Wpis z mikrobloga

Mordki #linux

Chcę zainstalować na starym komputerze dla starszej osoby linuxa.
Zdecydowałem się na Minta z XFCE, ponieważ w nowej wersji Minta jest coś takiego, że przy każdej aktualizacji automatycznie robi backup w timeshifcie.
O mincie wiem niewiele, i mam następujące pytania:

1. Czy da się zrobić aktualizowanie automatyczne, żeby robiło się zawsze samo w tle?
2. Czy timeshifta trzeba jakoś do tego konfigurować? Może wystarczy w takim razie pokazać mu gdzie ma robić te kopie zapasowe i tyle?
3. Skoro timeshift, to najbardziej rozsądnym będzie od razu instalować cały system na BTRFS? Te dodatkowe partycje z ext4 to chyba nie wiadomo czy będzie działać dobrze, bo może zabraknąć miejsca czy coś?

Założenie ma być takie, aby było to w miarę możliwości stabilne i bezobsługowe.
  • 4
@yoloBaklawa: jak coś to nie jestem ekspertem, linux 19 mint mate (ale to chyba nie ma znaczenia)

Czy da się zrobić aktualizowanie automatyczne, żeby robiło się zawsze samo w tle?

Chyba tak, ale nie wiem na jakiej zasadzie to działa, musisz sobie poczytać/ sam obczaic. Wchodzisz w update manager->edit->preferences->autoupgrade

Czy timeshifta trzeba jakoś do tego konfigurować? Może wystarczy w takim razie pokazać mu gdzie ma robić te kopie zapasowe i tyle?
@yoloBaklawa:
1. Tak
2. Tak
3. Raczej nie ma znaczenia. Masz po prostu dwa mechanizmy działania. Rsync albo wykorzystywanie wbudowanych mechanizmów w btrfs. W mojej opinii chyba wciąż lepiej jeszcze wybrać ext4.

@Korea:
Bo nie będzie zamulał pół roku po instalacji, bo starsza osoba nie zainstaluje nic sama z internetu (jakiś gówien z podejrzanych stron) co wynika bezpośrednio z tego jak system jest zarządzany i jego popularności. I bo UI