Wpis z mikrobloga

@cyberpunkbtc: w tych twoich artykulach jest cala masa bledow merytorycznych.

Po pierwsze, wartosc zlota zostala ustanowiona kulturowo, objasnia to Foucault w swojej literaturze, po ktora nigdy nie siegnales. Po drugie, ze wzgledu na swoje wlasciwosci mechaniczne ( architektura ).

Po drugie, nie ma czegos takiego, ze jestes okradany przez inflacje, bo uuuu, ceny byly kiedys nizsze. Zarobki tez kiedys byly nizsze. Dzisiaj za srednia wyplate mozna kupic wiecej, niz 20 lat temu za srednia wyplate. Wykres spadku wartosci dolara nie ma wiec w twoim artykule najmniejszego znaczenia, poniewaz jezeli by policzyc z niego pochodna, a nastepnie pochodna ze wzrostu zarobkow, a nastepnie dodaloby sie do siebie obie funkcje, otrzymalibysmy funkcje=const. Oba efekty sie z przyblizeniem znosza, z pewna korzyscia dla uzytkownika pieniedzy. Srednia pensja zyskuje na wartosci.

Dalsza czesc artykulu to juz sa takie bzdury i niewiedza, ze az szkoda komentowac:)

Doucz sie matematyki.
#kryptowaluty
  • 7
@Caccutas: Po drugie, nie ma czegos takiego, ze jestes okradany przez inflacje

Włóż do szafki 100zl na cztery lata i nic z tym nie rob, ciekawe czy inflacja Cię "okradnie"
@Sune: ale pieniadz nie sluzy do oszczedzania, nie takie jest jego zalozenie. Jego zalozeniem jest plynnosc i stabilnosc, to jest zagwarantowane tylko przez mechanizmy inflacji i deflacji.

Bardziej chodzi o wartosc pracy, ktora wykonujesz. Dzisiaj wykonujac ta sama prace mozesz sobie kupic wiecej chlebow, niz 20 lat temu. Jestes mniej glodny. Czaisz?
@Caccutas: Z tym "Jego zalozeniem jest plynnosc i stabilnosc," też możnaby sie kłócić. Spójrz na kraje z hiperinflacja, albo nawet na frankowiczow.

Wenezuelczyk dziś nie kupi wiecej chleba, niz 20 lat temu.
@Sune: Wenezuela jest jednak skrajnym przypadkiem, w wiekszosci przypadkow taki system sie sprawdza to po pierwsze. Po drugie, nasz geniusz @cyberpunkbtc proponuje, aby pieniadz deflacyjny zastapil zwykly pieniadz fiducjarny. Zapomina jednak, ze kryzys 1929 - 1933, oraz kryzys w Japonii w latach 80, zostaly spowodowane przez deflacje. Jezeli jest tu ktos, kto slucha tego wariata, to moja rada jest taka, aby siegac po ksiazki, a nie szukac specjalistow w internecie.

Aha,
@m00n: ale co ma do tego pieniadz z parytetem zlota? Swoja droga mylisz sie, bo ten zostal zniesiony w latach 70, a to m.in. dlatego, ze zlota bylo mniej niz potrzebnego pieniadza. Wiesz jakie by byly skutki, jezeli pieniadz by byl deflacyjny? Po pierwsze, nalezaloby nieustannie wycofywac banknoty i wprowadzac nowe, o nowych nominalach, coraz nizszych. Po drugie, jezeli bys zaciagnal pozyczke, to im dluzej bys ja splacal, tym bardziej bys