Wpis z mikrobloga

Wiedźmin Netflixa - część 3 obszernego Q&A ze scenarzystką i showrunnerką serialu Lauren S. Hissrich.

Część 1 - KLIK. Część 2 - KLIK.

Zapraszam na kolejną część zbiorczego tłumaczenia odpowiedzi Lauren S. Hissrich na twitterowe pytania fanów Wiedźmina. We wpisie ponownie masa nowych informacji, tym razem, prócz dalszego odnoszenia się do obaw fanów oraz mowy o inspiracjach czy podejściu do konkretnych postaci i tworzenia świata serialowego, wiele o budżecie, lokacjach oraz słowiańskości. Dodatkowo w tekście kilka sneak peeków ze scenariusza odcinka pilotowego!

Lauren S. Hissrich, scenarzystka i showrunnerka netflixowego serialu Wiedźmin, od jakiegoś czasu aktywnie odpowiada na pytania fanów i odnosi się do obaw wyrażanych przez nich na Twitterze. Warto poczytać, szczególnie jeśli ma się obawy co do jej kompetencji, poglądów i podejścia do serialu. Przetłumaczyłem wszystkie najważniejsze kwestie, które zostały poruszone od ostatniego jej wpisu na temat Wiedźmina, który zamieściłem w części drugiej, aż do ostatnich wpisów z końca kwietnia. Kolejna część tłumaczenia, pokrywająca dalsze tweet, jest już w przygotowaniu.

Chcesz podziękować za tłumaczenie? Proszę o wykop - KLIK.

[dalszy ciąg zabawy z opisywaniem poszczególnych postaci z książek – przyp. tłumacza]

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
CAHIR jest:
Skonfliktowany,
Charyzmatyczny,
Nawiedzany [przez demony przeszłości – przyp. tłumacza],
[Osobą] czystego serca,
Pomimo bycia młodym jest reliktem prostszych czasów, w których to rycerze w lśniących zbrojach zawsze zdobywali wybranki swojego serca, teraz jednak, stawiając czoła brutalnej rzeczywistości, musi nauczyć się co tak naprawdę znaczy być bohaterskim i odważnym dla dobra innych.

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
REGIS jest:
Elokwentny,
Skryty,
Światowy,
Nawiedzany [przez demony przeszłości – przyp. tłumacza],
Najgorszy z najgorszych, który zmienił się w najlepszego z najlepszych, a przynajmniej starający się takim być, co ukazuje nam niesamowitą podróż, w której zły i uzależniony potwór staje się uosobieniem człowieczeństwa w hanzie [mowa o grupie Geralta – przyp. tłumacza].

[w komentarzach poproszono o rozwiniecie „nawiedzania”]

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Jest nawiedzany przez swoją przeszłość, przez rzeczy, które zrobił jako potwór. Co uwielbiam, jego przedstawienie odpowiada praktycznie w stu procentach trzeźwemu alkoholikowi. Sam wspomniał, że pięćdziesiąt lat, które zajęła mu regeneracja po odcięciu głowy, dało mu czas na zastanowienie się nad swoimi życiowymi wyborami. Po tym przysiągł sobie, że już nigdy nie napije się krwi. Chciał się zmienić, chciał zacząć być dobrym.

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
VILGEFORTZ jest:
Wyrachowany,
Konspiracyjny/spiskowy,
Głodny władzy,
Bezwzględny,
Przystojny, co jest ważne, ponieważ jest uosobieniem zła ukrytego za pięknością, co czyni go bardzo, bardzo groźnym. Geralt wspominał, że po kimś kto tak wygląda można się spodziewać dosłownie wszystkiego [dobrego i złego, nie można tego stwierdzić oceniając tylko wygląd – przyp. tłumacza]

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
EMHYR jest:
Imperialistyczny,
Bezwzględny,
Monarchiczny,
Skrywający się za maską [Masquerader – przebieraniec, podający się za kogoś innego – przyp. tłumacza],
Przede wszystkim jednak jest kimś kto przetrwał, jest niedobitkiem, który spędził większość swojego życia uciekając i udając. Nie dziwne więc, że pragnie władzy, bo co jest bardziej stabilnego niż bycie na szczycie. Co jest zaś dla widza/czytelnika lepszego niż złoczyńca, którego motywacje da się zrozumieć.

