Wpis z mikrobloga

Katolicki biskup Diego de Landa jednego dnia zniszczyl ponad 40 bezcennych ksiąg Majów (do dziś zachowały się jedynie 4), ok. 20 tys. świętych obrazów i rekwizytów religii Majów. Wydarzenie to miało traumatyczny wpływ na Indian. Jak przyznał sam Landa:

„Ludzie ci również korzystali z pewnych znaków lub liter, za pomocą których zapisywali w swych księgach pradawne sprawy i nauki. Znaleźliśmy wiele ksiąg spisanych tymi znakami, a że nie było w nich nic innego jeno przesądy i diabelskie łgarstwa, przeto wszystkie je spaliliśmy, co wywołało zadziwiający ich żal oraz ogromną boleść"

#bekazkatoli
yayo - Katolicki biskup Diego de Landa jednego dnia zniszczyl ponad 40 bezcennych ksi...

źródło: comment_WWOoTFJ6auwTuZwlLI5aFUi8sKTpK8ER.jpg

Pobierz
  • 50
  • Odpowiedz
@yayo: Czytałem kiedyś artykuł o tym, ile to własnie kościół zniszczył ksiąg, pergaminów, zapisków, czy ogólnie pozostałości różnych kultur i wyznań. Szacowało się to w dziesiątkach czy nawet setkach tysięcy.

Kawał historii świata został przez nich zniszczony ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Muszę tego poszukać jak będę miał trochę czasu.
  • Odpowiedz
@yayo: Za wiki:

Diego de Landa do dziś wzbudza kontrowersje. Jego zapalczywość w zwalczaniu zabobonów wśród Indian, spowodowała zniszczenie ich dzieł sztuki i manuskryptów. Stawia go to w najgorszym świetle wśród historyków. Z drugiej strony Landa przez trzydzieści lat zbierał wszelkie materiały dotyczące prekolumbijskiej kultury Majów[4]. Pieszo przemierzał cały Jukatan, gromadząc wszystko co dotyczyło tubylców, od wizerunków bogów poprzez ich obrzędy i ceremonie po pismo Majów i zwyczaje codzienne. Całą tę wiedzę umieścił w jednym dziele Relación de las cosas de Yucatán, która stała się nieocenionym źródłem informacji dla wszystkich następnych badaczy. E.J.S. Thomson pisał:


„Bez tej książki jest dość wątpliwe, czy moglibyśmy uczynić jakiś krok w rozszyfrowaniu glifów, i wiedzielibyśmy o wiele mniej o Majach. Dzieło Landy można by nazwać kamieniem z Rosetty dla tej kultury”[5].

Diego de Landa opisał w swym dziele geografię Jukatanu, jego historię, wierzenia Majów, ich obyczaje, tańce, muzykę, święta, stroje oraz system mierzenia czasu. Opisał także zestaw 27 glifów, które miały rzekomo stanowić alfabet Majów, w rzeczywistości jednak okazał
  • Odpowiedz
@marek-cukierberg: tak ich bylo szkoda ze w chwili przybycia katolików na Haiti mieszkało tam ok. 1,1 mln mieszkańców. W 1510 zostało ich już zaledwie 46 tys., a w 1517 - tysiąc. Pewnie spora czesc wolala by miec wyrwane serce niz byc dlugo torturowanym.
  • Odpowiedz
@marek-cukierberg: Europejczycy byli wtedy rownie brutalni.
"Był to dokładnie rok [1562], kiedy o. Diego de Landa, zwierzchnik misji franciszkańskiej w Jukatanie, wezwał Święte Oficjum Inkwizycji w odpowiedzi na raporty o odstępstwach wśród chrześcijańskich konwertytów.

Zakonnicy pod dowództwem Landy, uzbrojeni w kwestionariusze, prowadzili inspekcje poza granicami Jukatanu. Wielka liczba podejrzanych „idolatrów", czyli wyznawców majańskich bogów, została w ich wyniku aresztowana i oskarżona. Jeśli nierychliwie składali zeznania, zakonnicy 'wybierali na ogół zamiast
  • Odpowiedz
@yayo: Owy biskup sam również wiele wniósł do nauki, więc sytuacja wcale nie jest zero jedynkowa, inna kwestia to to że nie wszyscy duchowni katoliccy byli wrogo nastawieni względem kultury ludów kolonizowanych, dla przykładu tacy Jezuici słynęli z tego iż nawracanie tubylców łączyli z poszanowaniem ich tradycji.
  • Odpowiedz
: tak ich bylo szkoda ze w chwili przybycia katolików na Haiti mieszkało tam ok. 1,1 mln mieszkańców. W 1510 zostało ich już zaledwie 46 tys., a w 1517 - tysiąc. Pewnie spora czesc wolala by miec wyrwane serce niz byc dlugo torturowanym.


@yayo: Ale wiesz że tak wielki spadek populacji wynika z chorób jakie przynieśli ze sobą Europejczycy a na które nie byli uodpornieni tubylcy?
  • Odpowiedz