Wpis z mikrobloga

Dzisiaj opowiem o moim innym bocie - DiosBot. Ogólnie wpis ten miał nie powstać, ale ogólnie historia tego bota jest moim zdaniem ciekawa, chociaż to raczej historia niż opis projektu. Dodatkowo będzie dużo ogólnych informacji, które mogą się ludziom nie spodobać, chociaż uważam, że historia ciekawa.

Ogólnie wiele razy pisałem o mkcafe. Według śledztwa jednego z wykopowiczów jest to osoba, która raczej powinna siedzieć ... na pewno nie w tak przytulnym miejscu ( ͡° ͜ʖ ͡°) (jeśli rozumiecie o co chodzi). No, ale jakoś tak wyszło, że tak się nie stało i zawitał na steem. Pierwsza aktywność tego konta to oczywiście flagowanie innych osób, bo jak to inaczej (potem się wypierał, że nie i wiele osób mu uwierzyło - także jakby ktoś pytał czy Blockchain jest weryfikowalny to tak - ale raczej dla komputerów przede wszystkim [w sensie nikt nie kontroluje co się dzieje, tylko w pewien sposób ufa]).

No to jak narzucić komuś swoją wolę, szczególnie mając pieniądze? Kupuj Steem. Wtedy z hmm ... stajesz się szanowanym inwestorem, więc inaczej wiele osób na ciebie patrzy. Więc możesz dalej robić co chcesz, obrażać, flagować, zastraszać ale teraz nikt ciebie nie tknie.

DiosBot pierwotnie jako koncept miał służyć efektowi "wyzerowania SP". Chodzi o to, że mając głos za np. 5 dolarów robisz konto, które też ma 5 dolarów. Jak ktoś da flagę, to bot daje upvote i ostatecznie rezultat wychodzi na zero - twój głos nie ma znaczenia (jest wyzerowywany)

Oczywiście plan z góry był skazany na porażkę, bo ogólnie w sieci jest powszechnie stosowana zasada neutralności do problemów wszelakich. Oznacza to, że wszystkie problemy musisz rozwiązać sam. Tutaj wspomnę o serwisie zwanym Dmanią, w której goście wręcz prali brudne Steemy ( ͡° ͜ʖ ͡°) [No prawie, generowali je dla siebie] Napisał o tym taki wieloryb bernie (ten co walczył z mk przy okazji) i nic. Ja musiałem napisać bota do wykrywania plagiatów i fartem się udało. Fartem, bo to jedyna skuteczna akcja, która mi się udała w związku z oszustwami. Mimo, że znalazłem 3 oszustwa przy użyciu środków firmy Steemit Inc. (ci od Steemita)

No cóż, zgromadzenie środków na obronę nie miały sensu, bo (nie opowiedziałem na czym polega na neutralność) nie ważne czy polish będzie, czy padnie - czy fervi będzie czy zostanie zniszczony - ważne by ostatecznie kurs leciał to the moon. Kiedyś byłem na takie odpowiedzi zły, ale tłumacząc filmik Andreasa o Delegated Proof of Stake zrozumiałem o co chodzi w tym systemie.

No to powstało konto, które nie miało celu. No to zróbmy coś innego - nie można przejrzeć wszystkich wpisów ludzi na Polish, szczególnie odkąd patostreamerzy się pojawili i wspólnymi siłami zaczęli spamować masowo razem ze swoimi widzami dziećmi. Postanowiłem razem z kolegą Markiem stworzyć bota, który wyręczy nas w upvotowaniu wpisów osób, których jesteśmy pewni, a których nie ma w nowym tagu pl-artykuly. Wiadomo - obskoczyć 150 osób jest ciężko. Wiadomo, że taki bot jest słabą formą wsparcia (bo nie sprawdzi czy wpis jest ładny i tak dalej), ale uważałem, że lepszy taki niż żaden.