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
MILVA jest:
Pyskata,
Brutalna/dzika,
Pojednawcza,
Zdroworozsądkowa,
Esencją moralnych odcieni szarości Sagi, która uosabia nieodwzajemnioną miłość, ale także niesamowitą siłę, a także umiejętności zabójcy, a także zdolność do prowadzenia krucjat w imię wolności, a także…, a także…, a także…

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
LEO BONHART jest:
Sadystyczny,
Makabryczny,
Bezwzględnie skuteczny,
Hedonistyczny,
Jego głębia leży w jego braku głębi, ponieważ wszyscy szukamy nieistniejącego powodu, dla którego Leo jest taki jaki jest, szukamy nieistniejącej możliwości odkupienia win, za to do czynienia mamy z chłodną i brutalną duszą, która pragnie tylko być jeszcze chłodniejszą. Co może być bardziej przerażającego?
Filip Józwiak @ JFilipJ
Wydaje mi się, że Lego był bardziej socjopatą niż hedonistą.
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Zdecydowanie był socjopatą! Wydaje mi się jednak, że czerpał również niesamowitą przyjemność z tego co robił…

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
BORCH TRZY KAWKI / VILLENTRETENMERTH jest:
Spostrzegawczy,
Opiekuńczy,
Miłosierny,
Najpiękniejszy,
Jest obserwatorem, filozofem, poszukiwaczem wolności, co przekłada się na to, że nie zabijał tylko dlatego, że mógł to zrobić, wolał natomiast spróbować zrozumieć dlaczego inni chcieli zabić jego, co jest dla mnie WSZYSTKIM!

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
ANGOULÊME jest:
Bystra/przenikliwa,
Skomplikowana,
Feniksem z płomieni,
Brakującym elementem,
Zdeterminowana by przetrwać całe gówno, które ją spotkało, mimo że nigdy nie dostała narzędzi by móc to zrobić. Znalazła rodzinę tam gdzie najmniej się tego spodziewała, zrozumiała też co oznacza być lojalny wobec kogoś innego niż ona sama.

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
YARPEN ZIGRIN jest:
Charakterny/zadziorny,
Zaciekły/dziki,
Mądry,
Dyplomatą najwyższego rzędu,
Jego gburowate zachowanie i nieokrzesany język skrywa inteligentne wnętrze. Yarpen trzyma rękę na pulsie Kontynentu i jego skomplikowanego krajobrazu [politycznego – przyp. tłumacza] i jest na dobrej drodze do udanej kariery politycznej. GŁOSUJ NA YARPENA!

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
ESSI DAVEN jest:
Waleczna,
Wnikliwa/przebiegła/bystra,
Romantyczna,
Tragiczna [jest postacią tragiczną – przyp. tłumacza],
Jej rola jest mała ale jej wpływ jest ogromny, ponieważ mimo, że Geraltowi bardzo na niej zależy, to jednocześnie właśnie ona sprawia, że uświadamia on sobie, że każda kobieta, która nie jest Yen nie może dać mu spełnienia, a wtedy ona…

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
VESEMIR jest:
Ojcowski,
Mądry,
Rześki (mimo faktu, że jest…)
Sędziwy [użyto słowa ancien, więc wręcz starożytny/antyczny – przyp. tłumacza],
Historyk i stróż tajników, i opowieści, i prób wymierającej kasty wiedźminów, która musi stawić czoła temu, że świat drastycznie zmienia się poza murami Kaer Morhen, co wymusza także zmianę jej samej.

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
PHILIPPA EILHART jest:
Surowa,
Wpływowa,
Nieszczera,
Poli [użyto słowa poly, nie jestem pewien o co konkretnie chodziło – przyp. tłumacza],
Prawdziwie głodną władzy suką.

