Wpis z mikrobloga

Mireczki, problem jest tego typu, że mam wgrane Ubuntu 18.04 LTS jako system operacyjny i nie mogę w ogóle otwierać dysków zewnętrznych. System je wykrywa, natomiast nie mogę otworzyć zawartości. Pierwszy dysk to zwykły pendrive USB a drugi to zaszyfrowany BitLockerem zewnętrzny dysk twardy, w obu przypadkach przy montowaniu wyrzuca poniższy błąd:

sudo mount /dev/sdc /mnt
mount: /mnt: niewłaściwy typ systemu plików, błędna opcja, błędny superblok na /dev/sdc, brak strony kodowej lub programu pomocniczego albo jeszcze inny błąd.

Przy próbie uruchomienia ntfs-config pokazuje mi tylko jedną z opcji:

Włącz możliwość zapisu dla urządzeń zewnętrznych

Nie wykrywa żadnego z dysków.

Mam wrażenie, że nie da rady odpalić dych dysków przez Ubuntu. Zrobiłem już sobie livecd Windowsa 7 ale mam tylko dwie partycje i na żadnej nie chce mi go wgrać, zresztą instalowanie dwóch systemów tylko po to żebym na jednym mógł sobie odpalić zawartość dysków mija się z celem, zwłaszcza, że musiałbym chyba znowu formatować partycję, żeby podzielić ją na dwie.

Doradzicie możliwe opcje? #ubuntu #linux #komputery
  • 10
  • Odpowiedz
@mordoo: Próbujesz montować cały dysk, a powinieneś konkretną partycję, np /dev/sdc1

Dysku zaszyfrowanego BitLockerem raczej nie otworzysz normalnie na Ubuntu bez instalacji jakichś innych narzędzi.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@59b862cef4 Ten pendrive nie ma przydzielonych partycji, do tej pory był używany tylko na Windowsie. Boję się majstrować przy partycjach bo zapewne skończy się to formatem dysku i utratą danych.
  • Odpowiedz
@59b862cef4

Dysk /dev/loop0: 1,6 MiB, bajtów: 1691648, sektorów: 3304
Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 /
  • Odpowiedz
@a231: NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
loop0 7:0 0 1,6M 1 loop /snap/gnome-calculator/154
loop1 7:1 0 86,9M 1 loop /snap/core/4917
loop2 7:2 0 3,7M 1 loop /snap/gnome-system-monitor/51
loop3 7:3 0 2,3M 1 loop /snap/gnome-calculator/180
loop4 7:4 0 140,9M 1
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@a231 No właśnie w tym problem że jak sformatuję to stracę dane, które mi są potrzebne :D spróbuję odpalić na Windowsie innym razem
  • Odpowiedz