Wpis z mikrobloga

Mam kilka pytań do Panów zajmujących się przywracaniem starych akumulatorków #18650 do życia.
Rozebrałem kilka akumulatorów i ładuję #ogniwa ładowarkę #tp4056 (tą nowszą). Zastanawiam się dlaczego nietóre #akumulatorki ładują się do 4,02V, a w najlepszym wypadku do 4.14V. Czy ładowarka nie powinna ładować ich do 4.2V?
Pozostało mi jeszcze ok 200 sztuk do sprawdzenia :D
#elektronika
  • 12
  • Odpowiedz
@hellzaq: No chyba nie rozumiem co chcesz powiedzieć. Amerykę odkryłeś z relacją napięcia do poziomu naładowania.
@radekrad: Ma znaczenie jeśli to wina ładowarki (kupiłem najtańszą jaką znalazłem). Pytam, bo nie wiem czy ogniwa naładowane do 4.02V mam wyrzucać do śmieci czy jak. Ciekawi mnie też dlaczego tak się dzieję. Nie oczekuję odpowiedzi tak lub nie. Oczekuję wyjaśnienia, bo może w przyszłości zbuduję powerwall, a tu wszystko będzie miało znaczenie. Obecnie
  • Odpowiedz
@Komhir: jaką ładowarką? Używasz po prostu chip za 30 centów? Za kilka-kilkanaście dolarów możesz kupić ładowarkę z funkcją testowania pojemności. Chyba najlepszy sposób potwierdzenia, czy ogniwo się do czegoś nadaje
  • Odpowiedz
@radekrad: Oczywiście, że mogę kupić ładowarkę, ale co to za zabawa? Lepsza ładowarka to koszt ok 20-30$. Jeśli sam będę coś składał to mogę na to wydać i 300zł. Tu nie chodzi o pieniądze. Te akumulatorki obecnie nie są mi do niczego potrzebne. Chodzi mi o zdobycie wiedzy. Czym ładowarka za 30 centów różni się od ładowarki za kilka dolarów? Będzie miała obudowę, będzie wygodniejsza w użyciu, będę mógł zmieniać w
  • Odpowiedz
@dsctom: Poniżej 5zł za baterię przy zakupie 40 sztuk. Wszystkie oryginalne, ale jeszcze nie znalazłem nic o pojemności większej niż 2400 na akumulator. Może będę je sprzedawał po testach, wiec możesz do mnie pisać. Wszystko robię w ramach eksperymentu.
  • Odpowiedz
@Komhir: kolego widzę że trochę tego rozebrałeś więc znasz się lepiej ode mnie.
Czy jak próbuję uzyskać z baterii od laptopa lub powerbanku ogniwa to mam te zestawy jako rozłączyć lutownicą czy co? jak na razie po prostu urywam wszystko kombinerkami ale zawsze coś tam "ostrego" zostaje.
I drugie pytanie, czy takie "nieznane" chinskie ogniwo mogę ładować prądem 1000mAh czy na początek sprawdzić jak się grzeje przy 500/700? (mowa o lii-500)
  • Odpowiedz
@sqbi_: Powiem tak. Naładowałem obecnie już ponad 300 sztuk. Odrzucam ogniwa, które są gorące i oznaczam ogniwa, które są mocno ciepłe. Teoretycznie ogniwa powinno ładować się prądem o połowę mniejszym od pojemności tj. jeśli masz aku 2000mah to powinieneś go ładować prądem 1000mA. Tak to było chyba w teorii. Osobiście ładuje wszystkie prądem 1A i nie ma z tym problemów. Mniejszy prąd = mniejsza temperatura podczas ładowania, a na tym nam
Komhir - @sqbi_: Powiem tak. Naładowałem obecnie już ponad 300 sztuk. Odrzucam ogniwa...

źródło: comment_XLLrkVGfOGJGf03dAhImWh8s5KBtYe3j.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz