Wpis z mikrobloga

1 861 - 9 = 1852

Tytuł: Limes inferior
Autor: Janusz A. Zajdel
Gatunek: sci-fi
★★★★★★★★★

W Agrolandzie występuje siedem klas społecznych zależnych od stopnia inteligencji badanego w testach. System w założeniach nie wydaje się niesprawiedliwy - każdy z mieszkańców ma zapewnione świadczenie podstawowe (czerwone punkty) - wystarcza na podstawowe potrzeby. Przydział klasowy oznacza mieć pracę albo nie - część ludzi jest w Agrolandzie nieprzydatna, więc jedynym ich zajęciem jest życie. Klasa zerowa to wzór inteligencji.

Nie każdy jednak znajduje się w klasie, w której CHCIAŁBY być, więc powstało zapotrzebowanie na lifterów i downerów.

Dogłębna analiza systemu (wydaje mi się, że widziałam mrugnięcie w kierunku panującego ówcześnie komunizmu), ciekawie poprowadzone wątki krętaczy.

Tytuł: Nowy wspaniały świat
Autor: Aldous Huxley
Gatunek: sci-fi, antyutopia
★★★★★★★

Niedawno ze znajomymi podjęliśmy dyskusję ze znajomymi, co jest celem współczesnego człowieka. Jedną z odpowiedzi było - szczęście.

Teraz wyobraź sobie, że masz je pod ręką - tylko weź tabletkę somy. Nie martw się chorobami - dzieci powstają w butlach. Dzikusy (odpowiednik człowieka współczesnego) zamknięte są w rezerwacie i tylko nieliczni mogą tam wejść. Po jakim czasie zacząłbyś mieć wątpliwości, czy ten świat jest taki wspaniały? Czy miałbyś je w ogóle?

Nie jest to moja ulubiona dystopia, ale zdecydowanie jest to książka, którą trzeba przeczytać.

Tytuł: Czerwona jaskółka
Autor: Jason Matthews
Gatunek: powieść sensacyjna
★★★★★

Powieść o dwóch wywiadach - amerykańskim i rosyjskim reprezentowanym przez odpowiednio Nathaniela Nasha i Dominikę Jegorową. Każdy ma za zadanie werbunek. Co może pójść nie tak? Ano dużo.

Lektura niezbyt wysokich lotów, ale jako czytadło i do odsapnięcia od cięższych rzeczy - sprawdza się.

Tytuł: Kosiarz
Autor: Terry Pratchett
Gatunek: fantasy
★★★★★★★

Terry jak to Terry, w mniejszej lub większej formie. Pozycję szanuję ze względu na moją ulubioną postać - ŚMIERĆ (zaraz obok Rincewinda).

Czas życia Śmierci dobiega końca a w Ankh-Morpork dzieją się rzeczy, które się największym fizjologom nie śniły - atak wózków na kółkach!

"GDYBY LUDZIE WIEDZIELI, KIEDY UMRĄ, PRAWDOPODOBNIE WCALE BY NIE ŻYLI."
Sparafrazuję i powiem:
Gdyby ludzie wiedzieli, co przeczytają, prawdopodobnie wcale by nie czytali.

Tytuł: Mitologia nordycka
Autor: Neil Gaiman
Gatunek: mitologia
★★★★★★★

Zbiór mitów nordyckich przedstawionych w bardzo przystępny sposób. Dla mnie czasami zbyt przystępny, pragnęłam choć odrobinę więcej opisów. Niestety, tych było tyle, co kot napłakał. Niemniej jednak do wieczornej herbaty pod kocykiem jest lekturą niesamowicie przyjemną. Uśmiech rzadko schodził mi z twarzy, gdy ją czytałam, chyba że musiałam roztworzyć usta ze zdziwienia.

Tytuł: Amerykańscy bogowie
Autor: Neil Gaiman
Gatunek: fantasy
★★★★★★★★★

Po "Amerykańskich bogów" sięgnęłam po raz drugi, by przeczytać ich na spokojnie a nie na szybko, gdzieś na wakacjach. (Ale również dlatego, że MAG wypuścił pięknie oprawiane dzieła Gaimana, które karmią mój zbieracki głód, oraz zwiastunami serialu)
I nie żałuję, lektura była o wiele przyjemniejsza (zwykle mam na odwrót, gdy sięgam po coś po raz kolejny).
Głównym bohaterem jest Cień (nie lubię tego tłumaczenia, wolę jak w oryginale Shadow), który zostaje zatrudniony przez tajemniczego mężczyznę przedstawiającego się Wednesday. Okoliczności sprzyjają podjęciu pracy - Shadow właśnie wyszedł z więzienia, myśląc, że wpadnie w ramiona swojej ukochanej żony Laury. Niestety trafia na jej pogrzeb. Żeby tego było mało - umarła w wypadku ze swoim kochankiem, dobrym kumplem Shadowa.

Zgodnie z tytułem mamy przedstawioną masę bóstw z przeróżnych mitologii - afrykańskiej, egipskiej, nordyckiej, słowiańskiej itd... a także bogów współczesnych stworzonych przez współczesną cywilizację. Można zatem spodziewać się wojny. Ale czy będzie to krwawa jatka? Nie mogę odpowiedzieć, bo trzeba to przeczytać!

Tytuł: Chrzest ognia
Autor: Andrzej Sapkowski
Gatunek: fantasy
★★★★★★★★★★

jak niżej

Tytuł: Czas pogardy
Autor: Andrzej Sapkowski
Gatunek: fantasy
★★★★★★★★★★

jak niżej

Tytuł: Krew elfów
Autor: Andrzej Sapkowski
Gatunek: fantasy
★★★★★★★★★★

Jakoś nigdy nie przepadałam za opowiadaniami, które były reprezentatywne dla pierwszych dwóch tomów cyklu wiedźmińskiego, więc "Krew elfów" jak i kolejne tomy, były dla mnie tak smakowite, że wessałam je w kilka dni, czytając je wszędzie, gdzie tylko można i kiedy tylko można. Wreszcie mogłam bardziej "poczuć" bohaterów.
Klasyk, więc nie wiem, co zmieni opinia takiego szaraczka jak ja. Napiszę jedynie, że polecam.
Warto.

#czytajzwykopem #ksiazki
#bookmeter
  • 1