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
SIGISMUND DIJKSTRA jest:
Wpływowy,
Impulsywny,
Zamierzony/mający cel,
Jest instrumentem,
Nisko urodzony, który doszedł do władzy, co sprawia, że zna obie strony medalu, a my nie mamy pojęcia, którą z nich w danej sytuacji weźmie, pewni jesteśmy tylko tego, że przekona wszystkich, że to ta właściwa strona.
sachin makasana @ sachinmakasana
Zgadzam się co do pozostałych postaci, ale tutaj wydaje mi się, że popełniasz błąd. Musisz raz jeszcze przeczytać części książek, które go dotyczą, ponieważ on nie był impulsywny.
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Nie jesteś pierwszą osobą, która się ze mną w tej kwestii nie zgadza. Dostrzegam, że bardzo często Dijkstra jest najbardziej wyrachowaną osobą w danej sytuacji. Jednak mając na uwadze jego lawirowanie między absolutną lojalnością w stosunku do Redani a jego skomplikowanym związkiem z Philippą, wydaje mi się, że często kieruje się emocjami i pasją, co prowadzi do impulsywnych decyzji.

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
ESKEL jest:
Zraniony [użyto słowa scarred, gra słów, zarówno zraniony psychicznie jak i fizycznie – przyp. tłumacza],
Wyjątkowy,
Niewzruszony,
Braterski,
Bijące serce Kaer Morhen, które przypomina nam, że wspólna historia zawsze pokona dystans długich lat i, co ważniejsze, że o tę historię ciągle warto walczyć.

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
LAMBERT jest:
Szyderczy,
Zabójczy,
Uszczypliwy,
Zazdrosny (z zazdrością pod wrażeniem Ciri),
Jako jeden z młodszych wiedźminów jest bastionem przyszłości, co wywiera sporą presję, przez co nosi na swoich ramionach ciężar całego świata, a może po prostu jest #!$%@?.

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
TISSAIA DE VRIES jest:
Klasyczna,
Wybredna,
Zdyscyplinowana,
Totalitarna,
Studium kontrastu, ponieważ, mimo wszystkich swoich ideałów i swojej szorstkości, w środku delikatnie się rozpada pod presją utrzymania wszystkiego w kupie dla swoich studentów, którzy okazali się być jej siłą życiową.

----------------

Giant Enemy Crab @ GiantEnemyCrab2
Zastanawiam się w jaki sposób niektóre z opisywanych przez ciebie postaci wpiszą się w pierwsze dwa sezony jeśli w początkowych książkach nie grały żadnej roli. Jak chcesz sprawić żeby nie czuło się dodania ich na siłę?
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Te opisy nie mają nic wspólnego z sezonami. Myślę już o szerszej perspektywie [kolejnych sezonach – przyp. tłumacza]!

----------------

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
[Info z 24 lutego – przyp. tłumacza] Pilot Wiedźmina został wysłany do recenzji.
|SCEASER|-I-Play-for-fun-not-for-Reputation @ Sceaser1788
Czy pilot będzie brutalny i gwałtowny?
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Tak!
WitcherFlix @ FlixWitcher
Jak długo zajmie im przeczytanie, przedyskutowanie i ewentualne zmienienie scenariusza? Czy dużo osób będzie go czytało? Czy te ewentualne zmiany są omawiane z tobą bezpośrednio?
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Jeśli chodzi o Wiedźmina, to osobiście zaprezentowałam w Netflixie pomysł na główne wątki pierwszego sezonu jeszcze w grudniu 2017 roku. Później dostarczyłam im zarys pierwszego odcinka, następnie raz jeszcze z naniesionymi poprawkami, później cały scenariusz pilota, a teraz ten sam scenariusz z naniesionymi poprawkami. Za każdym razem odbywaliśmy dziesięcioosobową konferencję telefoniczną, ponieważ wielu z nas mieszka w innych krajach. Co jest niesamowite, to fakt, że wszyscy za każdym razem zgadzaliśmy się w stu procentach w kwestiach poszczególnych postaci oraz ogólnej fabuły i struktury głównego wątku historii. Zmiany były niewielkie i dotyczyły głównie tonu oraz kreowania i przedstawiania świata, tak aby widzowie niezaznajomieni z Wiedźminem mogli go zrozumieć i zakochać się w serialu.

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
[Info z 17 marca – przyp. tłumacza] Kolejna wersja robocza scenariusza Wiedźmina trafiła do Netflixa. Czuję się świetnie.

