Wpis z mikrobloga

Zainteresowany tym wpisem: Link

przedstawie nieco szerzej historię kryjąca się za tym zdjęciem:

w 2004r Dwaj harcerze zostali uwięzieni w odstępie tygodnia . W jednym z przypadków ekipie ratowniczej używając złożonej serii kół pasowych zajęło 14 godzin, aby uwolnić 16-letniego Skauta - który ważył 63kg i miał 162cm wzrostu, co czyni go znacznie mniejszym niż John.
Oficjele zamknięto jaskinię Nutty Putty w 2004 r. Wkrótce po incydentach z skautami.
Jaskinia została ponownie otwarta tylko na sześć miesięcy w 2009 roku, kiedy John i jego rodzina weszła do środka.

John Edward Jones kochał speleologię wraz z rodziną. Jego ojciec kiedy byli dzieckiem, często zabierał go i jego brata, Josha, na wyprawy jaskiniowe w Utah.
Chłopcy pokochali podziemne głębiny i ich mroczne piękno.
Niestety, pierwsza wyprawa Johna do Jaskini Nutty Putty, na południowy zachód od Jeziora Utah i około 55 mil od Salt Lake City, była jego ostatnią.
John Edward Jones wszedł do jaskini Nutty Putty około godziny 20:00. 24 listopada 2009 r. na kilka dni przed Świętem Dziękczynienia.
John 26 miał lat, a Josh 23, wraz z dziewięcioma innymi przyjaciółmi i członkami rodziny, postanowili zbadać Cave Nutty Putty jako sposób na integracje ze sobą przed świętem.

W wieku 26 lat John był w kwiecie wieku. Był żonaty, miał roczną córkę i uczęszczał do szkoły medycznej w Wirginii.
Wrócił do domu w Utah, aby spędzić relaksujący urlop z rodziną.
Jednak sprtawy nie poszły zgodnie z planem.
Minęły lata odkąd John był w jakiejkolwiek jaskini. Mając 183cm i 90kg, nie był małym dzieckiem, którym był kiedyś .
Około godziny po rozpoczeciu ekspedycji, John postanowił znaleźć formację w jaskini Nutty Putty, znaną jako Kanał Narodzin (Birth Canal), ciasny fragment, w którym (jeśli się odważysz) musisz się ostrożnie czołgać.
Znalazł coś, co uważał za Kanał Narodzin, i najpierw wszedł do wąskiego przejścia, poruszając się głową do przodu, używając tylko swoich bioder, brzucha i palców.
Ale w ciągu kilku minut zdał sobie sprawę, że popełnił poważny błąd.

John wiedział, że właśnie utknął i nie miał jak się odwrócić. Nie miał nawet miejsca, żeby się wrócić drogą, którą przyszedł. Musiał spróbować iść naprzód.
Próbował wydychać powietrze z klatce piersiowej, aby mógł zmieścić się w przestrzeni o szerokości zaledwie 25cm i wysokości 45cm, otworu wielkości suszarki do ubrań.
Ale kiedy John ponownie nabrał powietrza, utknął na dobre.

Brat Johna był pierwszym, który go znalazł. Josh próbował bezskutecznie pociągnąć łydki swojego brata. Ale potem John zsunął się jeszcze głębiej w korytarz, został uwięziony gorzej niż wcześniej.
Jego ręce były teraz pod klatką piersiową i nie mógł się w ogóle poruszyć.
"Ratuj mnie dla mojej żony i dzieci" - powiedział John, modląc się o ratunek.

W końcu Josh wrócił do wyjścia z jaskini, aby uzyskać pomoc.
Ale nawet gdy przyszła pomoc, John był nadal uwięziony w odległości 121 m od wejscia do jaskini i 30m pod powierzchnią.
Załatwienie ludzi, sprzętu i materiałów zajęło im ponad godzinę.
Pierwszym ratownikiem, który dotarł do Johna była kobieta o imieniu Susie Motola, która przybyła o 12:30 rano 25 listopada.
W tym momencie John był już uwięziony przez trzy i pół godziny.
Motola przedstawiła się Johnowi, mimo że widziała tylko parę granatowych nogawek spodni i butów do biegania.

"Cześć Susie, dziękuję za przybycie," powiedział John, "ale naprawdę, naprawdę chcę wyjść."
W ciągu następnych 24 godzin ponad 100 ratowników pracowało gorączkowo, aby uwolnić Johna.
Najlepszym planem, jaki mieli, było użycie systemu zbloczy i lin, aby uwolnić Johna z niebezpiecznie ciasnego miejsca.

Shaun Roundy, jeden z ratowników na scenie, wyjaśnił trudności, z jakimi borykał się każdy, nawet doświadczony grotołaz, który trafił do Jaskini Nutty Putty.
Większość przejść była niebezpiecznie wąska, nawet przy wejściu, gdzie umieszczono znaki ostrzegawcze.

