Wpis z mikrobloga

W rtv agd i saturnie na rzekomej promocji jest taki aparat za ok 2800

https://euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/sony-alpha-a6000-ilce-6000y-16-50-mm-55-210-mm-czarny.bhtml

Minusem jest to, że jest to model z 2014. roku, ale poza tym złej opinii nie znalazłem. Może ktoś się orientuje czy jest to dobry wybór to zwykłego pstrykania momentów z rodziną?

Teraz mam lustrzankę sony alfa 100, która jest ciężka i nieporęczna. Jakość zdjęć nie powala (obiektyw kitowy potrzebuje dobrego oświetlenia, mam do niego też jadną portretówkę bodajże 50mm, ale ona nadaje się tylko do portretów).

Dużą zaletą tego sony a6000 jest możliwość ustawienia lampy błyskowej tak, żeby światło odbijało się od sufitu, co daje super efekty. Z adapterem mógłbym też wyposażyć się w wyżej wspomnianą portretówkę, także myślę że byłbymnustawiony z obiektywami.

#fotografia
  • 17
  • Odpowiedz
czy jest to dobry wybór to zwykłego pstrykania momentów z rodziną?


@frow: raczej tak. Zobacz na necie jakie zdjecia i filmy robia. Odbijanie swiatla z lampy w suficie daje super efekty.

Jak nie jestes pewien czy to jest to co chcesz kupic to wez ze soba karte pamieci i idz gdzies do MM albo Saturna, wloz karte pam i pstryknij pare razy, wyjmij karte i w domu zobacz efekty. Mozesz
  • Odpowiedz
@frow: ja mam ten aparat od ponad roku i jestem zadowolony, stosunek jakości do ceny świetny. Ale 2800 to drogo bo ja go kupiłem za 2500 1,5 toku temu.
  • Odpowiedz
@frow: Lol rly? Myślałem że tam jest jakiś sprytny myk żeby sama się tak trzymała. Nie wiem czy w tej cenie nie znajdziesz A6300. Ale jak Ci nie zależy na bajerach typu poziomica i 4K to A6000 jest wypas. Tylko nie wiem czy warto brać tego zooma 50-200. Dosyć ciemny jest. Ja planuję dokupić 18-105 f4 mm, bardzo fajne szkło, stałe światło i dość uniwersalne tylko nie jest tanie...
  • Odpowiedz
@icanthelpthat wszystko ze światłem gorszym niż 2.8 to ciemnica straszna, ja nie wchodzę powyżej 2.0 w swoich obiektywach.
@frow generalnie aparat spoko, ale lepiej kupić samo body i do tego osobno obiektywy. Lampa wbudowana to bezużyteczny shit, także zapomnij o niej
  • Odpowiedz
@Agemaker: no rzeczywiście przy robieniu zdjęć z ręki w nieoświetlonej jaskini może sobie nie poradzić, to fakt ale w niemal każdej innej sytuacji sprawdzi się świetnie. Ciekawostka że nawet Zeiss robi obiektywy z takim światłem i nie są oceniane źle. Pewnie, że dobrze mieć 1.8 czy 1.4 ale przy 100mm taki obiektyw kosztuje miliony cebul i do pstrykania fotek rodzinie raczej się nie przyda. I fajnie że masz same szkła
  • Odpowiedz
@icanthelpthat za 100 mm 1.8 canona dałem zaledwie 700 zł, więc wcale nie jakieś wielkie kwoty, poza tym nie chodzi o samo światło ale przede wszystkim o głębię ostrości i uniwersalność, poza tym gwarantuję Ci, że nie potrzeba wiele żeby brak jasnego obiektywu zabolał ;)
  • Odpowiedz
@Agemaker: no nie wiem czy szkło 100 f1.8 jest bardziej uniwersalne niż 18-105 f4. Z resztą nie ważne, każdemu pasuje coś innego. Cena spoko ale to jest manualny obiektyw czy z af? ma stabilizację? No i pewnie nie ma mocowania do sony.
  • Odpowiedz
@icanthelpthat ja nie mówię, ze masz kupować ten konkretny obiektyw, ale już moim zdaniem 50 1.8 albo 1.4, które są tanie jak barszcz będzie znacznie lepszym wyborem niż ten 18-105
  • Odpowiedz
@Agemaker: Kumpel miał tego 50/1.8. Fajny, ostry ale af wolny cholernie. Każde zdjęcie to sekunda na ostrzenie niestety. Przesiadł się na ten właśnie 18-105 z samyanga 12 2.0 i kita, jeszcze nie słyszałem żeby coś było nie tak. Poza tym porównywanie obiektywu stałoogniskowego do zooma jest bez sensu. Nie znajdziesz zooma z takim światłem jak stałka a do zastąpienia zooma stałkami trzeba by mieć taczkę szkieł, przy czym każdorazowa zmiana
  • Odpowiedz
@icanthelpthat no tak, porównywanie stałki do zooma nie ma sensu bo stalka i tak wygra, zawsze ;) Jako zawodowy fotograf używam tylko obiektywów stałoogniskowych i wcale nie mam ich 40 żeby pokryć każdy milimetr od 10 do 500. Mam 35 i 85 i uwierz mi, że takie połączenie zamyka temat na pełnej klatce. Na APSc może to być 20mm i 50mm, mamy coś szerokiego ale nie super szeroki i krótki teleobiektyw
  • Odpowiedz
@Agemaker: No widzisz i w końcu powiedziałeś że robisz foto zawodowo. Jakie foty robisz najczęściej? Randomowy szybki wypad w plener czy raczej ustawiane sesje, kilka lamp itp? To że ten sam kadr będzie miał różną głębię ostrości przy różnych przysłonach to wie niemal każdy. Ktoś kto szuka aparatu do nieprofesjonalnego fotografowania nie będzie się bawił w pełną klatkę i trzy obiektywy. Będzie chciał mieć w miarę uniwersalny sprzęt, który nie
  • Odpowiedz