----------------

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Ktoś zapytał mnie jak długo pisze się pilot serialu. Odpowiem na przykładzie tego jak pisałam pilot Wiedźmina. 13 grudnia 2017 roku przedstawiłam Netflixowi pomysł na główny wątek pierwszego sezonu. Do 28 grudnia skończyłam pisać wątki poszczególnych postaci, które miały się pojawić w pilocie. 19 stycznia 2018 roku przesłałam Netflixowi pierwszy zarys odcinka. To był najdłuższy proces ponieważ zarys ten był bardzo szczegółowy (30 stron). 2 lutego przekazałam poprawione streszczenie, w którym usunęłam jeden z głównych wątków pilota, tak aby wszyscy producenci mogli się dogadać co do struktury pierwszego odcinka. 23 lutego natomiast skończyłam pierwszą wersję roboczą scenariusza tegoż odcinka. Miała 78 stron, co jest nieco zbyt dużą liczbą, ale na ten moment nie byłam jeszcze gotowa wycinać czegokolwiek.

----------------

WitcherFlix @ FlixWitcher
Napiszesz także scenariusze pozostałych odcinków pierwszego sezonu? Czy zajmą się tym może inni scenarzyści? A może będzie to kolaboracja?
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Pisaniem zajmie się grupa scenarzystów. Serial zawsze zyskuje przez burzę mózgów wielu scenarzystów, którzy debatują nad swoimi indywidualnymi pomysłami. Dla mnie najważniejsze jest by otaczać się utalentowanymi, uprzejmymi i zwyczajnie dobrymi ludźmi, którym mogę zaufać.
WitcherFlix @ FlixWitcher
Dużo pomysłów i uwag może być czymś dobrym. Wydaje mi się jednak, że oznacza to też wiele kompromisów. Tak czy owak jeśli scenarzystom przyświeca wspólny cel, stworzenie najlepszego możliwego serialu, to wszystko powinno być ok.
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Jako scenarzyści ciągle idziemy na kompromisy, ponieważ nasza wizja nie jest jedyną. Pracujemy z utalentowanymi reżyserami, aktorami i autorami zdjęć, a także studiami i stacjami telewizyjnymi. Wszyscy chcemy żeby serial był świetny. Musimy pracować razem żeby dojść do tego punktu bez poświęcania jakości.

----------------

What ARE rules really? @ reptilianjews
Czy pisanie pilota zajmuje więcej niż pisanie kolejnych odcinków? Z mojego doświadczenia rozpoczęcie historii zawsze jest najtrudniejsze.
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Tak, z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że zajmuje to o wiele więcej czasu. Kiedy piszę kolejne odcinki jakiegoś serialu, to stworzenie zarysu odcinka zajmuje mi zazwyczaj 2-3 dni, sam scenariusz zaś 1-1,5 tygodnia. Oczywiście wszystko to jest ciągle poprawiane, ale mimo tego jestem wstanie bardzo szybko poruszać się na samych wstępnych wersjach roboczych. W przypadku pilota Wiedźmina zbudować trzeba jednak cały serialowy świat!

----------------

Louis Ducret @ DctLouis
W porównaniu z innymi projektami, nad którymi pracowałaś, jak duże jest obciążenie pracą związane z Wiedźminem?
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Dużo. Dużo. Dużo. Dużo. Dużo. Większe.

----------------

Jason Large @ jasonlarge
Wiem, że nie możesz podać szczegółów, ale czy Netflix oczekuje jakiegoś konkretnego terminu ukończenia prac? Czy istnieje jakaś docelowa data premiery pierwszego sezonu? Czy może zobaczymy go dopiero gdy wszystko będzie gotowe?
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Zdecydowanie istnieją różne docelowe daty. Co jednak jest ważne: WSZYSCY CHCĄ ŻEBY SERIAL BYŁ DOBRY. Nie zrobiony pochopnie. Nie wydany tak szybko jak to tylko możliwe. Nie wydany na czas jakiegoś ważnego święta, czy długiego weekendu, czy czegoś w tym stylu. Serial będzie dobry. Wtedy będzie wydany.

