Wpis z mikrobloga

Hej mirki, pytanie z zasady skazane na porażkę bo wszyscy wiedzą, że takie urządzenia mają zazwyczaj niewielki sens, ale i tak zadam. Jest ktoś w temacie kilmatyzatorów przenośnych i może zaproponować sprawdzoną firmę / model?

Aby nakreślić historię: dwa pokoje na poddaszu domu jednorodzinnego, powierzchnia podłogi 45m^2 każdy (ale chłodzić je chcę oddzielnie! dlatego mobilny :P), sufit na 2,5 metra, pokoje praktycznie w całości pod skosami więc ich objętość to jakieś 60% tego co miałby pełnowartościowy pokój. Oba pokoje mają na jednej ścian komin z pustym kanałem kominowym (zostawionym "na zapas" przy budowie domu), który możnaby wykorzystać do odprowadzenia ciepłego powietrza rurą od klimatyzatora. Dość duża dusza schodów sprawia, że planowałem zamknąć nawiewniki w oknach na poddaszu, aby podciśnienie wywołane przez klimatyzator zaciągało powietrze z dołu, a powietrze na dole wchodzi z miejsc ktore są w cieniu a nie nagrzanego do 40stopni dachu. Nie wiem jednak, czy to mądry pomysł, więc chętnie przyjmę każdą radę. Dach jest dobrze izolowany a okna są zasłonięte roletami zewnętrznymi więc daje mi to nadzieję, że nawet przenośny klimatyzator może pomóc.

Czemu nie jakiś normalny klimatyzator z pełnoprawną jednostką zewnętrzną i wewnętrzną? Odpowiedź jest prosta: za 2-3 lata będzie remont z dużymi zmianami na dachu i wtedy pełnoprawna klimatyzacja będzie zamontowana. Ten klimatyzator przenośny jest potrzebny na resztę lata tego roku i dwa przyszłe okresy piekła na zewnątrz, później go sprzedam / inaczej zagospodaruje.

Chodzi mi o to, żeby nie kupić badziewia co się zepsuje po roku albo będzie tak marne że po tych 2-3 latach w zasadzie należy go wyrzucić. Coś sprawdzonego i o sensownej jakości (a najchętniej dobrym wspólczynniku cena:jakość, acz jednak kluczowa w tym przypadku jest dla mnie jakość nie cena). Przetrwałem ostatnie kilka lat w tym piekle na dachu, ale w końcu dostalem trochę lepszą pracę i mogę zastąpić wiatraki chłodzeniem - wiadomo, że te klimatyzatory przenośne końca kręgosłupa nie urywają, ale lepsze to niż permanentne 27 w pokoju.

#chlodnictwo #klimatyzacja #wentylacja #klima #pytanie #kiciochpyta
  • 1