Wpis z mikrobloga

Mirki od 25 czerwca pracuje na umowe zlecenie. Jako, ze mam 18 i jestem uczniem jest to odpowiednio odnotowane w umowie(zwolnienia od skladek zdrowotnych i takie tam). Tutaj pytanie do was, czy przed lub po rozwiazaniu umowy musze placic od wynagrodzenie jakis podatek, jakas skladke etc.? Czy po prostu nic nie musze robic i gdy skoncze prace to niczym nie powinienem sie martwic?
#prawo
  • 6
@Przem10 Twój pracodawca odprowadza zaliczkę na podatek PIT. Na początku przyszłego roku musisz złożyć oświadczenie o uzyskanych dochodach do urzędu skarbowego. Można przez internet. Jeśli niewiele zarobisz w ciągu roku to oddadzą ci co najmniej sporą część tych podatków.

Ogólnie pracodawca przyśle ci wyliczone kwoty listownie na takim swoim świstku urzędowym prawdopodobnie gdzieś do lutego.
@Przem10 tak jak pisze poprzednik, a ja dorzucę jeszcze że ten świstek to dokument skarbowy PIT-11. Powinieneś dostać go najpóźniej ostatniego dnia lutego, ale może się zdarzyć że pracodawca dopiero tego dnia Ci go nada na poczcie, więc najpóźniej w połowie marca powinien być u Ciebie. Wg PIT-11 powinieneś rozliczyć się z urzędem skarbowym na druku PIT-37 tzw pomarańczowy.
@Dpdp
@FPM_
Dzieki wielkie, jest to praca sezonowa. Zaczalem ja 25.06 i mam zamiar rozwiazac umowe za porozumieniem stron 25.07. Jak wtedy pracodawaca daje mi ten PIT-11? Czy sytuacja wtedy wyglada zupelnie inaczej?