Wpis z mikrobloga

Ewolucja szlaków bioenergetycznych u prokariontów.

Typowa darwinowska ściema - nadawanie wynikom badań wymowy, której nie posiadają! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Darwiniści są zabawni. Badania dowodzą niezależnego pochodzenia łańcucha transportu elektronów w wielu grupach bakterii i archeonów, a oni twierdzą, że przybliżyli nam obraz ewolucji tego kompleksu. Jedynym wnioskiem na jakim oparli swoją konkluzję jest ZAŁOŻENIE, że wspólny przodek tych wszystkich kompleksów jest bardzo archaiczny. Innymi słowy, że posiadająca go komórka żyła miliardy lat temu, za górami za lasami w jakimś jeziorze i w jakiś sposób dała początek wszystkim współczesnym prokariotom z ich różnymi metabolizmami. Czyli tak naprawdę nie dowiedzieliśmy się niczego o ewolucji tych struktur ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jaki był tok rozumowania tych badaczy?:

1. ZAŁOŻENIE wstępne: Ewolucja od wspólnego przodka jest z pewnością prawdziwa.

2. Skoro te mikroorganizmy tak się od siebie różnią, to ich wspólny przodek musiał żyć dawno temu, a dalsza ewolucja jego potomków przebiegała zawiłymi, współcześnie nie do rozplątania drogami.

PODSUMOWANIE: Uczeni ci swoją HIPOtezę oparli na innej HIPOtezie, która sama domaga się uzasadnienia. Innymi słowy ich spekulacje nie opierają się na poważnych rozważaniach naukowych, tylko na dobrze zdefiniowanym BŁĘDZIE LOGICZNYM.

Z tych rozważań płynie też inny wniosek. Ten "wspólny przodek" musiałby posiadać kompletny i nieredukowalnie złożony łańcuch transportu elektronów i syntazę ATP: https://www.wykop.pl/wpis/29314317/lancuch-transportu-elektronow-i-synteza-atp-lancuc/

Więc dla zwolenników SAMOdziejstwa dalej pozostaje zagadką skąd ten kompleks wziął się na świecie :)

Zobacz też:

Drzewo życia - Craig Venter zaprzecza jego istnieniu.

https://www.wykop.pl/wpis/23936839/drzewo-zycia-craig-venter-zaprzecza-jego-istnieniu/

DYSKUTOWANY ARTYKUŁ:

https://cordis.europa.eu/result/rcn/181010_pl.html

"Ewolucja szlaków bioenergetycznych u prokariontów
Dzięki niezwykłej różnorodności szlaków metabolicznych organizmów prokariotycznych mogą one występować w wielu różnych siedliskach, w tym także tych uznawanych za ekstremalne. Niektóre prokarionty wykorzystują światło lub materię organiczną do poboru niezbędnej im energii, podczas gdy inne korzystają z potencjału redoks cząstek występujących w otaczającym je środowisku i w podłożu mineralnym.
Ewolucja szlaków bioenergetycznych u prokariontów

Badania dotyczące ewolucji cząsteczkowej oraz dane uzyskane z zapisów geologicznych ujawniły, że te bioenergetyczne szlaki ewoluowały w ciągu pierwszego miliarda lat życia na Ziemi. Choć każdy ze szlaków bardzo szczegółowo i odrębnie zbadano, niewiele badań przeprowadzono na temat sposobu, w jaki ewoluowała metaboliczna różnorodność.

Czy każdy ze szlaków ewoluował niezależnie, czy może wszystkie pochodzą ze wspólnego dziedziczonego systemu metabolicznego? Czy istniejące wcześniej szlaki posłużyły do rozwoju nowych?

W finansowanym przez UE projekcie EBIODIP (The emergence of bioenergetic diversity in prokaryotes) przetestowano te hipotezy, korzystając z genomiki porównawczej i analizy filogenetycznej rdzennych kompleksów białkowych zaangażowanych w metabolizm energii.

Większość szlaków bioenergetycznych opartych jest na łańcuchu transportowym elektronów (ETC). Składa się on z kompleksów białkowych pełniących funkcję donorów i akceptorów elektronowych, z centralnym kompleksem cytochromowym typu bc i nośnikami elektronowymi między nimi, oraz z syntazy ATP.

W związku z tym porównano różne kompleksy białkowe, które uczestniczą w odrębnych ETC, przy użyciu danych dotyczących 272 gatunków w pełni sekwencjonowanych bakterii i archeonów. Badacze przeanalizowali ewolucję cząsteczkową syntazy ATP i kompleksów cytochromowych typu bc, aby określić ewentualne cechy pochodzące od wspólnego przodka.

Wyniki dowiodły, że gatunki nie grupowały się razem na podstawie modelu bioenergetycznego. Ponadto różne typy cytochromu b zaobserwowano u wielu linii ewolucyjnych bakterii i archeonów, tworzących odrębne grupy po poddaniu analizie filogenetycznej.

To wskazuje na prastare pochodzenie tego kompleksu, a także na dywersyfikację różnych typów cytochromu b przed dywersyfikacją linii ewolucyjnych. Co więcej w niektórych przypadkach uzyskano dowody na skuteczny poziomy transfer genów między różnymi gatunkami bakterii i archeonów.

Zespół projektu EBIODIP ujawnił ewolucję cząsteczkową enzymów rdzennych ETC. Zasugerował także elastyczność określonych części systemu (np. syntazy ATP, która może działać niezależnie od typu ETC), a także przypadki transferu genów, jak w sytuacji cytochromów typu b.

Choć nie uzyskano jeszcze pełnego obrazu sytuacji, projekt EBIODIP pomógł odpowiedzieć na pytanie dotyczące ewolucji szlaków metabolicznych w życiu prokariontów."

#nauka #biologia #darwin #ciekawostki
bioslawek - Ewolucja szlaków bioenergetycznych u prokariontów.


Typowa darwinowsk...

źródło: comment_ZABYU9VSUDlizLUiAPK0Coef1zXvrqHX.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz