Wpis z mikrobloga

Jak wygląda obecnie sytuacja z kserowaniem naszych dowodów osobistych w urzędach? Poszedłem do gminy, żeby załatwić formalności związane z głosowaniem w miejscowości w której mieszkam - a nie w tej której jestem zameldowany. Zostałem "poproszony" o złożenie wniosku o dopisanie do listy wyborców oraz ksero dowodu osobistego. Bez ksera "wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie"
Googlam, googlam i wygooglać nie mogę - czy urzędy, takie jakim jest gmina, mają prawo żądać od ludzi ksera dowodu osobistego?
Próbowałem się dowiedzieć na jakiej podstawie takie rządanie, lecz usłyszałem jedynie, że na podstawie prawa wyborczego...

Wydaje mi się, że ktoś to próbuje zrobić mnie w #!$%@?, bo na stronach internetowych dużych miast takich jak np Warszawa znalazłem informację, że wniosek owszem złożyć trzeba, ale dowód osobisty jest tylko do wglądu - tutaj moja odmowa zestawienia skserowanego dowodu spotkała się z informacją, że w takim razie nie będę mógł głosować w tym miejscu...

Ktoś coś?

#prawo #prawowyborcze #ochronadanychosobowych pozwolę sobie też zawołać @niebezpiecznik-pl bo możecie wiedzieć coś na ten temat :)
  • 1