Wpis z mikrobloga

Krzem multikrystaliczny używany do wytwarzania ogniw fotowoltaicznych pokryty tlenkami i/lub azotkami. Kolor zależy od grubości i rodzaju warstwy (dokładniej to współczynnika refrakcji) oraz kąta patrzenia. Warstwy widoczne na zdjęciu to najprawdopodobniej tlenki i azotki krzemu (zapomniałem spytać) o grubościach kilkudziesięciu-kilkuset nanometrów, choć intensywność kolorów może wskazywać na coś innego. W dolnym prawym rogu czysty krzem bez warstw (szary). W komentarzu drugie zdjęcie.

Jak to powstało?
Niektóre urządzenia w przemyśle półprzewodnikowym nie mają możliwości operowania mniejszymi próbkami. Wtedy takie próbki układa się na większych podłożach o bardziej standardowych wymiarach. Zwykle są to odpady nienadające się do dalszych procesów. Podłoża służace za nośniki nazywane są carrier wafers. Taka kanapka nośnik/próbka ładowana jest do komory gdzie wykonuje się proces. Ponieważ część nośnika jest przykryta właściwą próbką to nie zachodzi pod nią proces trawienia, osadzania czy implementacji. Nazywane jest to maskowaniem, ale o tym może innym razem jak będzie zainteresowanie. Jeśli taki nośnik zostaniu użyty wiele razy (jak to zwykle bywa) to mogą powstać wzory, które widać na zdjęciu.

Znając rodzaj warstwy można na podstawie jej koloru określić grubość z dokładnością dochodzącą do 10-20 nm, a porównując bezpośrednio ze sobą kolory bez większych problemów widać różnicedochodzące do pojedynczych nanometrów.
http://cleanroom.byu.edu/sites/cleanroom.byu.edu/files/images/colorchart/sin_chart.jpg
http://cleanroom.byu.edu/sites/cleanroom.byu.edu/files/images/colorchart/sio2_chart.jpg

Dajcie znać czy warto robić wpisy o szeroko pojętej technologii półprzewodnikowej. Raczej o tym jak się to robi (procesy technologie), a nie co się robi (procesory).

#wymyslonenapolanie - mój
#polaninopolprzewodnikach - jeśli bedzie zainteresowanie to tu będą kolejne wpisy
#technologia #optyka #fizyka #fotowoltaika
#gruparatowaniapoziomu - mam nadzieję, że się nadaje
źródło: comment_vYUHlegtYGQSbhFh0SDC5IbTE6urzo8W.jpg
  • 4