Wpis z mikrobloga

#modelarstwo Cześć wszystkim, w związku z tym, ze ostatnio mam dużo czasu i chciałbym poświecić go na coś ciekawego, postanowiłem wrócić do mojego hobby z dzieciństwa czyli modelarstwa. Jestem w trakcie składania swojego pierwszego zamówienia, budżet ustaliłem sobie na 300zl i chciałbym się was poradzić czy coś lepiej usunąć na rzecz czegoś innego, czy może waszym zdaniem coś na początek jest mi niepotrzebne. Dodam, ze zamówienie układałem w oparciu o to, co podglądałem gdzies na filmikach sklepu modelarskiego AGTOM na youtubie.
Do rzeczy:
Cążki modelarskie do cięcia 16zl
Nóż z aluminium 10zl
Klej tamiya extra thin cement 17zl
Patafix 12zl
Tamiya wash black 22zl
Tamiya pokład w sprayu 23zl
Zestaw pędzelkow 17zl
Rozcieńczalnik tamiya 46ml 11zl
Tamiya taśma maskująca 6mm 9zl
Szpachlówka tamiya 32g 17zl
Farby tamiya 8zl:
Xf-22 rlm Grey
Xf-62 olive drab
Xf-23 light blue
Xf-1 flat black
X-10 gun metal
Xf-7 flat red
Xf-16 flat aluminium
Model:
Tamiya 1:48 messerschmitt Bf-109 E-3
Farby wybierałem zgodnie z zaleceniami producenta i jedynie obawiam się tego jasne błękitu do brzuchu samolotu.
Planuje również na bieżąco zdawać relacje z mojego pierwszego modelu licząc na wasze cenne wskazówki.
Pozdrawiam wszystkich modelarzy!
  • 21
  • Odpowiedz
@dserafin: Kup jeszcze izopropylen do malowania pod pędzel... ratio 1:1 na jedną kroplę farby jedną kroplę alkoholu izopropylenowego. Bez tego będziesz miał smugi. A tak na serio to powinieneś zainwestować w aerograf i kompresor ¯\_(ツ)_/¯ bo malując 1:48 pędzlem poza smugami zapychasz szczeliny między panelami... no ale na to nie pozwala budżet ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@dserafin: Nie kupuj X-20A w butelce 46ml bo to jest jak wzięcie butelki wódki na wesele... Zainwestuej w 1l butelkę izopropylenu i wodę demineralizowaną i opóźniacz z artystycznego np. Amsterdam Acrylic Retarder 070. Mieszasz w stosunku 5/8 H20, 3/8 Izopropylen i tyle opóźniacza ile potrzebujesz. I w składzie praktycznie nie różni się od X-20A
  • Odpowiedz
  • 0
@Wolvi666: Aerograf mam w planach, ale narazie chce zakupić te rzeczy, które są misy to Hvar na początek. Kolor podkładu jest szary. Czyli izopropylen obowiązkowo do farb i wtedy tamiya mogą być?
  • Odpowiedz
@dserafin: Jest tak. Farby akrylowe nie nadają się do malowania pędzlem na płaskich powierzchniach, bo jako rozcieńczalnik mają wodę, a ta się z plastikiem nie lubi. Teraz malując szerokim pędzlem to będziesz rozprowadzał farbę równo, ale się będzie podwpływem właściwości H2O zbierać, a pigment z nią. Dlatego dodając alkohol 2 rzędu (najtańszy jest izopropylen) farba będzie się bardziej lepić do plastiku i będzie momentalnie schła... czyli woda nie zdąży ściągnąć pigmentu.
  • Odpowiedz
Wtedy do nich nie muszę już nic dodawać?


@dserafin: musisz bo olejne są jeszcze bardziej gęste niż akryle. Benzyna ekstrakcyjna albo dedykowany rozpuszczalnik. Olejne śmierdzą, długo schną i długo się utwardzają, potrafią reagować z lakierami w sprayu....
  • Odpowiedz