Wpis z mikrobloga

Po wakacjach montują mi światłowód i otrzymam łącze 1 Gbps, a że chciałbym się nim nacieszyć w jak największym stopniu chciałem zlikwidować wszystkie "wąskie gardła". Z tego co wyczytałem, to podstawową sprawą jest aby urządzenia w sieci domowej korzystały z p. 802.11ac. Muszę więc wymienić router Wi-Fi na lepszy (mam jakieś stockowe gówno od operatora). Czy Router 3 od Xiaomi styknie, czy celować trzeba w coś lepszego?

Druga sprawa to karty sieciowe w laptopach. W obu śmigają na 802.11a/g/n, więc i tu mamy wąskie gardło. jak sobie z tym poradzić?

#komputery #siecikomputerowe #sieci #kiciochpyta
  • 18
@RoBee:

W obu śmigają na 802.11a/g/n


Chyba b/g/n, 802.11a to 5GHz ;). Jak chcesz się cieszyć większą prędkością to wszystkie urządzenia musisz mieć w ac. Chociaż i tak pewnie giga nie będziesz miał, ale też sporo. Lapki na n będą się spinać prawdopodobnie na 150Mb/s, chociaż jak świeże, to mogą spinać na 300. Routerów od Xiaomi nie znam, ale za tą cenę wydaje się być sensownym, tańszym konkurentem dla TP-Linków (np
@RoBee: Ten router to padaka, ostatnio miałem z nim do czynienia, i port WAN ma tylko 100Mb/s przy radiu w AC ( ) Weź se już lepiej Asusa RT-AC1200G+
@Odczuwam_Dysonans:
@CrisPell:

Wiadomo, że 1 Gbps nie liznę nawet, ale chciałbym zatrzymać się chociaż w pół drogi, a to jest jak najbardziej osiągalne.

Co do tych kart zewnętrznych podpinanych przez port USB 2.0: czy tu czasem wąskim gardłem nie będzie przepustowość USB? Powinienem znaleźć sprzęt operujący na USB 3.0, czy to też nie wiele zmieni?
@dewx: W moim pewnie tak, ale u różowego żeby wymienić kości RAM trzeba np. wymontować całą płytę, bo są na odwrocie, a laptop jest zrobiony pod kobiety, co sobie kupią nowy jak im 4GB będzie za mało...

Dzięki za radę, ogarnę temat tych kart i może faktycznie zrobię tak jak mówisz.
@RoBee weź w strategicznych miejscach ustaw sobie stacje dokujące i podłącz je KABLEM do neta zamiast kombinować :) Oglądając YouTube w łóżku nie będziesz potrzebował Uber wifi a do zadań specjalnych będziesz miał stacje dokujące. No chyba że twoje laptopy nie pozwalają na takie bajery to i tak podłącz je kablem. Pozdrawiam Użytkownik światłowodu.
@RoBee: hmm, w sumie nie zastanawiałem się nad tym - ale karty sieciowe komunikują się trochę inaczej, niż nośniki danych (NDIS), może w jakiś sposób to działa.
W zasadzie zmiana kart w lapkach nie jest złym pomysłem, widzę że po ~100zł są już karty na m.2, które spinają się na 867Mb/s. Tylko pytanie, czy masz karty na m.2, czy na miniPCI i jeżeli to drugie, to czy masz m.2 i czy
@try_catch_finnaly: Dude, mieszkam na 60m. Jak mi będzie potrzebna maksymalna przepustowość, to ruszę dupę z sofy, przejdę się te całe 5m przez pałac, i podłącze pod router kablem. Chodzi mi głównie o wygodę- im mniej kabli, tym lepiej. Dopiero co wyremontowałem tą jaskinię i nie chce mi się ciągnąć kabli...
Gdzie wy wszyscy byliście jak mi nie miał kto płyty GK przytrzymać! ( ͡~ ͜ʖ ͡°)


@RoBee: Ja byłem u brata i montowałem mu w każdym pokoju po 3 gniazdka na net bo też załatwiał sobie światłowód (σ ͜ʖσ)
Rozumiem, o co ci chodzi. Wygoda wygodą, ale światłowód z łączem 1 Gbps i bujanie się w WiFi. Jak jeszcze
@try_catch_finnaly: Wiesz, mnie ten światłowód tak naprawdę to nie jest do szczęścia potrzebny, ale zapłacę za niego tyle, ile płacę teraz za łącze 40/10 Mbps, więc wyszedłem z założenia "czemu nie?". Nie mieszkam w betonowym bunkrze (rzecz się dzieje w Norwegii) i nie spędzam w necie aż tak dużo czasu. Moim zamysłem jest raczej wyciągnięcie z tego łącza jak najwięcej, bez drastycznych środków. Nowy modem i karty sieciowe powinny w zupełności