A teraz, kiedy John był uwięziony w jaskini, czas uciekał. POzycja w której John był uwięziony, była skierowana w dół, miało to wpływ na jego ciało, ponieważ taka pozycja wymaga niesamowitego wysiłku serca, aby nieustannie wypompowywać krew z mózgu (oczywiście, gdy ciało jest pionowo, grawitacja wykonuje pracę i serce nie musi tak ciężko pracować).
Ratownicy przywiązali Johna liną połączoną z szeregiem kół pasowych. Wszystko było gotowe i ciągnęli tak mocno, jak tylko mogli.
Ale nagle, bez ostrzeżenia, jeden z krążków zawiodł. Roundy uważa, że koło pasowe obluzowało się w punkcie kotwiczenia w ścianie jaskini, która zawiera znaczną ilość luźnej gliny.
Operacja ratunkowa już nie istniała, ratownicy nie mieli żadnych innych realnych planów, a John był nadal uwięziony.

Nie mając nadziei na ratunek, a jego serce cierpiało wiele godzin po wysiłku z powodu jego pozycji w dół, John został uznany za zmarłego z powodu zatrzymania krążenia tuż przed północą wieczorem 25 listopada 2009 r.
Ratownicy spędzili 27 godzin próbując ocalić Johna .
Jego rodzina podziękowała ratownikom za ich pomoc, mimo strasznych wieści.

Nutty Putty Cave zasłużyła na swoją reputację w noc śmierci Jana.
Odkryta w 1960 roku przez Dale'a Greena, nazwał ją Nutty Putty z powodu gliny (takiej, która prawdopodobnie spowodowała, że krążek się rozpadł) znalezionej w większości wąskich tuneli podziemnej konstrukcji.
W czasach swojej świetności odwiedzało jaskinie nawet 25 tys osób rocznie.

Ale nikt już nigdy nie wejdzie do jaskini.
Urzędnicy zamknęli Nutty Putty Cave na dobre tydzień po śmierci Johna.
Nigdy nie odzyskali jego ciała, które pozostaje w środku po dziś dzień, z obawy przed kolejną śmiercią, która może wyniknąć z takiej operacji.

W 2016 roku filmowiec Isaac Halasima wyprodukował i wyreżyserował pełnometrażowy film fabularny o życiu i nieudanym ocaleniu Johna Jonesa. Nazywany "The Last Descent" ,
dając wgląd w mękę Johna i jak to jest być uwięzionym w najbardziej wąskich korytarzach jaskiniowych, kiedy zaczyna się klaustrofobia, a następnie beznadziejność.
Halasima, pochodzący z Utah, tylko raz trafił do jaskini Nutty Putty. Nigdy nie przekroczył wejścia.
"Wszedłem tylko nieco do przodu, i powiedziałem:" Wystarczy, wystarczy ".
Zapieczętowana jaskinia Nutty Putty jest naturalnym pomnikiem i grobowcem dla Johna Edwarda Jonesa.

#penetrujedziury #ciekawostki #zainteresowania #hobby
henen - Zainteresowany tym wpisem: Link

przedstawie nieco szerzej historię kryjąca...

źródło: comment_cwkqY1iW22KiLPg70olTQYkTH4PQpdgW.jpg

Pobierz
  • 38
  • Odpowiedz
@henen: Najgorzej jest umierać w takich warunkach, wyobrazmy sobie jakby utknal gdzies w tunelu poziomo, ciemno, brak mozliwosci ruchu a jakiś smieszek zaczyna Cie gilgotać w stopy, #!$%@?
  • Odpowiedz
@Virino: no bo to jest tłumaczone translatorem. A jeśli jednak nie to OP jest skrajnym przypadkiem ciężkiej dysleksji.
@henen daj link do źródła bo myślę że niektórzy będą chcieli to przeczytać w oryginale (zakładam że jest w języku angielskim).
  • Odpowiedz
@SunnO Łap źródło: Link fakt w oryginale lepiej sie czyta
@Virino tak tłumaczone translatorem, poprawiane na kolanie by miało jakikolwiek sens, ale w pracy jestem, nastepnym razem wrzucam w oryginale, bo mam dysleksje i dysgrafie i papiery na to ( ͡º ͜ʖ͡º).
@pathfinder0 @Wysztiglowany nie wiem po co on sie tam pchał, samo zdjęcie spowodowało że googlowałem info na ten temat, aż znalazłem
  • Odpowiedz
@henen: Prawdziwy debil. Wlazł w najgorsze miejsce o 20 wieczorem. Bo po co to dobrze zaplanować i zrobić to z głową...

Szkoda rodziny, że mieli tatusia - głupka...
  • Odpowiedz
via Android
  • 3
@dzikipies102 @hyoideum oni chcieli go nawet wysadzic:

They considered greasing him - so they ordered six gallons of vegetable oil to try to slide him out. They also thought about using explosives, but the danger to John was too great.


Tu wiecej
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@zykythic zbyt wiele to czasu by zajęło, dlatego zdecudowali sie wyciągnąć za nogi, a i tak zmarł po 27h głową w dół, bez możliwości swobodnego oddychania

Using chisels and axes was also possibilities, but it took hours to chip away small amounts of rock. Unfortunately, John's position made it challenging for large equipment to get near him. The time-consuming nature of using hand tools wasn't ideal given John's head-down position, so they
  • Odpowiedz