Wpis z mikrobloga

#edym #coil #diy #drutoporowy #kanthal #ni80 #nichrome

W kilku poprzednich artykułach staraliśmy się przybliżyć Wam różnice pomiędzy parownikami typu Sub-ohm, RTA, RDA i RDTA. Sam parownik to jednak nie koniec zabawy. Wytrawni użytkownicy i majsterkowicze szeroko eksperymentują nie tylko z różnorodnymi atomizerami, ale w szczególności z rodzajami bawełny i drutów używanych do produkcji własnych set-up’ów. Dziś kilka słów na temat najbardziej popularnych materiałów, z których produkowany jest drut do grzałek. Zacznijmy od drutów, które nie znajdują zastosowania w trybie kontroli temperatury:
Kanthal podobnie jak stal nierdzewna to jeden z najczęściej stosowanych materiałów. Kanthal to stop żelaza i chromu z niewielkim dodatkiem glinu i kobaltu. Charakteryzuje się dużym oporem właściwym. Jest to drut niedrogi, mało wybredny, wystarczająco sztywny i prosty w użytkowaniu. Pamiętajmy, że nie nadaje się on do użytkowania w trybie kontroli temperatury.
Nichrome (Ni80) to stop złożony z niklu i chromu, który może również zawierać inne metale, np. żelazo. Zachowuje się bardzo podobnie do Kanthal’a, ale ma mniejszy opór i szybciej się nagrzewa. Podobnie jak Kanthal, łatwo się go skręca i dobrze trzyma kształt. Nichrom ma niższą temperaturę topnienia niż Kanthal, więc przy rozgrzewaniu suchych grzałek wskazana jest ostrożność. Uwaga! Zawartość niklu może źle wpłynąć na alergików uczulonych na nikiel. Podobnie jak Kanthal, nie nadaje się do użytku w trybie kontroli temperatury.
W następnych odcinkach poruszymy kolejne materiały. Opisywane druty można znaleźć w salonach #edym. Temat jest bardzo obszerny, dajcie więc znać w komentarzach, czy oczekujecie większej ilości bardziej zaawansowanych informacji dotyczących korzystania z drutów oporowych. Do „poczytania” w następnym odcinku :)
CDN..
E-DYM - #edym #coil #diy #drutoporowy #kanthal #Ni80 #nichrome

W kilku poprzednich...

źródło: comment_su1kS6VmVo8xpQePmo7yIprgyrCpnV6S.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • 1
@E-DYM chętnie dowiem się co nieco o drutach oporowych, sam jestem użytkownikiem RDTA i poszukuję odpowiedniego dla siebie drutu ;) Trochę więcej wiedzy zawsze się przyda ( )
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@E-DYM: warto dodać o różnicach (a konkretnie ich braku z punktu widzenia e-p) między kanthalem A1 a Kanthalem D i FeCrAl - generalnie nazwa Kanthal jest opatrzona copyrightem i może być legalnie używana tylko przez szwedzką firmę Sandvik na ich stopy FeCrAlu, to oznacza, że da się ten drut kupić taniej od innych producentów pod nazwą FeCrAl 135 albo FeCrAl 145.
  • Odpowiedz