----------------

Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Spotkałam się dzisiaj z masą hejtu ze strony osób, które mówią mi, że zniszczę Wiedźmina. To smutne, że te osoby w ogóle nie śledzą tego co tutaj piszę. Nie znają niczego poza jednym lub dwoma tweetami, które ktoś zamieścił na jakiejś stronie wyrwane z kontekstu, co doprowadziło do całkowitej histerii. „Dlaczego chcesz żeby Geralta grał czarny aktor?”, „Czemu wszyscy muszą być gejami?”, „Dlaczego nienawidzisz Polski?”, „Dlaczego niszczysz jedyną historię słowiańskiej kultury?”. Taka zapalna, czarno-biała retoryka jest nie tylko niebezpieczna, ale także zwyczajnie nieprawdziwa. Jeśli jesteś tylko trollem, ok. Mogę cię ignorować. Jeśli jednak naprawdę kochasz te historie i naprawdę się o nie martwisz, to po prostu zadaj mi pytanie. Dodatkowe punkty dostaniesz za bycie uprzejmym. Obiecuję, że odpowiem na pytania szczerze i rzetelnie. Spytaj o opinię kogokolwiek, kto poświęcił swój czas by obserwować mnie na Twitterze.
Adic @
Adic__
Nie sądzę, że „zniszczysz” Wiedźmina. Wierzę, że wykonasz świetną pracę. Skoro jednak chcesz abyśmy zadawali pytania, ok. Oto jedno z nich. Czy naprawdę chcesz zrobić, którąś z wspomnianych wcześniej rzeczy?
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Ludzie, którzy powielają takie informacje myślą, że potrafią interpretować moje wpisy na swój sposób, myślą że potrafią wyciągać z nich jakieś ukryte znaczenia. Nigdy nie komentowałam żadnych plotek odnośnie castingu Geralta (ponieważ nawet jeszcze nie rozpoczęliśmy procesu castingów), ale nie, Geralt nie będzie gejem, ponieważ nie jest on gejem w książkach. I nie nienawidzę Polski.

Adrianna @ xVillemo
Polacy w Internecie są niestety bardzo nienawistni i nacjonalistyczni. Bardzo mi przykro, że musisz tego doświadczać.
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Otrzymuje z Polski bardzo, bardzo, bardzo dużo miłości. Nie dopuszczę żeby kilka osób przesłoniło większość.

Pan Kowalski @ Draugtaur
Na pewno rozumiesz jednak skąd bierze się takie podejście? Ludzie naprawdę boją się o swoją ulubioną historię, boją się, że ta będzie nękana przez tokenizm [w znaczeniu umieszczania w filmach i serialach reprezentantów wszystkich możliwych ras, grup społecznych, wyznań czy orientacji seksualnych – przyp. tłumacza] który z jakiegoś powodu uważany jest z nową normę. To dlatego są tacy pochopni i nerwowi jeśli chodzi o twoje tweety.
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Rozumiem strach (do pewnego stopnia). Ale w którymś momencie osoba racjonalna powinna powiedzieć sobie: „Nie mam żadnych dowodów, ani w jedną, ani w drugą stronę, więc poczekam i zobaczę co z tego wyjdzie”. Prawda?

----------------

Jeremiah G @ Gyloir
Czy istnieje jakiś limit tego jak długi może być pilot?
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Mamy tutaj do czynienia z ograniczeniami wynikającymi z budżetu, nie z limitu stron. Nie ma znaczenia jak długi jest scenariusz, budżet będzie taki sam. A więc najważniejszym jest opowiedzenie historii, którą chce się przedstawić, jednocześnie nie przekraczając budżetu, który ma się na jej opowiedzenie.