Oczywiście projekt się rozwijał na ile mógł (bo nie każdy problem sieci steem człowiek przewidzi) aż do dziś. Ostatecznie czekam na protokół Wise stworzony przez pewną osobę, pod którą podepnę bota. Problem jest prosty. Oczywiście DiosBot to bot otwarty, więc wiadomo np. kto jest na liście. A głosując przed innym kontem masz szanse na zebranie nagrody kuratorskiej (jeśli post ma zarobić 10 dolarów, to zarabia 7.5 dla twórcy i 2.5 dla plusujących - w skrócie wielkim). Więc coraz więcej osób postanowiło pasożytować (czego nie przewidziałem), bo zawsze coś wpadnie :D Nawet sam mk zrobił pod to swojego bota :P

Ostatecznie cóż - podejrzewam, że sieć zależna od ludzi, których celem (niektórych) nie jest chciwość jest problemem. Bitcoina napędza chciwość - chcesz być lepszym minerem? To siedzisz np. parę dni nad optymalizacjami komponentów, lepszym sprzęcie, niższych cenach prądu - by zarobić jak najwięcej.

W sieciach, w których nie ma tego czynnika pojawia się moim zdaniem problem. Pieniadze w Steem (z lajków) są rozdawane ze wspólnej puli. I powiedzmy, że 9 osób uważa, że nie należy oszukiwać, to zawsze pojawi się ta 1, która lepiej wyjdzie jak będzie oszukiwać. Bo co jej można zrobić? Tak, potencjalnie mogą te osoby się wkurzyć na tą 1 i coś zrobić, ale w systemie DPoS (jak w każdym PoS) bogata osoba staje się bogatsza. Więc moim zdaniem bardziej prawdopodobne, że to nie 9 osób będzie walczyć o lepsze jutro, a 1 zniszczy pozostałe 9.

Co doprowadza mnie do jednej kwestii - polityka. W Steem jest ona przerażająco silna. Jeśli chcesz coś osiągnąć to musisz mieć plecy, trochę boli mnie to z prostego powodu. Wszyscy chyba (użytkownicy Steem) są pewnego rodzaju politykami, nawet jak o sobie tak nie myślą. Raz jedna osoba się wkurzyła na mnie, bo nie dość, że nie namawiam nikogo na kupno Steem (ani sam tego nie robię) [a nawet odradzam] to jeszcze mam negatywne zdanie i czy nie chcę czasem dumpować kursu xd (Poczekajcie, Bogdanoff dzwoni)

No i problem z kontaktem z ludźmi ze Steemit, praktyczny brak kontaktu (mając nawet maile czy kontakt na chat). Podobno wielorybi nie mają tego problemu, ale wiadomo xD Oni są 1000 razy bogatsi. A wiecie jak poznałem Luke Dashjr? Wszedłem sobie kiedyś na IRC o Ethereum i tam był. Nie jest to co prawda Roger Ver ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale nie ma problemów z poznaniem przynajmniej sporej części deweloperów Bitcoina - albo są na IRCach Bitcoinowych albo poszczególnych projektów (jak Lightning Network).

Co będzie dalej z Polish? Podejrzewam, że będzie trochę osób przymusowo internowanych - trudno (co się dziwić jak osoba, która jest negatywnie nastawiona do niego ma 20 razy mniej Steem power xd). Nikt nie powiedział, że wszystko co dobre będzie wiecznie działać. Jedyne co to smutno mi, że załatwiałem jak największe upvote osobom, dostaliśmy wsparcia od wielorybów (by rozruszać społeczność), a to wiele osób mkcafe robi jakieś medale XD Podejrzewam, że dlatego, że ma siłę przebicia (jak mu fikniesz to możesz kiedyś gorzko pożałować). Bywa. W razie czego się spienięży Steem i zawsze więcej Bitcoinów będzie i będzie można robić konkurenta Steem na Bitcoinie (jak ktoś chce do portfolio to znajdę zajęcie XD). Zresztą zauważyłem, że wiele osób już traktuje Steem nie jako platformę do blogowania, a do wyciągania szmalu. Pogodzili się ze stanem rzeczy.

Oczywiście jak ktoś uważa, że tekst zasługuje na dotację to wrzucam kod QR ;)

#kryptowaluty #steem #steemit #strimi #ferviworld #bitcoin
Pobierz fervi - Dzisiaj opowiem o moim innym bocie - DiosBot. Ogólnie wpis ten miał nie powst...
źródło: comment_Tdb0XbP1mYJXVpexedunGrHhYUufcw3B.jpg
  • 4
@fervi: szkoda że o problemach Steem piszesz na mirko, a nie u źródła. Wyszedłby z tego całkiem fajny artykuł na Steemit.
Bo przecież analogicznie o problemach wykopu na steemie nic nie piszesz :>