Wpis z mikrobloga

@Palwed: windykator (wynajęta firma) domagał się zapłaty zaległości i kosztów windykacji, na swoje konto

Zapłaciłem samą zaległość na konto wierzyciela (sprzedawcy), gdyż z nim robiłem interesy i z nim podpisałem umowę. Nie dostałem natomiast żadnej faktury w której życzyłby sobie pokrycia kosztów windykacji. To też tych kosztów mu nie zapłaciłem.

Windykatorowi nie zapłaciłem nic. Odpisałem jedynie, że nie jest wierzycielem i nie jemu należą się koszty windykacji.

Dobrze postąpiłem?
@Palwed: musi być nabycie tej wierzytelności przez windykatora

Firmy windykacyjne, w celu świadczenia usługi windykacji należności, dokonują nabycia wierzytelności na podstawie umowy określanej potocznie przelewem powierniczym. Przelew powierniczy nie jest niczym innym, jak zleceniem windykacji należności, z przeniesieniem na windykatora praw przysługujących wierzycielowi, przy czym dokonanie przelewu powierniczego nie skutkuje przejęciem ryzyka niewypłacalności dłużnika.


http://www.plankont.pl/artykul,9502,ewidencja-kosztow-uslug-windykacyjnych.html
@Palwed: w piśmie, które dostałem napisane jest, że "sprzedawca polecił nam odzyskać wspomnianą należność".
To wszystko co zostało napisane odnośnie stosunku jaki łączy windykatora z wierzycielem.
Takie gadanie to można sobie mówić. Windykator musi stać się wierzycielem tej należności, żeby należało mu się 40 Euro.
@Spizgany_Dalajlama

Bo to jest naleznosc dla wierzyciela (ew. ich rozliczenia co do tej kwoty to rzecz wtorna)
Ale windykacja moze wskazac swoj rachunek do przelewu tej kwoty (tak samo jak do kwoty glownej).

Dla spokoju mozesz przelac wierzycielowi.
@Palwed: jest tam wstęp w którym jest napisane, że wierzyciel musi podpisać umowę z windykatorem. Jeśli zobaczę, że taka umowa jest to wtedy potraktuję windykatora, jako wierzyciela te należności.
@Palwed: okej. Czekam na pełnomocnictwo.

Napisałem tak

Wierzycielem jest firma AIR Products Sp. z o. o. Zatem koszty windykacji należą się ww. firmie. Na dzień dzisiejszy nie mam zaległości w płatnościach ww. firmie.


Odpisali mi

Proszę w takim razie przesłać płatność firmie AIR PRODUCTS, a w mailu zwrotnym potwierdzenie płatności. Atradius jest firmą windykacyjną, nie wystawia pism o wierzytelności.


Odpiszę, że wierzyciel nie wystąpił do mnie o pokrycie kosztów windykacji. Stosunek
@Palwed: zapytałem się wierzyciela czy mam jakieś zobowiązania względem jego firmy. Odpowiedział, że żadnych. Co było zaległe zostało spłacone. Zapomniał o kosztach windykacji, które mu przysługują. Tym się miała zająć zewnętrzna firma, która nie przedstawiła do tego prawa.
@Palwed: wiem, pewnie w ich systemie będę widniał wieczność. Zapytam windykatora czy mam jakieś zobowiązania wobec niego. Jeśli nie to sprawa będzie załatwiona. Wierzyciel odpowiedział, że nie mam wobec niego zobowiązań. Windykator, jak odpowie to samo to będzie okej.