Anthony Cacallori @ RealTwanster
Czy planujesz osobne odcinki dla poszczególnych potworów? Rozumiem, że wyprawa drużyny po Ciri będzie głównym wątkiem? Niektórzy nie lubią odcinków nic nie wnoszących do głównego wątku. Myślę jednak, że dobrze zrobione mogą działać bardzo dobrze w tym konkretnym serialu!
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Opowiadania są dla mnie BARDZO ważne! Nie chcę póki co zdradzać struktury pierwszego sezonu, ale obiecuję, że potwory dostaną należny im czas.
Saleh \W/ @ ASOIFAR
Czy potwory w serialu będą pojawiały się często? Czy budżet na to pozwoli? Czy Netlfix w ogóle ustalił już wysokość budżetu?
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Potwory (i w szczególności ich opowiadania) są dla mnie niesamowicie ważne. Zdecydowanie znajdą się w serialu.
Kamil Biały @ Lajt89
Nie powinny jednak być spotykane za każdym rogiem jak ma to miejsce w grach.
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Potwory w książkach związane są z konkretnymi historiami. To jest dla mnie fajne.
SanzzHD @ SanzzHD
Czy budżet będzie narzucał jakieś restrykcje? Na przykład w przypadku potworów. Wydaje mi się, że będzie ciężko często stosować CGI. Zakładam więc, że nie zobaczymy zbyt wielu potworów w serialu. Zapewne tylko w 2-3 odcinkach?
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Restrykcje? Jasne. Będzie budżet, którego będę musiała się trzymać. Niemniej jednak nie martwię się o odjazdowe potwory.

Seweryn Jurkiewicz @ Krusz0n
Czy budżet wpływa w jakimkolwiek stopniu na to w jaki sposób piszesz scenariusze? Czy miewasz momenty, w których chciałabyś aby dana scena wyglądała inaczej ale jednocześnie wiesz, że nie masz na to wystarczająco środków? A może piszesz najlepszą możliwą wersję a później starasz się tak rozplanować posiadane środki by starczyły na to co napisałaś?
Lauren S. Hissrich @ LHissrich
Mój mąż jest producentem telewizyjnym. Zajmowanie się budżetem seriali jest jego codzienną pracą, często więc o tym rozmawiamy. Ja pisze to co chcę napisać. To co sobie wymyślę, czego zapragnie moje serce. Później osoba na takim stanowisku jak on wie najlepiej czego oczekuję, do czego chcę dożyć. W najlepszym przypadku będzie nas na to stać. Czasem jednak, o ile jest to konieczne, musimy przenieść część środków z innego miejsca
Matt888 - Wiedźmin Netflixa - część 3 obszernego Q&A ze scenarzystką i showrunnerką s...

źródło: comment_NSHwqVwc6tQU9WBaOm0mwofzsJNLXEbm.jpg

Pobierz
  • 97
  • Odpowiedz
Treść za długa (xD) więc dodaję tutaj ciąg dalszy.

Lauren S. Hissrich‏ @ LHissrich
Miłego piątku! Tak wiele informacji wyszło z eventu Netflixa, który odbył się niedawno w Rzymie. Moi znajomi i współpracownicy powiedzieli mi, że poziom oczekiwania na Wiedźmina był szalony! Przyjrzyjmy się więc tym informacjom.

OSIEM ODCINKÓW. Tak! Wiem, że może się wam to wydawać niewystarczającą ilością, ale pod względem kreatywnym jest to odpowiednia decyzja. Odcinki mogą dzięki temu
Matt888 - Treść za długa (xD) więc dodaję tutaj ciąg dalszy.

Lauren S. Hissrich‏ @...

źródło: comment_AtP1OsfuTBcWDJZnuTRmzTRdthzuHqrl.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Wołam przez MirkoListy wykopujących to znalezisko (1676)

Dodatek wspierany przez Cebula.Online

Nie chcesz być wołany/a jako plusujący/a? Włącz blokadę na https://mirkolisty.pvu.pl/call lub odezwij się do @IrvinTalvanen

Uważasz, że wołający nadużywa MirkoList? Daj znać @IrvinTalvanen

! @lubie-sernik @ferigone @barciech @Futhark @Kondzio86 @ciemna_strona_mocy @malynr1519 @olmec @arcn @Ponury_Kombajn @ulalaaa @Drabii @pijmleko @c1chy555 @blazejboss @bakur @caller @Kamilove @NoOneee @Tratak @Freakz @PieszyRz1 @bartekbkr @OdeToSleep @Scentolog @allladino @schottky @Dybtas @Dbzdur @annielstwo @SH91 @korgorusz @giveresult @sehuzowe @
  • Odpowiedz