jeśli będziesz miała problemy z 5.0, będzie mi miło Tobie pomóc.

nex0,
ElementaryOS Betatester
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ruum: @Init0: ElementaryOS dopiero od 5.0 Juno jest uważany za stabilny. Wszystkie pozostałe wersje były uważane za alphy, stąd też przeskok w numeracji.

nex0,
ElementaryOS Betatester
  • Odpowiedz
@oruacie: Ja właśnie go wywaliłem przez to, że potrafił złapać freeza. I mam teraz dylemat czy wgrać go jeszcze raz, czy może jednak mint, by był stabilny. A szkoda bo system wygląda ślicznie...
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Redami: Daj szansę wersji 5.0, Pantheon jest grymaśny, ale tu został doprowadzony do stanu stabilności. A jak Ci się nie spodoba/na Twojej konfiguracji nie zadziała jak trzeba, to Debian (najlepiej) ¯\_(ツ)_/¯

nex0,
ElementaryOS Betatester
  • Odpowiedz
@SebaKomp: Zainstalowałam dobrą godzinę temu juz normalnie na dysku. Obecnie grzebię w plikach by zrobić transparent wingpanel, doubleclick w katalogach, instalowanie softu dodatkowego i takie duperele. Jak na razie jest ok, problem z rozciagnietymi ikonami się nie pojawil (domyslam sie ze to byla kwestia tego, ze bylo odpalane na vm), ale ogolnie mam wrazenie, ze lekko zwolniło mi środowisko graficzne w porównaniu z moim poprzednim. Zdziwilo mnie tez, ze czasem
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@oruacie: Ok, dowiedziałem się, że jest to błąd instalatora. Jeśli sudo update-grub nie zadziała, to spróbuj usunąć i zainstalować ponownie bootmanager GRUB. Staramy się wyeliminować wszystkie błędy na etapie produkcyjnym, ale masz najpewniej wyjątkową konfigurację sprzętową ;)

nex0,
ElementaryOS Betatester
  • Odpowiedz