Wpis z mikrobloga

Mircy, znowu piszecie o wzmożonej ostatnio częstotliwości wykopywania pustych bloków różnych kryptowalut.

Dużo dziwnych rzeczy z każdej strony a wszyscy mają w dupie.


@cyberpunkbtc: No nie wszyscy i ja się cieszę, że ten temat wrócił. Pisałem o czymś bardzo podobnym dwa tygodnie temu, gdy pierwszy raz na to zwróciłem przez przypadek uwagę. Potem też @dla_zabawy pytanie ponawiał. Tam akurat było o blokach nie zupełnie pustych, tylko z minimalną ilością transakcji, ale to prawie to samo. Teraz @dpc8 dorzucił info, że w Ethereum też jest to samo, tylko jeszcze częściej.

Czytałem wszystkie Wasze dyskusje, ale dla mnie temat dalej pozostaje nie do końca wyjaśniony.

To puścmy teraz trochę wodze fantazji. Czy może być tak, że kopalnia Antpool odkryła jakiś myk dla SHA256, który przykładowo pozwala z minimalnie wyższym prawdopodobieństwem wyliczyć daną postać hasha, jeśli kontroluje określoną (sporą) część danych wejściowych? Czyli im mniej transakcji umieści w bloku, tym bardziej przewidywalny będzie wynik jego haszowania? Innymi słowy mam tu na myśli jakiś wariant tzw. preimage attack. Byłaby to oczywiście poważna podatność algorytmu. Czy to też może być wyjaśnienie? Mało prawdopodobne, ale jednak teoretycznie możliwe? Dlaczego tak albo dlaczego nie? Ciekawy jestem Waszego zdania.

#kryptowaluty #kryptografia #bitcoin #ethereum
  • 38
@piesalenieogar: Na spokojnie wytłumaczę jeszcze raz.

Kopalnie kopią bloki. Każda sobie sama dobiera różne tx które chce tam zawrzeć. Nagle jedna kopalnia wykopała blok. No i teraz mija trochę czasu zanim ona ten blok rozgłosi, on dotrze do innych kopalni, one go sprawdzą. No i przez ten krótki czas można bezczynnie stać i czekać na ten blok, albo kopać.
Tyle że jak zaczniemy kopać, to nie możemy włożyć do blockchaina żadnych
w załączonym dokumencie jest jasno napisane, że współczesna matematyka i ataki kryptograficzne nawet nie mają podejścia jeżeli chodzi o wychwytywanie kolizji dla sha


@mireczeksprawiedliwy: niby tak, ale pisano to przed powstaniem tworów zwanych kopalniami kryptowalut, które od lat nieustatnnie nie robią niczego innego poza hashowaniem. Może coś nowego wykryto? Pamiętajmy, że powstał algorytm ASIC Boost, które optymalizują o 20% wyszukanie hashy. To chyba podpada pod warunek określony w artykule z Wiki,
A może po prostu zrobili ASIC-a uproszczonego do granic możliwości, który w ogóle nie umie walidować transakcji, za to jest nieco mniejszy, więc za te same pieniądze można ich wyprodukować np. o 10% więcej i mieć 10% więcej zysku z kopania.
@piesalenieogar: Asic Boost nie działa z SegWItowymi transakcjami, więc na Bitcoinie jest nieprzydatny. To też był powód dlaczego Bitmainowi zależało na BCH. Tam sobie ma swojego Asic Boosta i ok 30% hashrate za free względem reszty minerów. Oni zablokowali AsicBoost i twierdzą że sam też nie korzystają, ale to śmieszne :D
@ktostam112: W kopalni to nawet koparki tego nie robią tylko komputer do którego są podpięte. Tak samo jak weźmiesz jednego Antminera i podpinasz do poola, to nie musisz mieć blockchaina całego. Poza tym on nie mieści się na koparce., On jest na kompie. W poolu to komp przydziela ci jakąś część, pulę hashy do sprawdzenia i tyle....
@piesalenieogar: ASIC to bardzo prosty procesor. To po prostu malutki układek bramek zaprojektowany do obliczania hasha a później mnożony na chipe miliardy razy. Projektujesz malutki fragmencik mający liczyć jedno równanie i go mnożysz. Tam nie ma za bardzo co ulepszać i przyspieszać. To po prostu bardzo szybkie kalkulatory. Tylko schodzenie z procesu technologicznego daje przewagę.
@ktostam112: Jak chceliby zaspamować sieć, żeby opłaty transakcyjne się podniosły i żeby się zapchały transakcje to moga to zrobić też kopaniem pustych bloków. Tak robili rok temu. Spamują sieć setkami malutkich swoich tx z małym fee. Później jak wykopią blok, to nawet może wyglądać on jak pełny, ale oni tam po prostu dodają te swoje małe tx z mempoola a te z dużymi opłatami innych zostawiają :D Tak robili rok temu...