Wpis z mikrobloga

Mam zamiar zrobić śliwkowego portera, bo akurat mam dojrzałe śliwki u siebie. Narwałem około 2-2,5kg na 20l warkę. W jaki sposób je dodawać? Piwo będę warzył za około 3 tygodnie, jak trochę temperatura zejdzie.
Mam zamiar obmyć je, wybrać pestki ze środka i zamrozić, potem przed dodaniem na cichą wrzucić je na 2-3 minuty do wrzątku, żeby być pewnym że nic mi się tam nie zakazi
I tu się nasuwa moje drugie pytanie, lepiej będzie jak wybiorę ze śliwek wszystko ze środka i zamrożę taką "pulpę", czy skórka w niczym nie będzie przeszkadzać? A może macie jakieś inne sprawdzone sposoby?
#piwowarstwo
  • 6
  • Odpowiedz
@szerokikarq: Czytałem, że mrożenie pomaga w późniejszym uwalnianiu soków przez rozrywanie ścianek komórkowych.
Postaram się zrobić tak samo jak Ty. Teraz umyję, przekroję w połówki i do zamrażarki, a jak przyjdzie czas cichej fermentacji to wypłukam w nadwęglanie i przemielę blenderem
  • Odpowiedz
@jarek2312: Spoko, jak są efekty wymrożenia to śmiało, chciałem tylko przypomnieć, że nie pomaga to na dzikie drożdże czy inne pleśnie. Ja tak robiłem z truskawkami i wyszło, lekko kwaśne, ale w taki pozytywny sposób. Zakładam, że cukier z truskawek przefermentował, a że owoce z natury są słodko-kwaśne, to pozostał posmak kwaśny :)
  • Odpowiedz
@szerokikarq: A jaką ilość dodawałeś? Też nie chcę przesadzić z tymi śliwkami, bo raz że piwo może wyjść zbyt mocno alkoholowe po przefermentowaniu cukrów ze śliwek, a dwa że może ta śliwka wyjść zbyt natarczywa jak przesadzę z ilością
  • Odpowiedz